OFPOF

Game Of Thrones Hanedanlar Dersi

-
4.3b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Game Of Thrones Hanedanlar Dersi
781 izlenme
-

Game of Thrones'un soylu hanedanlarının, geçmişten günümüze tarihleri, açıklamaları ve sözlerinden oluşan bir yazı.

BARATHEON HANEDANI

Game Of Thrones Hanedanlar Dersi-4k2zdmbvwa

Büyük Hanedanlar içinde geçmişi en kısa olan hanedandır kendileri. Westerosun kanlı savaşlarından Fetih Savaşları sırasında kurulmuşlardır. Kurucusu Orys Baratheon'dur. Söylentiye göre Ejderha Aegon'ın gayrimeşru erkek kardeşidir. Orys zamanla basamakları tek tek çıkarak Aegon'ın deyim yerindeyse sağ kolu olmuştur. Westeros'un burnu havada gezenlerinden Kibirli Argilac'ı yenilgiye uğratarak katlettiğinde Ejderha Aegon kendisini Argilac'ın kalesi , tarlaları , evi barkı ve kızıyla ödüllendirmiştir. Orys kadını kaçırmamıştır ve evlenmiştir. Daha sonra iç güveysi olarak karısının sancağını , ünvanlarını ve hanedan sözünü kabul etmiştir. 

Baratheon ailesinin arması , altın zemin üzerinde taç giymiş siyah bir erkek geyiktir. Sözleri ise : Gazap Bizimdir.

Baratheon Hanedanı'na bağlılık yemini etmiş hanedanlar: Selmy, Wylde, Trant, Errol, Penrose, Swann, Tarth, Estermont, Dondarrion ve Caron'dır.

 

STARK HANEDANI

Game Of Thrones Hanedanlar Dersi-f1zz3owz33
 

Bizlerin favori hanedanlarından olan, kendimizi içlerinden biriymişiz gibi hissettiğimiz, öksüz ama gururlu, 'zor' öldükleri söylenen Starklar. Starkların kökleri Mimar Brandon ve kadim Kış Kralları'na kadar dayanıyor. Asırlar boyunca Kuzey Kralları olarak Kışyarı'ndan Westeros'a hükmetmişlerdir. Taa ki nam-ı diğer Diz Çöken Kral Torrhen Stark'ın , Targaryenlerin Fatihi Ejderha Aegon'a diz çöküp bağlılık yemini edene kadar. 

Stark Hanedanı'nın arması buz beyazı zeminin üstünde gri bir ulu kurttur. Sözleri ise : Kış Geliyor.

Starklara bağlılık yemini etmiş hanedanlar: Karstark ( ihanet ettiler), Umber, Flint, Mormont, Hornwood, Cerwyn, Reed, Manderly, Glover,  Tallhart veee hainin eeen önde gidenleri Boltonlar.

LANNİSTER HANEDANI

Game Of Thrones Hanedanlar Dersi-34vute99ma
 

Altından saçları , sırma gibi boyları , yakışıklı ve güzel bi o kadarda küstah ve kendini beğenmiş Lannisterlar. ( İstisnalar kaideyi bozmaz.) Batı vadileri ve tepelerinde kudretli bir krallık kurmuş Andalların kanını taşırlar. anne tarafından , Kahramanlar Çağı'nın muhteşem düzenbazı Akıllı Lann'den gelmekle gurur duyarlar. Casterly Kayası ve Altın Diş'teki altın madenleri onları Büyük Hanedanlar'ın en zengini-en kibirlisi- yapmıştır. 

Lannisterların arması , kırmızı zemin üzerinde altından yapılmış bir aslandır. Sözleri ise : Beni kükrerken duyun.

Lannisterlara bağlılık yemini etmiş hanedanlar: Payne , Swyft, Marbrand, Lydden, Banefort, Lefford, Crakehall, Serrett, Broom, Clegane ( Dağ ve Tazı), Prester, Westerling.

 

ARRYN HANEDANI

Game Of Thrones Hanedanlar Dersi-nqupp9b149
   

Arrynlar'ın kökleri taaa Andalların en soyluları en eski ve en saf soyları olan Vadi ve Dağ Kralları'na dayanır. Arrynlar'ın arması , gök mavisi zemin üzerinde ay ve şahindir. Aryynlar'ın sözleri ise : Onur Kadar Yüksek

Arrynlar'a bağlılık yemini etmiş aileler: Royce, Baelish, Egen, Waynwood, Hunter, Redfort, Corbray, Belmore, Melcolm ve Hersy.

 

TULLY HANEDANI

Game Of Thrones Hanedanlar Dersi-bi9aibzea2
   

Tullyler asırlardır Nehirova'daki verimli toprakların ve büyük kalenin sahibi olmalarına rağmen hiç bir zaman Westeros'a hükmedemediler. Nehir toprakları, kanlı Fetih Savaşları sırasında Adalar Kralı Kara Harren'a aitti. Harren'ın dedesi Kral Harwyn Hardhand, Üç Dişli Mızrak'ı, dedeleri-neneleri ise üç asır boyunca önce Boğaz'a kadar bütün toprakları almışlardır. Daha sonraları Tullyler de nam-ı diğer Fatih Ejderha Aegon'a karşı çıkamamış ve bağlılıık yemini etmiştir. Ejderha Aegon'da onları nehir topraklarıyla ödüllendirmiştir.

Tully ailesinin arması, dalgalı mavi ve kırmızı zemin üzerinde zıplayan gümüş alabalıktır. Sözleri ise : Aile, Görev, Onur.

Tullylere bağlılık yemini etmiş hanedanlar Darry, Mallister, Bracken, Blackwood, Frey(hainler), Whent, Ryger, Piper ve Vance.

 

TYRELL HANEDANI

Game Of Thrones Hanedanlar Dersi-gc6b8zqf8d
   

Tyrelller, Dorne sınırları ve Karasu'dan, Gün Batımı Denizine kadar uzanan güneybatının verimli ovalarına hükmeden Menzil Kralları'nın varisi olarak yükseldi. Kendilerini İlk İnsanlar'ın asmalardan ve çiçekler yapılma taş giyerek topraktan hayat fışkırtan bahçıvan kralı Garth Greenhand'e dayandırırlar. Eski kanın son varisi Kral Mern, Ateş Tarlası'nda hayata gözlerini yumunca , varisi Harlen Tyrell Yüksek Bahçe'yi Aegon Targaryen'e vererek önünde diz çökmüştür. Aegon ise onu kaleyle ve Menzil'le ödüllendirmiştir. 

Tyrell Hanedanı'nın arması, yeşil zemin üzerinde altın bir güldür. Sözleri ise : Güçlenerek Büyür.

Tyrellere bağlılık yemini etmiş hanedanlar Vyrwel, Florent, Oakheart, Hightower, Crane, Tarly, Redwyne, Rowan, Fossoway ve Mullendore'dur.

 

GREYJOY HANEDANI

   

Game Of Thrones Hanedanlar Dersi-qu4kjttvuw

Pyke'lı Greyjoylar , köklerinin Kahramanlar Çağı'nın Boz Kral'ına dayandığını söylerler. Efsanelere göre Boz Kral'ın sadece batı adalarına değil denize de hükmettiğini ve bir denizkızıyla evli olduğundan bahsedilir. Denizden gelen akıncılar ya da 'demir adamlar' olarak bilinirlerdi. Asırlarca İbben Limanı ve Yaz Adaları'na kadar uzanan bir alana hakim oldular. Cesaretleri ve özgürlükleriyle nam salmışlardır.

Greyjoyların arması , siyah zemin üstünde altın bir deniz canavarıdır. Sözleri ise : Biz Tohum Ekmeyiz.

Greyjoylara bağlılık yemini etmiş aileler Merlyn , Sunderly, Goodbrother, Tawney, Wyneh ve Botley.

 

MARTELL HANEDANI

Game Of Thrones Hanedanlar Dersi-47fcgxngcy

Rhoyne kraliçesi Nymeria , on bine yakın gemisini Yedi Krallık'ın en güney ucu Dorne'a çıkarmış ve Lord Mors Martell ile evlenmiştir. Lord Mors karısının yardımıyla tüm düşmanlarını yenmiş ve bütün Dorne'a hakim olmuştur. Rhoyne etkisi bugünde etkisini göstermektedir bu yüzdendir ki Dorne hükümdarları 'Kral' yerine 'Prens' ünvanını kullanırlar. Bütün Yedi Krallık içerisinde sadece Dorne Ejderha Aegon tarafından fethedilmemiştir. İki yüz yıl sonra bu sorun kılıçla değil evlilikle çözülmüştür.

Martelllerin arması , altın mızrak saplanmış kızıl güneştir. Sözleri ise : Eğilmez, Bükülmez, Kırılmaz.

Martelllere bağlı hanedanlar, Jordayne, Santagar, Dayne, Fowler, Wyl, Yronwood, Toland ve Allyrion

 

TARGARYEN HANEDANI

Game Of Thrones Hanedanlar Dersi-isan5hmvxu

Efsaneyi sona sakladık. 

Ejderha kanı taşıyan Targaryenlar'ın soyu, Valyria'nın kadim Özgür Kale'nin soylu lordlarına uzanır. Soylarının özellikleri - bazılarına göre insan üstü- çarpıcı güzelliktedir. Lila, menekşe ya da çivit rengi gözleri , gümüş-altın veya platin rengi saçları vardır. Ejder Aegon'ın ataları , Valyria Kıyameti'nden kaçarak Dar Deniz'in adalarından biri olan Ejderha Kayası'na sığınmışlardır. Aegon daha sonra bu adadan kız kardeşleri ki daha sonra karıları olacak olan Visenya ve Rhaenys ile birlikte yelken açarak Yedi Krallık'ı hakimiyetleri altına almışlardır. 

Targaryenlerin arması, siyah zemin üzerinde üç başlı kırmızı ejderhadır. Ejderhanın başları Aegon ve kız kardeşlerini(karıları) temsil etmektedir. Sözleri ise: Ateş ve Kan


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık