OFPOF

Er Ryan'ı Kurtarmak Filminin Geniş Çaplı Ayrıntıları

-
1.6b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Er Ryan'ı Kurtarmak Filminin Geniş Çaplı Ayrıntıları
0 izlenme
Ofpofer
-

İzlemeyenler için kısaca bahsetmek istedik. 1998 yılında çekilmiş bu film, Steven Spielberg'in yaptığı, o güne kadarki en iyi savaş filmidir.

Aslında filmi anlatmak ya da film hakkında yorum yazmak için geç bile kaldık diyebilirim. 11 Eylül 1998 tarihinde ilk kez vizyona girdi. Okuyacağınız yazı, yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı, sinema tarihine ilk 25 dakikasıyla damga vuran, İngilizce “ Saving Private Ryan “; yani dilimizde ki ismiyle  “ Er Ryan’ı Kurtarmak “ adlı film hakkında.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin İsmi: Saving Private Ryan- Er Ryan’ı Kurtarmak

Yönetmen: Steven Spielberg

Yapım Yılı: 1998

Süresi: 2 S. 45 D.

oyuncu Kadrosu:

Tom Hanks – Captain John H. Miller

Tom Sizemore – Sergeant Michael Horvath

Matt Damon – James Francis Ryan

Edward Burns – Richard Reiben

Barry Pepper – Daniel Jackson

Adam Goldberg – Stanley Mellish

Vin Diesel – Adrian Caparzo

Giovanni Ribisi – Irvin Wade  

Savaşın En Kanlı Çıkarması

Savaşın En Kanlı Çıkarması

2. dünya Savaşı’na müdahil olmasıyla birlikte, Birleşik Devletlerin Avrupa kıtasına asker göndermesi zorunlu hale geldiği dönemin başları. Avrupa kıtası, Fransa Normandiya sahili. Omaha diye kodlandırılan plajdan Birleşik Devletler ve müttefik askerleri çıkarma yapacaktır. Ve Alman savunma hatları bu sahili ne pahasında olursa olsun geçişe kapatmak zorundadır. tarih, özellikle savaş tarihi, bu denli kanlı bir çıkarmayı, sanıyoruz ki ikinci kez yazmayacaktır. Yazmasın da zaten. Fakat burada, bu çıkartmanın savaş tarihi sayfalarındaki yerini değil, sinema literatüründeki yerini anlatmaya çalışacağız.

Çıkarma sahneleri eleştirileri

Çıkarma sahneleri eleştirileri

Aslında film başından sonuna kadar, görsel açıdan fevkalade yapılmış. Fakat eleştirmenlerin 2 saat 45 dakikalık filmin tamamıyla ilgili, kötü yorumları yok. Eleştirmenlerin takıldığı ve vahşet olarak yorumladığı, filmin başındaki 25 dakikalık çıkarma sahnesi. Film eleştirmenleri bu sahneyi aşırı gerçekçi olarak dile getirmişlerdir. Eleştirmenlerin ortak görüşü, bu sahnenin bu kadar kanlı ve vahşice çekilmesine ne gerek vardı. Fakat Steven Spielberg’ in yaptığı, 2. dünya Savaşının vahşetini normal karelerle gösterme yönteminin, savaşı gerçek anlamda gözler önüne sermeyeceği açıklaması, bütün negatif eleştirilerin üzerine çıkmıştır. Devamında, filmin yapıldığı yılın en iyi film Oscar'ını alamaması yine aynı film eleştirmenleri tarafından Oscar tarihinin ayıpları listesine konacaktır.

Ana konu

Ana konu

Normal şartlarda 2. dünya Savaşı’yla ilgili bir film yapmak istediğinizde, sıkı bir araştırma ve biraz da hayal gücünüzü kullanırsanız, birçok konu bulabilirsiniz. Çünkü bu savaşta 55 milyon kişi hayatını kaybetmiştir. Konu sıkıntısı asla çekilmeyen  tarihi bir gerçektir 2. Dünya Savaşı. Saving Private Ryan filminin konusu ise, dört çocuklu bir annenin ölen üç oğlundan geriye kalan son evladını ana karaya, annesine sağ salim geri götürülmesi üzerine yazılmış. Normandiya çıkartmasında, üçüncü oğulun ölmesiyle, ailelere baş sağlığı mektupları gönderen birimin bir çalışanı, durumu fark eder ve üstlerine bildirir. Konu Başkan Franklin D. Roosevelt'e kadar gider. Başkanın talimatıyla, dördüncü oğul olan James F. 
Ryan ( Matt Damon
kurtarılacak ve annesine kavuşturulacaktır. Bu görev Yüzbaşı John Miller’e ( Tom Hanks ) verilir. Sekiz kişilik ekibiyle birlikte James F. Ryan’ı bulmak için yola çıkarlar. Uzun ve meşakkatli bu yolculuk esnasında kayıplar verilir. Ve James F. Ryan bulunur fakat geri dönüş ertelenir. Çünkü Ryan arkadaşlarını ve birliğini bırakmak istememektedir. Yüzbaşı Miller bunun üzerine bulundukları bölgeyi savunmalarına yardım etme kararı alır. Ekipteki diğer askerler, itirazlarına rağmen, içinde bulundukları savaş hali nedeniyle komutanlarının emirlerine uymak ve bölgeyi savunmak için kalmayı kabul ederler. 2. Dünya Savaşı'nın en kanlı sahnelerine sahip olan film, ilk 25 dakikasıyla savaşın ne kadar dehşetli süreceğinin sinyallerini veriyor Saving Private Ryan- Er Ryan’ı Kurtarmak filmi.

Neden bu film?

Neden bu film?

2. dünya Savaşı’nın acımasız ve zorlu koşullarını, izleyiciyle gerçekçi bir anlatımla buluşturan bu filmi, sanıyoruz ki birçok kişi 3-4 kez izlemiştir. Sadece tarihin dönüm noktalarından birini resmettiği için değil. Bu film ile harika bir iş çıkartan Steven Spielberg’ in ismini, birçok sinema izleyicisi sanıyoruz ki bu filme kadar duymamıştı bile. Tabi profesyonel düzeyde sinema eleştirmeni olanlar dışında... Görsel açıdan muhteşem efektler ile donatılmış bir film olmasının yanında oyuncu kadrosuyla da başarılı bir yapım.

Filmin Kahramanları

Filmin Kahramanları

Hepsi hayali kahraman ama yaşadıkları, savaşın gerçek yüzü.

Yönetmen Farkı

Yönetmen Farkı

Spielberg farkı...

Yönetmen

Yönetmen

Filmin setinde, Steven Spielberg...


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.