OFPOF

Her gördüğüne inanma bunun arkasında Greenbox var

-
124
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Her gördüğüne inanma bunun arkasında Greenbox var
883 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Sinemada, televizyonda sizi şaşırtan görüntülere bir daha bakın. Çünkü aslında pek çoğunun arkasında greenbox var

Görsel efektler arasında neredeyse en çok kullanılanı olan greenbox efekti, ki bunun asıl adı "chroma key" olup "bluebox" olarak da adlandırılıyor, çoluk çocuğun kendi evlerinde bile yapabilecekleri kadar yaygın bir efekt.

Her gördüğüne inanma bunun arkasında Greenbox var-1

1940 yılında da greenbox varmış

Reklam filmlerinden hava durumu bültenlerine, müzik kliplerinden Dizi filmlere ve tabi ki sinemaya kadar aklınıza gelebilecek her çeşit yapımda kullanılan greenbox efekti ilk olarak 1940 yılında kullanılmış. Hayallerinizi yıkmak istemeyiz ama, sizi şaşırtan ya da eğlendiren videoların çoğunda bu efekt kullanılıyor ve maalesef bu görüntüler gerçek değil.

Her gördüğüne inanma bunun arkasında Greenbox var-2

Bir görüntünün greenbox olduğunu nasıl anlarız?

Bunu anlamanın birkaç teknik detayı mevcut. Ama her şeyden önce antrenmanlı bir göze sahip olmanız gerekiyor. Dikkatli gözlerden hiçbir şey kaçmaz. İşin teknik tarafını bir kenara bırakacak olursak izlediğiniz şey size sıra dışı, tuhaf, ya da inanılmaz geliyorsa durup bir düşünmekte yarar var.

Her gördüğüne inanma bunun arkasında Greenbox var-4

Örneğin Boğaziçi Köprüsü'nün üstünde çekilmiş bir sahne izliyorsunuz. Kahramanımız halatlar arasında ip cambazı gibi hoplayıp zıplıyor. Görüntü ne kadar gerçekçi olursa olsun burada efekt olduğunu düşünebiliriz. Çünkü bu sahneyi gerçek mekanında çekmek hem maliyetli hem de risklidir. Zaten greenbox kullanımının temel nedeni de yapım masraflarını azaltarak daha estetik işler ortaya çıkarmaktır.

Her gördüğüne inanma bunun arkasında Greenbox var-3

Artık izlediğiniz her şeye "hop" diye inanmaktan vazgeçin ve greenbox teknolojisinin varlığını aklınızın bir kenarına yazın, zira sandığınızdan çok daha fazla bu efekte maruz kalıyorsunuz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık