OFPOF

Hollywood Yalan mı Söylüyor?

-
8.3b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Hollywood Yalan mı Söylüyor?
5.182 izlenme
Ofpofer
-

"Gerçek" Hikayeler Aslında Ne Kadar Gerçek? Çizelgeleri inceleyerek yüzde kaç gerçek olduklarını öğrenin!

"Based on a true story."

Birçok filmin başında gördüğümüz bu açıklamanın Türkçesi filmin gerçek olay ve yaşanmışlıklardan esinlenilerek çekilmiş olduğudur.

Ancak evrenin genel kuralları gereği yaşanmış bir olayın tıpatıp aynısını canlandırma dahi olsa yeniden yapamazsınız.

Üstelik konu sinemaya gelince elbette ki uyarlayan senaristler, yönetmenler veya gerçek kişileri oynayan oyuncular da bu "gerçek"lere kendilerinden bir şeyler katmak isteyecektir. Bu istekleri olayı daha iyi kavramamıza yardımcı olur. Bazen olayı basitleştirip bazen de karmaşık hale getirebilirler. 

Ancak gerçek hikayeden olduğu iddia edilen öyle filmler var ki aslında gerçeklikle alakası olmayarak izleyiciye aktarılmış. Şimdi o filmleri sizlere aktaracağız. İçeriği takip ederken koyu yeşillerin tamamen doğru, açık yeşillerin kısmen doğru, pembelerin kısmen yanlış ve kırmızıların tamamen yanlış kısımlar olduğunu bilerek içeriği takip edin. Beyazlar hakkında ise net bilgi yok. 

Keyifli okumalar... 

1. Para Avcısı

Para Avcısı

Leonardo diCaprio'nun Oscar adayı olmasını sağlayan film romandan sinemaya aktarılmıştı ancak sinemaya aktarılırken sahneleri %68'i doğru olarak aktarılmış.
Film hırslı bir borsacının hızla yükselip zengin olduktan sonra başına gelenleri konu alıyor.
Başrollerinde Leonardo diCaprio, Jonah Hill ve Margot Robbie var.

2. Spotlight

Spotlight

88. Akademi Ödülleri'nde En İyi film ödülünü kucaklayan Spotlight ise seyirciye %78.9 oranında doğru aktarılmış. 
Film çok büyük hikayeler peşinde koşan bir yazı ekibinin yine çok büyük bir skandalı araştırmasını konu alıyor. 
Başrollerinde Mark Ruffalo, Rachel McAdams, Michael Keaton var. 

3. Kazananlar Kulübü

Kazananlar Kulübü

Matthew Mcconaughey'in En İyi Aktör ödülünü para Avcısı'lı Leonardo'nun elinden aldığı filmdir, ayrıca Jared Leto da En İyi Yardımcı erkek oyuncu ödülünü evine götürmüştür.
film, AIDS hastalığına yakalanan bir adamın yasadışı ilaç ticaretiyle hem para kazanıp hem de hayatta kalmaya çalışmasını konu alıyor. 
Seyirciye aktarılan sahnelerin doğruluk oranı ise %50.3

4. Zafere Hücum

Zafere Hücum

James Hunt ve Niki Lauda iki F1 pilotudur. Birbirlerinin ezeli rakibi olan bu ikilinin tarzları ise birbirinden farklı. film sadece yarış sahnelerinden ibaret olmayıp düşman ya da rakip olmanın ayrımına değiniyor.
Başrollerinde Chris Hemsworth ve Daniel Brühl'ün olduğu bu sürat dolu filmin %79.8'i olduğu şekilde filme işlenmiş.

5. Büyük Açık

Büyük Açık

Seyirciye olayları olduğu gibi anlatma konusunda gayet başarılı bir film. %88.4 yüzdesi ile listemizin en dürüst filmi. 
Krizin gelmekte olduğunu önceden hissetseydiniz ne yapardınız? Ya da tıkır tıkır işlediği düşünülen bir sistemin aslında bir zayıf noktası varsa? Her şey sonsuza kadar kusursuz gidemez, öyle değil mi?
Başrollerde Ryan Gosling, Steve Carell, Christian Bale ve Brad Pitt'i görüyoruz.
Başarılı ve sağlam kadrolu bir film olmasına rağmen, Oscar ödüllerinden sadece birini alabildi: Doğru bildiniz, En İyi Uyarlama Senaryo. 
 

6. "Enigma" ya da "Yapay Oyun"

"Enigma" ya da "Yapay Oyun"

Geldik Hollywood'un en büyük yalan "gerçek" hikayelerinden birine...
Bugünkü bilgisayarlarımızı kullanmamızı borçlu olduğumuz Alan Turing'i ve İkinci dünya Savaşı'nda dehasıyla yaptığı hizmetleri konu alan bu film bize %64.3 oranında hatalı aktarılmış.
Başrollerde ise Benedict Cumberbatch ve Keira Knightley var.

7. Sosyal Ağ

Sosyal Ağ

Birkaç düşman kazanmadan 500 milyon arkadaş edinemezsiniz.. Mark Zuckenberg'in üniversite yıllarında bir yurt odasında Facebook'un temellerini atmasını ve böylece birkaç düşman edinmesini anlatan bu filmin %70i doğru. 
Başrollerde Jesse Eisenberg ve Andrew Garfield var.

8. Casuslar Köprüsü

Casuslar Köprüsü

Yine bir Spielberg-Hanks filmi. Çizelgeye baktığımızda oldukça tutarlı bir ilerleyişte olan bu film bize %75 olarak doğru aktarılmış. 
Rudolf Abel, Soğuk Savaş zamanı Amerika'da bulunan  Rus bir ajandır ve yakalanır. Onu savunma görevi de James Donovan'a verilir. James Donovan, müvekkilinin haklarını sonuna kadar kullanmasını isterken Amerika ise ajanı öldürmekle yeni diplomatik yollar açmak arasında bir karar vermelidir.
En İyi Yardımcı erkek oyuncu Ödülü'nün Mark Rylance'a gittiği bu filmin başrolünde ise Tom Hanks var. 

9. Zoraki Kral

Zoraki Kral

%64.1 oranında doğruluk payı En İyi Özgün Senaryo ve En İyi film ödülü için düşük bir sayı olsa da Zoraki Kral birçok insan tarafından beğenildi.
Gençliğinden beri kekemelik problemi olan VI.George'un kral olma yolunda ilerleyişini anlatan filmde Colin Firth ve ona yardımcı olan Lounge rolünde de Geoffery Rush'ı görüyoruz. Colin Firth bu filmle En İyi Aktör Ödülü'nü kazandı.

10. BONUS: Fargo

BONUS: Fargo

Coen Kardeşler her ne kadar filmin başında "Gerçek hikayeden alınmıştır, sadece ölenlerin ailesine duyduğumuz saygı gereği isimler değişmiştir." gibi ciddi bir açıklama yapsa da, bir zaman sonra hiç utanıp sıkılmadan "Aslında öyle bir olay olmadı, ilgi çeksin diye öyle yazdık."demişlerdi.
Ama bu açıklama doğruydu da, herkesin ilgisini çekti, beğenildi ve yıllar geçse bile saygınlığını kaybetmeyen bir film olarak hafızalarımızdadır. 

Bu içeriği hazırlarken filmi izlememiş olan insanları da düşünüp onlara spoiler vermemek için yanlış olan sahnelerin birebir açıklamasını yapmadım. Bu yüzden ayrıntılı bilgi için içeriği hazırlarken yararlandığım websiteye bakınız. (http://www.informationisbeautiful.net/)

Spoiler vermeyin, verenleri de uyarın..

Esen kalın...


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.