OFPOF

Gerçekleşmesi Pek Muhtemel 13 Uzay Filmi

-
645
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Gerçekleşmesi Pek Muhtemel 13 Uzay Filmi
563 izlenme
Ofpofer
-

Uzay, insanın her zaman merak ettiği ve ulaşmak istediği büyüleyici bir yer oldu. Üzerine onlarca kitap yazıldı, onlarca film çekildi.

İşte bunlar arasında en ilgi çekici 13 film..

1. Ay'a Yolculuk - 1902

Ay'a Yolculuk - 1902

  bilim kurgu filmlerinin atası olarak bilinen Ay'a Yolculuk aynı zamanda ilk uzay filmi olma özelliğine de sahip. Ay'a Yolculuk, Jules verne'in dünya'dan Ay'a romanı ile H.G. Wells'in Ay'daki İlk İnsan romanından esinlenerek yapılmıştır.
Filmin yönetmenliğini ise Fransız Georges Méliès yapmıştır.

2. 2001: A Space Odyssey (Uzay Yolu Macerası) - 1968

2001: A Space Odyssey (Uzay Yolu Macerası) - 1968

  1968 yapımı film insanın evriminden bahsederek başlar. teknoloji, yapay zekâ ve uzay maceralarının geleceğinden bahsederek devam eder. Arthur C. Clarke'ın kısa hikayesinin geliştirilmesiyle oluşturulan filmin Ay sahneleri, Ay'a gidilmediği hâlde çok gerçekçi şekilde çekilmiştir. Herkesin bildiği film Uzay Yolu, insanı hayvanlardan ayıran en büyük özelliğin zekâ olduğunu anlatır. Çoğu insana göre de dönemine göre çok çok ileri düzeyde bir film, bir başyapıttır.

3. The Right Stuff (Boşluktaki Kahramanlar) - 1983

The Right Stuff (Boşluktaki Kahramanlar) - 1983

  Dört Oscar ödülü almış olan film; Shepard, Grissom, Glenn,  Carpenter, Schirra, Cooper ve Slayton isimli insanların ilkel bir uzay aracıyla Amerika'nın uzaya hakim olma fikrine dayanarak başlattığı uzay macerasının ilk kahramanlarıdır.

4. Apollo 13 - 1993

Apollo 13 - 1993

  Apollo 13 ekibi Ay'a ulaşmak için yoldadır. Oksijen tanklarından birinin patlamasıyla yolun yarısında kalan ekip, Ay'a ulaşamayacığını anlar. dünya'ya dönmek zorundadırlar ancak oksijen yetersizliği ve enerji sıkıntıları ekibi korkutmaktadır. Ron Howard tarafından yönetilen film, NASA'nın 1970'te başarısızlıkla sonuçlanan Ay görevini konu almaktadır.

5. Armageddon - 1998

Armageddon - 1998

  Göktaşı hızla yaklaşmaktadır, eğer acilen önlem alınmazsa New York büyüklüğündeki bir göktaşı dünyaya çarpacak, çok ciddi zararlar verecektir. Göktaşının çarpmasını engellemek için bir sondaj grubu kurulur. Grubun görevi, göktaşını delip içine nükleer bomba yerleştirmektir. Yönetmenliğini Micheal Bay'in yaptığı Armageddon, kıyamet senaryoları arasında. 

6. Sunshine (Gün Işığı) - 2007

Sunshine (Gün Işığı) - 2007

  Güneş ölmeye başlamıştır. Artık dünya'yı ısıtamaz hâldedir. Gezegenin kurtuluşu bir grup astronotun Güneş'e ulaşıp, yapay patlamalarla Güneş'i eski haline getirmesine bağlıdır. Ancak grupla bağlantı kesilir. İkinci bir grup gönderilir. Bu grupla da bağlantının kesilmesiyle grup Güneş'le baş başa kalır ve dünyanın kaderi ellerindedir.

7. Moon (Ay) - 2009

Moon (Ay) - 2009

  Ay'a maden görevi için üç yıllığına giden Sam Bell üçüncü yılının son günlerindedir. Sam, son görevine yaklaşırken etrafında bazı tuhaf hareketler fark eder. Bu andan itibaren gerçekleri görmek için mücadele etmeye başlar.
Duncan Jones'un yazıp yönettiği film özgün tarzıyla benzerlerinden ayrılıyor.

8. Apollo 18 - 2011

Apollo 18 - 2011

  Ay'a son gönderilen uzay aracının Apollo 17 olduğu sanılmaktadır. Ancak NASA Apollo 17'den bir yıl sonra Ay'a Apollo 18'i göndermiştir. Apollo 18'in görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından gerçekler de gün yüzüne çıkacaktır.

9. The Last Days On Mars (Mars'taki Son Günler) - 2013

The Last Days On Mars (Mars'taki Son Günler) - 2013

  Mars'a keşif için giden astronot ekibinin yabancı bir bakteriyle karşılaşması sonucu hayatları tehlikeye girer. Bakteri içlerinden birinin geçirdiği bir kaza sonucu bulaşır ve ekip arkadaşlarına yayılmaya başlar. Kurtarılmayı beklerken aynı zamanda mücadele de vermek zorundadırlar. film, yönetmen Ruari Robinson'un ilk uzun metraj filmidir.

10. Gravity (Yer çekimi) - 2013

Gravity (Yer çekimi) - 2013

  Rutin uzay yürüyüşü sırasında bir felaket yaşanır. Felaketten sadece ilk uzay görevindeki Dr. Ryan Stone ve son uzay görevinde olan Matt Kowalsky kurtulur. Uzay mekikleri paramparça olmuş, yeryüzüyle bağlantıları tamamen kopmuş ve oksijenleri de giderek tükenmektedir. İki astronotun dünya'ya dönme çabasını anlatan film, Alfanso Cuarón tarafından yönetilmiştir.

11. İnterstellar (Yıldızlararası) - 2014

İnterstellar (Yıldızlararası) - 2014

  dünya artık yaşanılabilecek bir yer değildir. Birilerinin bazı konularda fedakarlık yapması gerekmektedir. Bu konuda teknik bilgisi ve yeteneği olan eski bilim insanı Cooper, her şeyi göze alıp 10 yaşındaki kızı Murph'i bırakarak, insanlığın güvenliği için bir yolculuğa çıkmak zorundadır...
Müthiş bir Christopher Nolan filmi olan İnterstellar'ın senaryosu 'Solucan Delikleri' teorisinden ilham almakta.

12. The Martian (Marslı) - 2015

The Martian (Marslı) - 2015

  Mars görevi sırasında çıkan bir fırtına nedeniyle üssü terketmek zorunda kalan ekip, Mark Watney'i öldü sanarak geride bırakır. Oysa Mark hayattadır. Mars'ta tek başına yaşam mücadelesi vermek ve dünya ile iletişime geçmek zorunda  olan Mark'ın yalnızlık ve çaresizlik sürüncemesi...
Yazarı Andy Weir olan aynı isimli kitaptan uyarlanan Marslı, popüler uzay filmleri arasında yerini almıştır.

13. Capture The Flag - 2015

Capture The Flag - 2015

  Ve son olarak uzay konusunu işlemiş, sevimli mi sevimli bir animasyon filmi. 2015 yapımı olan bu sempatik animasyon filmi, babası ve dedesi astronot olan bir çocuğun uzay mekiğine gizlice girmesini ve uzaydaki maceralarını anlatmaktadır.
Orijinal adı 'Atrapa la bandera' olan İspanyol yapımı filmin yönetmenliğini de Enrique Gato yapmıştır.

İyi eğlenceler...
 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.