OFPOF

Dünyaca Ünlü Film Yapımcılarına Göre Tüm Zamanların 10 Büyük Filmi

-
2.6b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dünyaca Ünlü Film Yapımcılarına Göre Tüm Zamanların 10 Büyük Filmi
1.326 izlenme
Ofpofer
-

Dünyaca ünlü film yapımcılarına göre tüm zamanların en büyük filmlerini sizler için derledik.

10. Tokyo Hikayesi

Tokyo Hikayesi
1953 Japonya yapımı filminin yönetmenliğini Yasujirō Ozu yapmıştır. Filmde yaşlı bir çiftin çocuklarını görmek amacıyla Tokyo'ya seyahatleri anlatılmaktadır. Ozu'nun başyapıtı sayılan film Britanya Film Enstitüsütarafından yapılmış en iyi filmler arasında gösterilmiştir.

9. 2001: Bir Uzay Destanı

2001: Bir Uzay Destanı
1968 yılında Stanley Kubrick tarafından yönetilen bilim kurgu filmi. Filmin bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke'ın kısa bir öyküsünden esinlenen senaryosu, Kubrick ve Clarke tarafından kaleme alınmıştır. film insanın evrimi, teknoloji, yapay zeka tematik unsurlarını işler ve bilimsel gerçekliği, öncü görsel efektleri, provokatif belirsizliği ve bazı yorumculara göre içerdiği gerçeküstü betimleme, geleneksel anlatım teknikleri yerine sessizlik ve asgari düzeydeki karşılıklı konuşmaları ile ün yapmıştır.

8. Yurttaş Kane

Yurttaş Kane
Yönetmen Orson Welles’in ilk uzun metrajlı filmidir ve pek çok eleştirmen tarafından sinema tarihinin en iyi eseri olarak görülmektedir. Genç bir gazeteci, Kane’in vefat ettiğinde sarf ettiği son söz olan Rosebud isminin anlamını çözmek için, Kane’in yakınlarıyla temas kurarak, bu renkli kişiliğin geçmişine tanık olmamızı sağlamaktadır. Rosebud, filmde eksik olan yapboz parçası görevini üstlenmekte bu sayede filme dedektiflik unsurları eklenmektedir. Orson Welles'in yaratmış olduğu Kane karakterinin, ABD'li medya patronu William Randolph Hearst'le ortak değerlere sahip olması dikkat çekici bir noktadır.

7. 8½

8½
Federico Fellini'nin 1963'te yazıp yönettiği bir film olan 8½, çekeceği yeni filmine konu bulamayan umarsız yönetmen Guido Anselmi'nin garip ve özgün öyküsü anlatılmaktadır.

6. Taksi Şoförü

Taksi Şoförü
Travis Bickel gece vardiyasında taksi şoförü olarak çalışan bir savaş gazisidir. Her gece gecekondu ve şehrin kirli tarafını görünce buna bir son vermeye karar verir. Onun hayali bütün şeh,rden pislikleri temizlemektir. Martin Scorsese'nin yönettiği bu film gerçekten muhteşem, zorlu ve düşündürücüdür.

5. Kıyamet

Kıyamet
Francis Ford Coppola tarafından 'Kıyamet' 'belki de şimdiye kadar yapılmış en güçlü ve korkunç savaş filmidir. film kuvvetle savaşın gerçeküstü dehşetini ortaya koymaktadır; çok daha etkili ve duygusal öğeler barındırmakta. 

4. Baba

Baba
Muhtemelen Amerika'nın en azılı ailesi, Corleone klanının duymayan bir kişi bile bulamazsınız.  film hala suç dram türünün en iyi temsilcisi olarak yer alıyor.

3. Ölüm Korkusu

Ölüm Korkusu
Alfred Hitchcock  'Vertigo' adlı filmi kendi kendine muayene, yanılsama ve gerçeklik arasındaki farkı anlamak için temel bir film olarak kabul edilmiştir. Bu film karşılıksız sevgiyi konu edinmiştir.

2. Yedinci Mühür

Yedinci Mühür
 Ingmar Bergman'ın yönettiği 1957 yapımı İsveç filmi. 1957 Cannes film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü kazanmıştır. Orta Çağ'da savaştan bıkmış bir Şövalye, yanında bayraktarı ile Haçlı Seferleri'nden evine döner. Vebanın yol açtığı tahribatı görünce, böylesi bir ızdıraba neden olan Tanrı'dan kuşkulanmaya başlar. Çok geçmeden ölüm onu da ziyaret eder; ancak Şövalye kaderine boyun eğeceğine Ölüm'e meydan okuyarak bir satranç oyununa davet eder. Kaybederse canından olmaya razıdır.

1. Bisiklet Hırsızı

Bisiklet Hırsızı
film bu büyük dünyada küçük bir adamın trajedisini anlatıyor. Ana kahraman  ile oğlunun çalınan bisikletlerini  Roma'yı karış karış aramasını konu alır. Herhangi bir karmaşık sanat teknikleri, semboller ya da metafor olmadan çekilmiş fakat  güçlü bir duygusal tepki uyandıran şaşırtıcı bir film.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.