OFPOF

Ege Bölgesi'nin En Sevilen Halk Kahramanlarından Biri Atçalı Kel Mehmet Efe'nin Filmi: Atçalı

-
624
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Ege Bölgesi'nin En Sevilen Halk Kahramanlarından Biri Atçalı Kel Mehmet Efe'nin Filmi: Atçalı
746 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Yakın tarihin önemli halk kahramanlarından biri olarak bilinen Atçalı Kel Mehmet Efe'nin gerçek hayat hikayesi beyazperdeye uyarlandı.

2. Mahmut Dönemi’nde, zenginden alıp fakire vererek bölgesinde adaleti sağlayan fakat dönemin beyleri tarafından da hain ilan edilen meşhur Atçalı Kel Mehmet Efe’nin hayatını anlatıyor. Ege bölgesinin en sevilen halk kahramanlarından biri olan Atçalı Kel Mehmet Efe’yi beyazperdede Gökhan Keser canlandırırken filmin yönetmenliğini ise Ümit Efekan üstleniyor.

film Afişi

Ege Bölgesi'nin En Sevilen Halk Kahramanlarından Biri Atçalı Kel Mehmet Efe'nin Filmi: Atçalı-dzl9jiv8lx

Film Konusu

Atça’nın ağası Şerif Hüseyin’in kazandığı güreşin mükâfatı olarak “dile benden ne dilersen” cömertliğine, ağanın kızına talip olarak cevap veren ırgat oğlu Mehmet, barınamadığı köyden kaçıp dağlara sığınarak, hayatını kurtarır. Efeliğin geçerli kurallarını öğrenmesiyle, hayatına yön verecek gelişmelerin önü açılır. Birkaç yıl içerisinde, Aydın dağlarının en ünlü efesi olup çıkıverir. Aydında kendi hâkimiyetini ilan eden Atçalı Kel Mehmet Efe, kendi namına para bastırır ve Aydın Valisi olduğunu ilan eder.
Ancak, Osmanlı’nın idareyi tümden yerel kuvvetlere terk etmiş olması, köylü, esnaf ve tüccar kesimlerinde büyük sıkıntılara yol açmıştır. Keyfi vergiler, angarya ve baskılar halkı canından bezdirmiştir. Tam bu anda, Osmanlı’nın idari yapıdan çekilmiş olması kuvvete dayalı iktidarlar için efelerin lideri Atçalı Kel Mehmet için de bir fırsat sunar. Kuyucak’ta çakılan kıvılcım kısa sürede tüm ovayı hatta Kütahya Kula’dan, Muğla’ya kadar oldukça geniş bir bölgeyi etkisi altına alır. Halk, efelerin yardımıyla yerel zorbalardan kurtulur.
Bir yanda aşkına kavuşma umudu, diğer yanda ise Ege’nin gebe olduğu büyük toplumsal ihtiyaçlara çare bulmak isteği Atçalı Kel Mehmet Efe’nin kişilik profilini belirler. Ancak, her ne kadar ıslahatçı olarak tanınsa da, düzeni korumak ve kollamak görevini asli görev olarak benimseyen Babı Ali, bölgedeki en önemli temsilcisi Karaosmanoğlu Hacı Mehmet Efendi başta olmak üzere kaldırmak istediği yerel zorba iktidarları büyük vaadlerle yardıma çağırır ve Osmanlı sınırları içerisinde halka dayanan ve halktan gelen bir özgürlük hareketi bastırılmış olur. Atçalı’nın düşünceleri 2. Mahmut döneminde ıslahat fermanlarına da ışık olur.

Film Oyuncuları ve Rolleri

Ege bölgesinin en sevilen halk kahramanlarından biri olan Atçalı Kel Mehmet Efe’yi beyazperdede Gökhan Keser canlandırıyor. Filmin diğer bir oyuncusu Atçalı Kel Mehmet Efe’ye el veren Yusuf Efe rolünde Issız Adam Cemal Hünal var. Atçalı’nın oyuncu kadrosu tanınmış ve yetenekli oyuncular ile oluşturuldu. Ceren Kalpakaslan, Mehmet Polat, Hasan Yalnızoğlu, Ümit Acar, Emin Gümüşkaya ve Hülya Şen filmin oyuncu kadrosunda. 

Vizyon Tarihi

7 Nisan 2017

Film fragmanı henüz yayınlanmasada set fotoğrafları gelmeye başladı: 

Ege Bölgesi'nin En Sevilen Halk Kahramanlarından Biri Atçalı Kel Mehmet Efe'nin Filmi: Atçalı-5xhgsfkp92

Ege Bölgesi'nin En Sevilen Halk Kahramanlarından Biri Atçalı Kel Mehmet Efe'nin Filmi: Atçalı-fi7t5cupfw


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık