OFPOF

Hint Sinemasını Sevenler İçin İzlenesi 10 Bollywood Filmi

-
1.7b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Hint Sinemasını Sevenler İçin İzlenesi 10 Bollywood Filmi
1.606 izlenme
-

Kültürü ve yaşam tarzıyla farklı olan Hint sinamasını sevenler için izlenesi 11 Bollywood filmini sizler için düzenledik.

İsmini bile madem onlarda ''Hollywood'' bizde de ''Bollywood'' olsun mantığı ile alan dünyanın en çok film üreten sektöründen sizler için  12 filmi derledik. Listemizdeki filmleri seçerken herhangi bir kriter kullanmadık ve listemizin en iyi 12 Hint filmi gibi de bir iddiası yoktur. 

1. 3 Idiots - 3 Ahmak(2009)

"Rancholdas Shamaldas Chanchad" diye başlayan ve adeta içine çekmek bir tarafa sizi yutan 2009 yapımı efsane. film Hindistan'ın en iyi ve en zor mühendislik okulunda eğitim gören 3 öğrencinin hikayelerini anlatıyor ve bizlere 170 dakikanın nasıl geçtiğini bile anlamadan bitiveriyor. Aamir Khan efsanesinin ülkemizde tanınmasını sağlayan en önemli film olması ise ayrı bir konu.
 

2. My Name is Khan - Benim Adım Khan(2010)

Rizwan Khan otizm hastası Hindistanlı bi Mülümandır. Kendisi gibi Hindistanlı olan Mandira ile evlenir ve çift San Francisco'da yaşamlarını devam ettirirken 11 Eylül olayları patlak verir. Olayların ardından Rizwan Los Angeles Havaalanı'nda alıkonulur. Daha sonra eşiyle de arası bozulan Rizwan eşine söz verdiği üzere ABD başkanı ile görüşmek üzere bir serüvene atılır. Ağzından ise hep aynı sözler çıkmaktadır:"Benim adım Khan, ben bir Müslümanım ve terörist değilim."

3. Slumdog Millionaire - Milyoner(2008)

Hindistan'ın arka sokaklarında yetişen ve çaycılık yapan Jamal ''Kim Milyoner Olmak İster?'' yarışmasına katılır ve tüm soruları doğru cevaplar. Artık son soruya gelmiştir ve programa ara verilmiştir. Programın sunucusu Prem Kumar, Jamal'ın tüm soruları bilmesinin imkansız olduğunu düşünür ve polise ihbar eder. Polis sorgusunda Jamal'ın inanılmaz hayat hikayesi ortaya çıkar. Abisi, tek aşkı Latika ve tüm yaşadıkları...

4. Black - Siyah(2005)

Kulakları duymayan ve gözleri görmeyen Michelle'in öğretmeni sayesinde azmi ve mükemmel hayata tutunma hikayesi. Ülkemizde de "Benim Dünyam" ismiyle yayınlanan Beren Saat ve Uğur Yücel başrollerini paylaştığı filmin orjinal hikayesi.

5. Barfi! - Barfi: Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur(2012)

Duyma ve konuşma özürlü olan Barfi, Shruti'ye aşık olur ve zamanla da aşkına karşılık bulur. Fakat bir problem vardır: Shruti nişanlıdır. Shruti'nin annesi aşkın önemli olmadığını anlatır ve zengin olan nişanlısı ile evlenmesini söyler. Shruti kimi seçecek diye düşünürken Barfi'nin hayatına otistik Jhilmil girer. Shruti kimi seçecektir? Daha da önemlisi Barfi kimi seçecektir.

6. Don 1(2006)

Mumbaili Vijay ve Mumbai'nin en büyük uyuşturucu kaçakçısı Don birbirine aşırı benzemektedir. Don yakalanır yerine Vijay geçer hikaye başlar. Ama işler ters gider polis memuru öldürülür. Don'un aslında Vijay olduğunu ise sadece sevdiği kız Roma ve eski bir mahkum kanıtlayabilir. Vijay artık tek başınadır ve Hİndastan uyuşturucu şebekesinin en tepesindedir.

7. Don 2(2011)

Macera kaldığı yerden devam ediyor ve aksiyon Kuala Lumpur'dan Berlin'e kayıyor. Tüm Asya'yı dize getiren Don'un yeni hedefi Avrupa pazarıdır.

8. Bajrangi Bhaijaan(2015)

Pakistanlı konuşamayan küçük bir kız çocuğu Hindistan'da kaybolur. Bir adam (Salman Khan) ailesine geri götürmek için bu çocuğa sahip çıkar.

9. Kahaani(2012)

Hamile olan Vidya'nın Londra'dan Kalkütaya kadar kocasını arama ve kocası ile tanışan hiç kimsenin sorularına cevap vermeyerek kadının arayışını zora sokmasını anlatan güzel bir Hint yapımı film.

10. Goliyon Ki Rasleela Ram-Leela - Ram ile Leela(2013)

Ram ve Leela iki düşman ailenin birbirini deli gibi seven iki çocuğu. Modern bir Romeo-Juliet uyarlaması olan film Hindistan'da çoktan kült yapımlar arasına girdi bile.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık