OFPOF

En iyi yerli tarih dizileri

-
836
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
En iyi yerli tarih dizileri
2.520 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Ülkemizin tarihi Osmanlı Devleti gibi büyük bir imparatorluğa dayandığından olsa gerek, tarihi konulara çok merak duyuyoruz.

Muhteşem Yüzyıl (2011)

En iyi yerli tarih dizileri-1

Son zamanlarda nerede "tarih dizisi" kavramını duysak sanıyoruz aklımıza ilk önce Muhteşem Yüzyıl geliyor. Bunda başrollerde oynayan Halit Ergenç ve Meryem Uzerli'nin yanında yan rollerdeki büyük oyuncuların etkisi de olabilir elbet. Dizide Osmanlı İmparatorluğu'nun en büyük padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatı anlatılmıştı. Dizide Hürrem Sultan'a da oldukça yer verilmiş ve hatta sürekli harem hayatının gösterilmesinden dolayı biraz eleştiri de almıştı. Dizi yalnızca ülkemizde değil, ülkemiz dışında da büyük yankı uyandırdı.

Elveda Rumeli (2007)

En iyi yerli tarih dizileri-2

Elveda Rumeli dizisi şu an günümüzde devam etmese de, içinde bulundurduğu Komedi unsurları ve Erdal Özyağcılar’ın mükemmel performansıyla yayınlandığı yıllarda çok sevilmişti. Dizide Osmanlı topraklarında yaşayan Makedon bir ailenin hayatı anlatılıyordu. Ramiz, karısı ve 5 kızının yaşadığı Balkan topraklarında önceleri Müslüman ve Hıristiyanlar oldukça huzurlu olarak yaşam sürerken, 1900’lerin başında iç karışıklıklar artmış, isyanlar boy göstermeye başlamıştı. Bu da orada yaşayan köylülerin hayatlarında birçok şeyi değiştirmelerine sebep olmuştu.

Diriliş Ertuğrul (2014)

En iyi yerli tarih dizileri-3

Engin Altan Düzyatan, Kaan Taşaner gibi oyuncuları barındıran dizinin kahramanı Ertuğrul, 400 kişilik obasına yer arıyor. Mezopotamya, Akdeniz, Balkanlar, Kafkasya yeni sahibini ararken, yıllardır yersiz yurtsuz kalan kayılar da Ertuğrul'dan yardım istiyorlar. Aslında Diriliş Ertuğrul dizisi, kendi içerisinde Osmanlı Devleti'nin kuruluş sırrını barındırıyor.

Hatırla Sevgili (2006)

En iyi yerli tarih dizileri-4

Beren Saat'in dizi piyasasında adını en çok duyurduğu dizilerden Hatırla Sevgili'de ona Cansel Elçin eşlik etmişti. Müzikleriyle de çok ünlü olan dizide, politik görüşleri birbirine taban tabana zıt iki ailenin çocukları birbirlerine aşıktılar. Aynı zamanda Hatırla Sevgili, 1950'lerden 1980'lere uzanan zaman dilimindeki birçok tarihi olaya şahit olmamıza imkân vermişti.

Yedi güzel Adam (2014) 

En iyi yerli tarih dizileri-5

türk Edebiyatı'nın en önemli isimlerinden Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Mehmet Akif İnan, Alaeddin Özdenören ve Ali Kutlay'ın hayatını anlatan dizide, 1970'li yıllardan 1980'li yıllara değin siyasi olayları izledik. Dizide bu olaylar her iki tarafn görüşüne sahip gençler tarafından anlatılıyordu. Dizinin en güzel özelliği; birçok şiiri dinleme hazzını bizlere yaşatmasıydı.

Muhteşem Yüzyıl çekim belgeseli


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık