OFPOF

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek ve Mutlaka Kendinizden Bir Şeyler Bulacağınız Kadın Temalı 10 Unutulmaz Film

-
1.7b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek ve Mutlaka Kendinizden Bir Şeyler Bulacağınız Kadın Temalı 10 Unutulmaz Film
1.267 izlenme
Ofpofer
-

Bu 10 unutulmaz film her kadının hatta kadınları anlamak isteyen her erkeğin mutlaka izlemesi gereken özel filmler!

1. Duyguların Rengi (The Help)

Duyguların Rengi (The Help)

1960'lı yılların Mississippi eyaletinde geçen ve anlattığı hikayeler açısından sosyal bir yönü de olan ‘'Yardımcı’' gizli bir yazı projesi etrafında birbirlerine daha çok yakalaşan 3 farklı kadının dostluk öyküsünü anlatıyor. Yönetmen Tate Taylor tarafından beyazperdeye uyarlanıp çekilen filmin baş rollerini ise Emma Stone, Viola Davis ve Octavia Spencer paylaşıyor...

2. Mor Yıllar (The Color Purple)

Mor Yıllar (The Color Purple)

1900'lerin başında, güneyli bir siyahi kız olan Celie, önce babası olarak bildiği kişi tarafından hamile bırakılır, ardından yıllar boyunca efendisi olarak göreceği adama evlenmek üzere adeta satılır. Kocasından gördüğü şiddete rağmen tek tesellisi kız kardeşi Nettie'nin yazdığı mektuplardır. Oysa kocasi Nettie'nin mektuplarının ona ulaşmasına engel olmaktadır. Celie sonunda kuru gürültüye papuç bırakmayacak güçlü bir kadın olan Sofia ile tanışacak ve ondan çok şey öğrenecektir.

3. Tek Başına (North Country)

Tek Başına (North Country)

Josey Aimes (Charlize Theron) Sam ve Karen isimli iki çocuk annesi olan fakat ilk çocuğunu bir tecavüz kendisine yapılırken doğurmuştur. Bir süre sonra evlendiği adamdan da şiddet kendisine uygulayınca annesi ve babasının yanına gider. Babası Josey'i pek sevmez ve onunla pek konuşmaz. Kuaförlük yapan Josey bu işte pek iyi para kazanacağını düşünmemektedir. Tek isteği iki çocuğuna bakmaktır. Burada eski arkadaşı Glory ile karşılaşır. Glory madende çalışmaktadır ve Josey'in babası da öyle. Şimdi Josey madende çalışmaya başlar ve bir süre sonra kendisine cinsel taciz yapılınca gittikçe hayatı kötüye doğru gider ve Glorynin eskiden meşhur bir hokey oyuncusu olan avukat arkadaşı Bill White’ye (Woody Harrelson) yardıma gider. Şimdi Bill ve Josey şehrin ilk cinsel taciz davasını açacaklardır. Ancak işler karışmıştır, tehdit edilen diğer maden işçileri Josey'in tarafında değildirler ve Glory ise garip bir hastalığa yakalanmıştır ancak Josey umudunu yitirmeden davasını sürdürür.

4. The Hours (Saatler)

The Hours (Saatler)

Yıl 1923... Başarılı yazar Virginia Woolf, Londra'nın dışındaki gözlerden uzak evinde Mrs. Dalloway isimli kitabını yazmaya başlar. sağlık problemleriyle boğuşan Woolf, ağır bir depresyonun pençesindedir. Yıl 1951... Tutkuyla Mrs. Dalloway'i okuyan ev kadını Laura Brown sahip olduğu hayattan kaçmanın tek yolunu böyle bulur. Yıl 2001... AIDS'e yakalanan eski kocasının onuruna bir parti düzenleyen Clarissa Vaughan ve eski kocası arasında Mrs. Dalloway üzerine kurulu özel bir bağ vardır. 
Farklı zaman dilimlerinde yaşayan üç farklı kadının bir gününü, Virginia Woolf'un kült romanı Mrs. Dalloway ekseninde anlatan film 9 dalda Oscar'a aday gösterilmiş, bunlardan birini kazanmıştı.

5. Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

Ekonomik durumu iyi olmayan Wendy Carroll, doğru düzgün para kazanabilmek için köpeği Lucy ile birlikte Alaska'daki bir balık fabrikasında çalışmak üzere yola çıkar. Ancak Oregon'da arabası bozulunca bir de üstüne köpeği Lucy'i de kaybedince içinde bulunduğu zor durum onu önemli kararlar almak zorunda bırakacaktır. Wendy & Lucy, Amerika'nın yıpratıcı ekonomik koşullarında hayatta kalma çabası veren insanların hikayesini Wendy'nin durumu üzerinden çarpıcı bir biçimde anlatıyor. Kelly Reichardt'ın sade ama etkileyici yönetmenliği ve Michelle Williams'ın duru performansıyla kaçırılmaması gereken bağımsız bir yapıt.

6. Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız (A Girl Walks Home Alone at Night)

Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız (A Girl Walks Home Alone at Night)

İran'da bulunan Bad City kasabası dünyanın geri kalanından soyutlanmış, suçla örülü bir yerdir. Özellikle de gece çöktüğünde kasaba, fahişeler, uyuşturucu satıcıları ve kadın tüccarlarının olur. Ancak bu tekinsiz kabanın sokaklarında geceleri yapayalnız gezinen bir başka figür daha vardır; bir kadın vampir, kasabayı tüm lanetlerinden arındırmak için suçluların peşine düşer. Arash ise şu hayatta belki de en kıymetli varlığı olan klasik arabasını, uyuşturucu bağımlısı babasının borçları nedeniyle satan genç bir adamdır. Arash bir gece arabasını sattığı kişiden geri almak için evine gittiğinde adamın ölmüş olduğunu fark eder. Böylece, olay mahalinde tüm soğukkanlılığıyla bekleyen vampir "kız" ile aralarındaki tuhaf ilişki başlamış olur... Ana Lily Amirpour ilk uzun metrajlı filminde Yeni İran Sineması'nı türler arası bir yolculuğa çıkararak senenin en ses getiren yapımlarından birine imza atıyor. Filmin başrollerinde başlıca rollerini ise Sheila Vand, Arash Marandi ve Marshall Manesh paylaşıyor.

7. Peki Şimdi Nereye? (Et Maintenant, on Va Où?)

Peki Şimdi Nereye? (Et Maintenant, on Va Où?)

Hem Müslümanların hem de Hristiyanların yaşadığı bir Lübnan kasabasının kadınları, iki taraf arasındaki gerilimi azaltmaya çalışırlar. Lübnan'da etrafı mayınlarla çevrili ve sadece bir köprüden geçerek ulaşılabilen bir köyde farklı dinlerden insanlar bir arada yaşamaktadır. Ülkeyi kasıp kavuran iç kargaşayı haber alan köy kadınları, kocalarının olanları öğrenmesini engellemek için radyo ve TV yayınlarını sabote ederler.

8. Annem Hakkında Her Şey (Todo Sobre Mi Madre)

Annem Hakkında Her Şey (Todo Sobre Mi Madre)

Maniela'nın bir oğlu vardır. İsmi Estebandır ve bir gün onun üzerinden talihsiz bir kaza sonucu araba geçer. Bu olaydan sonra Manuela'nın ağlamaktan artık göz pınarları kurumuştur. O gün hastanede otururken oğlunun günlüğü gözüne çarpar ve onu okumaya başlar. Bu günlükten sonra artık olaylar dahada gelişmeye başlar.

9. Frida

Frida

19 yaşında geçirdiği otobüs kazası ile hayatı değişen Frida, vücudundaki kırık kemikler ve yabancı metallerle yaşamayı öğrenmeye 'gerçekten istekli olacak kadar özgüven sahibi, gerçek hayallerle yaşayan (ya da hayallerini gerçekleştirebilen) genç bir kadındır. Kırılan bacağı yüzünden uzun süre yürüyemeyen Frida, ailesinin sıkışık maddi gelirine rağmen destek gördüğü babası sayesinde, göğüslerinden karnını kaplayan alçı tabakası da dahil; bulduğu her boşluğa resim yapmaktadır. Kızına her zaman destek veren babası Guillermo, alçılarında yer kalmayan Frida'ya gerçek resim malzemeleri alır ve Frida, hissettiklerini tablolara tanımlamaya başlar. Zamanla ayağa kalkabilen Frida, tablolarıyla birlikte soluğu okuldaki resim hocası Diego Rivera'nın yanında alır.

10. Ye Dua Et Sev (Eat Pray Love)

Ye Dua Et Sev (Eat Pray Love)

Efsanevi aktrist Julia Roberts'in Pretty Woman (Özel Bir kadın) sonrası romantik Komedi zincirlerine eklenen bir yapım ile karşı karşıyayız. Elizabeth Gilbert’in filmle aynı ismi taşıyan ve kendi hayat deneyiminden yola çıkarak yazdığı ses getirici kitaptan beyazperdeye uyarlanan filmde, acılı bir boşanmanın ardından kendini bulma ümidiyle İtalya, Hindistan ve Bali’yi kapsayan uzun bir gezi turuna çıkan Elizabeth’in hikayesini anlatılıyor. Tabii ki bu geziyi genç kadın için unutulmaz kılacak olan şey, yakışıklı Latin erkeği Javier Bardem'in canlandırdığı Felipe'nin Elizabeth'in kalbini çalması olacaktır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.