OFPOF

Gündüz programları mı daha tehlikeli yoksa mafya dizileri mi?

-
163
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Gündüz programları mı daha tehlikeli yoksa mafya dizileri mi?
898 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Televizyon yapımlarının psikolojik etkilerine vakıf olmak için soruyoruz: Gündüz programları mı, yoksa mafya dizileri mi? Hangisi daha tehlikeli?

Televizyonu "Aptal kutusu" olarak yaftalayanlar, "Ben sadece belgesel izliyorum." diyenler.

Maksat Biraz Eğlenelim Kafamız Dağılsın Derneği mensupları, Dizi izlemezse ölecek hastalığından muzdaripler vesaire derken, belki gönüllü olarak belki çaresizce kıyısından köşesinden hepimizin tırtıkladığı bir pasta televizyon dünyası. Gündüz kuşağı, beynimizi pelte kıvamına getirip, adeta üçüncü gözümüzün açılmasını sağlarken, birkaç saat sonra yumrukların havada uçuştuğu dizilerle de üzerine bir güzel tuz ve biber ilavesiyle işlem tamam! Çıldırmanın eşiğine geldik, geliyoruz. Ama eğleniyor muyuz? Çook...

Gündüz kuşağı daha çok ev kadınlarına yönelik olmakla birlikte, evlilikten tutun da modaya kadar geniş bir yapım yelpazesi mevcut. Tabii evlilik programlarının en çok iş yapan tür olarak başı çektiği de bir gerçek. "Halk bunu istiyor." diyen yapımcılar haklı olmalı ki delilik olarak nitelendirebileceğimiz pek çok program, rating listesinde hep zirvelerde.

Gündüz programlarında izlediğimiz kişiler ya birer kurgu harikası ya da aramızdan birileri.

Birinci ihtimali yeğlesek de, bu programları izleyen hatrı sayılır kalabalığın yetiştireceği çocukları düşününce karamsarlığa kapılmamak elde değil. Evlilik programında önceki eşlerini nasıl öldürdüğünü anlatan adamdan tutun da, tarz giyinme adı altında sırf rating almak için bunu şova dönüştüren, stilden çok insanların birbirini aşağılamak için savaştığı bir platforma kadar ne ararsanız var. eğlence dünyası hiç bu kadar renkli olmamıştı!..

Peki ya takipçi sayısı oldukça fazla olan mafya dizilerine ne demeli?

"Şiddeti elbette kınıyoruz ama bunlar da hayatın gerçekleri kardeş!" Neyse ki birer barış elçisi olarak bu dizilerin ratinglerini de tavana vurduruyoruz. Gençler de örnek almayıversin canım! Almasınlar tabii de, haber kuşağının neredeyse tamamı şiddet vakalarından oluşuyor. Acaba, mafya dizilerinin bu işte hiç mi payı yok?

Zamanda geriye gidersek, eskiden televizyonun gerçekten eğlendirici bir araç olduğunu söyleyebiliriz.

O dönemde insanların daha huzurlu ve mutlu olduklarını da hesaba katarsak, günümüzde bir şeylerin yanlış gittiğini anlamak hiç de zor sayılmaz. Üstelik bazen dizi izlerken öyle sahnelere maruz kalıyoruz ki, kendini Pokemon sanarak pencereden atlayan çocuk bile solda sıfır kalabiliyor. Yani durum o derece ciddi!

En baştaki sorunun cevabını ararken derin sosyolojik çıkmazlara girdiğimiz aşikar. Gündüz programlarını ya da mafya dizilerini mi suçlamalıyız, onları rating kralı yapan izleyiciyi mi bilmiyoruz? Küçük bir benzetmeyle bu durumu, uyuşturucu kullanıcısı ve ona uyuşturucu sağlayan biri arasındaki kısır döngüye benzetebiliriz.

Sizce hangisi daha tehlikeli?


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık