OFPOF

Fakirim ama para bende..!

-
135
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Fakirim ama para bende..!
819 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Neden dizilerde fakir insanlar konaklarda ya da bahçeli evlerde otururken, gerçek hayatta durum farklıdır hiç düşündünüz mü?

Günümüzde maddi durumu iyi olmayan aileler TOKİ’den 2+1 ev alabilmek için yıllarca taksit öderken, dizilerdeki fakir aileler nedense hep eski köşklerde ya da bahçeli evlerde oturuyor. Yanlış anlaşılmasın, bu bahçeli evler gecekondu filan değil. Satsanız parasıyla kocaman bir apartman dikebileceğiniz türden evler. Zira İstanbul’un en güzel semtlerinde, duygusal sahnelerde güzel resim versin diye de denize nazır seçilmiş evler bunlar.

Aslında bunun iki sebebi var. İlki eski türk filmlerinde kalma bir klişe. Eski Türk filmlerinde maddi durumu iyi olmayan aileler İstanbul’un fakir mahallerindeki ahşap evlerde otururdu. Bu görüntü klasikleşmişti ve gerçekten de yoksulluğu çağrıştırıyordu. Ama şimdi durum farklı. Evler yine aynı ahşap evler, abartmıyoruz gerçekten de aynı evler, ama artık bu evlerin algısı değişti ve yapımcıların bundan haberi yok sanki. Ya da ikinci ve asıl sebep, görsel kaygılar. Bir bodrum katı ya da sıradan bir apartman dairesi yönetmene ne kadar estetik planlar sunabilir ki? Aile fakir de olsa güzel bir evde yaşamalı değil mi? Bahçeli evler ya da eski konaklar hem çalışma anlamında daha rahattır hem de her zaman güzel resim verirler. Eski görünümlü ahşabın dayanılmaz “fakirlik” algısı da işin içine girince, yönetmenlerimiz tam da istedikleri gibi bir iş çıkardıklarını düşünüyorlar herhalde.

İşin başka bir sinir bozucu tarafı da, dizilerde kullanılan bu konakların hep aynı olması. Şimdi gitsek oda oda tanıdığımız ve asla yabancılık çekmeyeceğimiz bu evler, yıllardır onlarca diziye ev sahipliği yapmış ve yapmaya da devam ediyor. Mesela

Yaprak Dökümü

Fakirim ama para bende..!-1

Yaprak Dökümü dizisinin çekildiği köşk 1982 yılından beri dizilerde kullanılan bir mekan. İşte Ali Rıza Bey’in “fakirhanesi”nden bir kare.

Leyla ile Mecnun

Fakirim ama para bende..!-2

Leyla ile Mecnun dizisini hatırlarsınız. Dizide Mecnun işsiz, zaten iş de aramayan biri, babası ise taksicilik yapıyordu. İşte bu da onların oturdukları denize nazır bahçeli ev.

Bizim Yenge

Fakirim ama para bende..!-3

Bizim Yenge dizisinde, yine çok çocuklu ama zengin olmayan bir ailenin oturduğu konak.

Beş Kardeş

Fakirim ama para bende..!-4

İşte bu da, beş kardeş dizisinin çekildiği konak.

Canım Ailem

Fakirim ama para bende..!-5

Canım Ailem adlı dizide de Uğur Yücel maddi sıkıntılar yüzünden ahşap ve bahçeli bir eve taşınıyordu.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık