OFPOF

Hollywood'a Taş Çıkaracak En İyi 21 Bollywood Filmi

-
18.0b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Hollywood'a Taş Çıkaracak En İyi 21 Bollywood Filmi
10.859 izlenme
Ofpofer
-

Bollywood son 10 yılda film sektöründe inanılmaz bir yol katetti.Bunun ispatı niteliğindeki izlemekten keyif alacağınız filmleri burada bulabilirsiniz

1. AIRLIFT

Akshay Kumar’ın başrolünü oynadığı 2016 yapımı Airlift‘in ilk fotoğraf çekimlerine şubat 2015’te başlanmıştır. Akshay Kumar bu filmde Arap bir işadamını canlandırdığı için bu filme özel Arapça dersleri almış ve öğrenmiştir. Filmin bir kısmı Kuveytte bir kısmı Amerika’da bir kısmı ise Hindistan’da çekilmektedir. Ocak oyunun sonlarında vizyona girmesi beklenen film; 1990 lı yıllarda Kuveyt’te yer alan Hintlilerin oradan büyük bir hava operasyonu ile tahliye edilmesini anlatmaktadır.

Tür: Aksiyon,suç,gerilim
IMDb:9/10

2. ANAND-KALBE GİDEN YOL (1971)

Doktor Bhaksar, tıp alanındaki başarılarının yanı sıra, yazar olarak da tanınan biridir. Ölümcül bir hastalıkla mücadele eden hastası Anand’ı anlattığı kitabıyla bir edebiyat ödülü bile kazanmıştır. Çok ağır bir kanserle yaşayan Anand, buna rağmen güleryüzlü ve neşeli olmayı başarmaktadır. Son günlerinin de tadını çıkarmaya çalışan Anand’ın en büyük destekçilerinden biri de doktoru Bhaksar’dır.

Sık sık geri dönüşler yaparak anlatılan hikayesiyle, hem seyirci hem de eleştirmenler tarafından oldukçe beğenilen filmin başrollerinde Hint sinemasının ünlü oyuncuları yer alıyor. Rajesh Khanna, Amitabh Bachchan ve Sumita Sanyal’i izlediğimiz filmin yönetmeni ve senaristi ise Hrishkesh Mukherjee.

Tür: Romatik Komedi
IMDb:8.7/10
 

3. DRISHYAM

Drishyam 31 Temmuz 2015 te  vizyona girmiştir. Ailesini kanunun karanlık yüzünden ve adaletsizliğinden korumaya çalışan bir adamın hikayesi anlatılmaktadır.film izleyenleri etkisinde bırakacak beklenmedik sonlardan birine sahiptir.

Tür:Dram, Gizem, Gerilim
IMDb:8.7/10

4. Andaz Apna Apna (1994)

Amar ve Prem aklı bir karış havada olan iki gençtir. Hayalleride tahmin edebileceğiniz üzere zengin olmaktır. hintfilmi.net Birgün gazeteyi okurken ikili çok zengin Raveena ismindeki bir kızın Hindistan’a geldiğini okurlar.  Kızın gelme amacı ise evliliktir. Bunu duyan ikili kızı kendilerine aşık etmek için kıyasıya bir yarış içine girerler ve Raveena yı tavlamak için ellerinden geleni yaparlar. Andaz Apna Apna filminde Aamir Khan veSalman Khan ın gençliğini görebilirsiniz.

Tür:Komedi, Aile, Romantik
IMDb:8.7/10

5. Hera Pheri (2000)

Hera Pheri yaklaşık 2.5 saatlik uzunluğu ve IMDb den aldığı 8.6 lık skorla güzel bir vakit geçirebileceğiniz Komedi filmidir. film ünlü hintli yönetmen Priyadarshantarafından 2000 senesinde çekilmiş ve yine aynı sene vizyona girmiştir.

Tür:Komedi, Suç, Gerilim
Imdb:8.6/10

6. Taare Zameen Par-Her Çocuk Özeldir (2007)

Ishaan isimli küçük Hintli çocuğun Disleksi yani öğrenme bozukluğu vardır. Bu yüzden ailesi çevresi ve diğer öğretmenler onun tembel ve hayalci bir çocuk olduğunu düşünürler. Derslerindeki başarısızlıklarından dolayı ailesi Ishaan’ı sonunda yatılı okula vermeye karar verir. Ishaan gittiği bu okulda hayatının tamamıyla değişeceğini bilememektedir, nihayetinde resim öğretmeni Ram Shankar ile tanışır. Filmde resim öğretmenini Aamir Khan canlandırmaktadır. Resim öğretmeni Ishaan’ın ne kadar çalışkan ve özel bir çocuk olduğunu keşfedecektir. film IMDb sitesinden 8.5 gibi yüksek bir skor almıştır. Ayrıca Aamir Khan’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan bu film bazı yerlerinde izleyeciyi yoğun bir duygusallığa götürebilir. 

Tür:Dram, Aile
Imdb:8.5/10

7. Sholay (1975)

1975 Sholay filmi 205 dakikalık uzunluğu ile en uzun bollywood filmleri arasında olup Hindistan yapımı en iyi 10 film arasında gösterilmektedir. Bunu SHolay filminin Hindistan ın çeşitli şehirlerindeki sinemalarda tam tamına 5.5 sene boyunca gösterimde vizyonda kaldığını söyleyerek kanıtlayabiliriz.  Evet 5.5 sene bir filmin vizyonda kalması demek o filmin gerçek anlamda bir klasik olması demektir. Sholay ın konusundan kısaca bahsetmek gerekirse ailesi kötü adamlar tarafından kateledilen bir polis memuru bu adamların peşine intikam almak amacı ile düşer.

Tür:Aksiyon, Macera, Komedi
IMDb:8.5/10

8. Talvar (2015)

2015 yapımı Talvar filmi gerçek bir hikayeden esinlenilerek beyaz perdeye aktarılmıştır. Küçük bir kız ve onların evinde çalışan hizmetli gizemli bir şekilde boğazları kesilerek katledilir. Katil veya katilleri aramak için görevlendirilen Kumar olayı çözmek için elinden geleni yapacaktır. Filmde Hindistan adaletinin nasıl işlediği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz, ayrıca dedektiflik ve cinayet filmleri severler mutlaka filmi izlemeli.

Tür:Dram, Gizem, Gerilim
IMDb:8.5/10

9. A Wednesday (2008)

2008 Yılında gösterime giren ‘A Wednesday’, korku ve dram özellikleri de taşıyan bir aksiyon filmi. Mumbai kentinde geçen film, bir erkeğin Mumbai polis departmanına ettiği telefonla başlıyor. Telefonu yanıtlayan Prakash Rathod, emekli olmak üzere olan bir polis komiseridir. Telefondaki gizemli kişi, Prakash Rathod’dan, polisin elinde bulunan dört teröristin serbest bırakılmasını ister. Teröristler El Kaide ve Lashkar bağlantılarına sahiptir. Serbest bırakılmadıkları takdirde, şehrin farklı yerlerine yerleştirilmiş beş bombayı patlatacaktır. Bu bombalardan biri de, polis merkezinin tam karşısındadır.

Tür:Suç, Dram, Gizem
IMDb:8.4/10

10. 3 Idiots (2009)

Aslına birçok kişinin kendi öğrencilik hayatlarından kesitler bulabileceği bir film 3 idiots. Ranco karakteri Hindistan’daki bir üniversite mühendislik okumaktadır, fakat sistem eskiden geldiği gibi bir yarış üzerine kuruludur, Ranco’nun bu yarışa katılmaya pek isteği yoktur ve kendi çapında değişiklikler yapmak istemektedir. 2 yakın arkadaşını da yanına alan Ranco istediklerini yapmak için büyük bir mücadeleye girer. Bu mücadele bize senarist ve yönetmen tarafından dram ve Komedi olarak iyi bir şekilde yansıtılmıştır. 

Tür:Komedi, Dram
IMDb:8.4/10

11. Khosla Ka Ghosla! (2006)

Khosla büyüyen çocuklarından dolayı mevcut evine sığmaz ve yeni bir eve taşınmak ister. Bunun üzerine emlakçıdan üzerine ev yapmak/yaptırmak üzere daha büyük bir arsa satın alır. Fakat uyanık emlakçı aynı arsayı başka bir adama daha satmıştır. Bu adam ekonomik olarak çok güçlü bir adamdır. Khosla hakkını aramak için birçok yol dener fakat istediği sonucu alamaz, buna sinirlenen Khosla’nın evlatları arsayı geri alabilmek için onların anladığı olan sahtekarlığa başvurmak zorunda kalırlar. 

Tür:Komedi, Suç, Dram
IMDb:8.4/10

12. PK (2014)

Filmin konusuna,bir şehire gelen yabancı çevresindeki insanlara daha önce sorulmayan değişik tarzda sorular sormaktadır. İnsanlar ise soru soran kişinin sadece baş harflerini P.K. yı bilir, fakat çevresinde masumiyetle sorduğu sorular ve çocuksu tavırları yüzünden sevilmeye başlar. Mutlaka izlenmesi gereken bir filmdir.

Tür:Komedi, Dram, Romantik
IMDb:8.3/10

13. Khaani (2012)

Vidya isimli Hintli kadının kocası evine ekmek götürebilmek için Londra’da çalışmaktadır. Fakat aynı zamanda hamile olan Vidya kocasından bir süre sonra haber alamaz. Kocasını çok seven Vidya kocasını aramaya gider. Kocasının en son görüldüğü yeri araştırır, bütün arkadaşlarına sorar en sonunda gerçeği öğrenip bununla yüzleşmek zorunda kalacaktır. 

Tür:Dram, Gizem, Gerilim
IMDb:8.3/10

14. Barfi-Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur

Barfi isimli genç doğuştan sağır ve dilsizdir, birde üzerine annesini kaybeden Barfi’yi babası büyütmüştür. Barfi buna rağmen çok iyi niyetli hayata çok pozitif bakan Polyyanna nın erkek versiyonu gibidir. Fakat ondan tek farkı aşırı yaramaz olmasıdır. Bundan dolayı sık sık insanlarla başı tatlı belalara girmektedir. Barfi yeni taşındığı muhitte güzeller güzeli bir kız ile tanışır fakat kız nişanlıdır ve başkasıyla evlenecektir. Ama kız zorla evleniyor gibidir ve Barfi ile tanışması hayatını değiştirmiştir. Barfi de hayatında ilk defa bir kıza bu derece yakınlık duyuyor ve değişik duygular besliyordur. Ailesine açılan kız Barfi’yi sağır ve dilsiz olduğundan ötürü istememektedir.

Tür:Macera, Komedi, Dram
IMDb:8.2/10

15. Baby (2015)

Ülke terörist güçler tarafından sürekli olarak tehdit edilmektedir. Hem bu tehditler hem de saldırılar hükümet tarafından püskürtülse de, halkın geneli hiçbir şeyden haberdar değildir. Hintlilerin kendi aralarındaki çatışmalar da sürmekte, ama halk buna alışık olduğu için umursamamakta, daha ciddi saldırılar içinde polis ve askere güvenmektedir. Hint halkının gözünde tüm bu kişiler birer kahramandır çünkü ülkelerini, kendi hayatlarını tehlikeye atacak kadar çok sevmektedirler. 
Ajay da bu polis güçlerinde görev yapan memurlardan biridir. Polis gücünün terör saldırılarına karşı oluşturduğu İstihbarat Bürosu’nda görev yapmaktadır. Araştırmalarını sürdürürken fark ettiği şey onu dehşete düşürür. Ülkenin en önemli merkezlerineyapılması planlanan bir saldırıyı öğrenmiştir. Üstelik bunu planlayan kişi, görülebilecek en zeki ve çılgın liderlerden biridir. Polis gücü artık çok daha sert bir mücadelenin içine girmiştir.

Tür:Aksiyon, Suç, Gerilim
IMDb:8.2/10

16. Sarfarosh (1999)

Sarfarosh usta oyuncu Aamir Khan ın başrolunu oynadığı 99 yapımı bir hint filmidir. Filmde Pakistan dış güçleri, Hindistan’ı sevmedikleri ve senelerdir papaz oldukları için orayı karıştırmak istemektedirler. Bu yüzden gizli bir şekilde Hindistan’a çeşitli silahlar sokup ayaklanma başlatmak istemektedirler.

Tür:Aksiyon, Macera, Dram
IMDb:8.2/10

17. Bajrangi Bhaijaan (2015)

Bajrangi Bhaijaan, Bollywood sinemasının süper starı Salman Khan’ın oynadığı bir filmdir. film de Müslüman bir çocuk ve Brahman inançlı bir kızın aşkı ile toplumun bu âşıklara nasıl davrandığı anlatılıyor. Bajrangi Bhaijaan gerçek hayattan alınmış bir hikâyedir. Film de romantik, komik ve aksiyon içeren pek çok sahne var. Tüm film boyunca oturduğunuz yerde hiç ama hiç sıkılmayacaksınız.

Tür:Komedi, Dram
IMDb:8.2/10

18. Special Chabbis (2013)

film 2013 yapımı bir Bollywood filmi olup 1980 lerde Hindistan’da yaşanan gerçek yolsuzluk olaylarını konu almaktadır. Birçok ülkede olduğu gibi Hindistan’ıda zamanında iş adamları devlet yöneticileri ve üst düzel bürokratlar hortumlayarak kendi zimmetlerine büyük paralar geçirmiştir. Filmde kendilerini vergi denetmeni olarak tanıtan bir çetenin devlet kasasını kirli iş yapan insanları ve büyük para kazanan iş adamlarını nasıl dolandırdıklarını anlatıyor.

Tür:Suç, Dram, tarih
IMDb:8/10

19. My Name Is Khan (2010)

Hepinizin bildiği gibi Amerika’da ikiz kulelere 11 eylül tarihinde büyük bir saldırı gerçekleşmiştir ve bundan sonra ABD nin ülkesinde yaşayan yabancılara bilhassa Müslümanlara karşı tutumu değişmiştir. Filmde Müslüman olmasından dolayı ve isminden dolayı başına birçok şey gelen adamın hikayesi anlatılıyor. film İslam dinini ve dünyanın İslam dinine bakış açısını anlatıyor

Tür:Macera, Dram, Gerilim
IMDb:8/10

20. English Vinglish (2012)

Filmde ünlü aktris Sridevi başrolü oynamaktadır. Sridevi sessiz, sakin, gayet güleryüzlü bir ev hanımıdır, fakat ingilizcesi bir hayli kötüdür, bu yüzden bir hayli eğitime sahip eşi ve küçük kızı tarafından ayıplanmaktadır.Çok güzel ve izlenirken çok eğleneceğiniz bi film.

Tür:Komedi, Dram, Aile
IMDb:8/10

21. Ghajini (2008)

Bollywood yıldızların Aamir Kahn’ın başrolünü oynadığı güzel bir hint filmi ile karşınızdayız. Aamir Kahn filmde Sanjay isimli bir işadamını canlandırmaktadır. Bir hayli zengin olan Sanjay, Kalpana ismindeki genç ve güzel modelin basına kendisiyle ikişki yaşadığı iddialarını sormak için kızın yanına gider. Fakat kızın güzelliğinden çok etkilenen Sanjay kıza birşey söylemeden yanından ayrılır. İkisi arasında zamanla aşk başlamıştır , taa ki Kalpana kadın ticaretinin ortasında kalana kadar. Sanyajından bu yüzden başı belaya girer ve feci şekilde dayak yer. Bu dayak adamımızın hafıza problemleri yaşamasına hiçbirşeyi 15 dakikadan fazla hafızasında tutamamasına neden olur.

Tür:Aksiyon, Dram, Gizem
IMDb:7.5/10


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık