OFPOF

Efsane Yönetmen Quentin Tarantino Hayatı ve Filmleri

-
401
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Efsane Yönetmen Quentin Tarantino Hayatı ve Filmleri
367 izlenme
Ofpofer
-

Filmini izlemeyenler bile adını mutlaka bir kez duymuşlardır. Peki kim bu Tarantino ? Ne iş yapar ?

Quentin Tarantino'nun Hayatı : 

Quentin Tarantino, 27 Mart 1963 yılında Amerika’da doğdu. Babası İtalyan asıllı Tony Tarantino ve annesi Quentin Tarantino’nun doğumundan hemen sonra boşanmıştır. Quentin ileriki yaşlarda üvey babasıyla güçlü bağlar kurmuştur.On altı yaşında Harbor City, Kaliforniya’daki Narbonne Lisesi’nden ayrılarak oyunculuk öğrenmek için James Best tiyatro grubuna katıldı. “Captain Peachfuzz and the Anchovy Bandit” adlı ilk senaryosunu, 22 yaşında yazdı. video kaset dükkanında kasiyerlik yaptı. Lawrence Bender ile bir Hollywood partisinde tanıştı ve film senaryosu yazması konusunda cesaret kazandı. Bunun sonucunda 1992 yılında “Rezervuar Köpekleri” filmi ortaya çıktı. Film son moda akımların etkisinde ve bol kanlı olmasıyla dikkat çekti. Kısa sürede büyük bir şöhrete sahip oldu. Rezervuar Köpeklerinin başarısından sonra Hollywood yapımcıları bir Dizi projeler sundular. Fakat Tarantino’nun kafasında tamamen orijinal ve farklı bir proje vardı. Bu yüzden bütün teklifleri geri çeviren Tarantino, Amsterdam’a “Ucuz Roman” (Pulp Fiction) adlı filmi çekmeye gitti. Karmaşık kurgusuyla dikkat çeken film, bağımsız filmlerinde gişe başarısı getirebileceğini gösterdi.

1. 1- Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs) - 1992

1- Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs) - 1992
Tarantino'nun ilk filmi olan Rezervuar Köpekleri çıkış yılı olan 1992'de büyük bir ilgi toplamış ve Tarantino'nun ününe kavuşmasında ilk adım olmuştur.

2. 2- Ucuz Roman (Pulp Fiction) - 1994

2- Ucuz Roman (Pulp Fiction) - 1994
Tarantino'nun en beğenilmiş ve kesinlikle en iyi sayılan filmidir. Ucuz Roman IMDb 'de en iyi filmler sıralamasında 5. sırada yer alır. film 7 dalda Oscar'a aday gösterilmiş, En İyi Orjinal Senaryo dalında Oscar ödülü almış ve Altın Palmiye ödülünü kazanmıştır.

3. 3- Jackie Brown - 1997

3- Jackie Brown - 1997
Başrolde Pam Grier (Jackie Brown) yanında S.L Jackson (Ordell Robie) ve Robert de Niro (Louis Gara) 'nın oynadığı oyunculuk harikası film.

4. 4- Kill Bill Volume 1 - 2003

4- Kill Bill Volume 1 - 2003
Tarantino'nun Rezervuar Köpekleri ve Ucuz Roman ile çalkanan ününe ün katmış serinin ilk filmidir. Filmin adından da belli olduğu üzre amaç Bill denen karakteri öldürmektir. Fakat bunun için öncelikle Bill'in ekibini öldürmek gerekir.

5. 5- Kill Bill Volume 2 - 2004

5- Kill Bill Volume 2 - 2004
Kill Bill serisinin 2. filmidir. Filmde bolca kan kullanılmıştır ve kılıç dövüş sahneleri ile ünlenmiştir. Açıklanan verilere göre iki filmde toplamda 1,5 tondan fazla sahte kan kullanılmıştır. 

6. 6- Soysuzlar Çetesi (Inglorious Basterds) - 2009

6- Soysuzlar Çetesi (Inglorious Basterds) - 2009
film İkinci dünya Savaşı zamanında geçmiştir. İnanılmaz kadro ve oyunculukla birlikte senaryosuyla da izleyici büyülemiş ve gişede kendini göstermiştir. Toplam 321.000.000 $ hasılat elde eden film Tarantino'nun en fazla hasılat elde eden filmi olmuştur.

7. 7- Zincirsiz (Django Unchained) - 2012

7- Zincirsiz (Django Unchained) - 2012
film eski Amerika'nın kölelik zamanlarını anlatıyor.Başrollerinde Jamie Foxx Soysuzlar Çetesi'nden tanıdığımız Christopher Waltz ve Leonardo di Caprio ile tam bir Western havası yaşatıyor film.

8. 8- The Hateful Eight - 2016

8- The Hateful Eight - 2016
Tarantino'nun son filmi olan The Hateful Eight tek bir mekanda geçen 8 değişik karakterin 1 gün boyunca nasıl bir arada kalacağını bizlere yansıtıyor. Western tarzında bu film bol kanlı ve tek mekan olmasına rağmen durgun olmayan bir film.

Not:  Tarantino yönettiği her filmde en azından bir kez Wilhelm Çığlığı ses efekti kullanılmıştır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.