OFPOF

Dünya Üzerinde Her Gün Bir Sahnede Canlandırılan Shakespeare'in Dünyaca Ünlü Oyunları

-
515
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dünya Üzerinde Her Gün Bir Sahnede Canlandırılan Shakespeare'in Dünyaca Ünlü Oyunları
622 izlenme
Ofpofer
-

Hemen hemen her gün bir oyunu sahnelenen bu adamın eserlerini okumadan filmlere çevrilmiş halleri ile tanımaya ne dersiniz?

Macbeth

Macbeth

 Macbeth’in vicdan azabıyla dolu ömrü, karısının ve bir grup cadının kışkırtmasıyla inşa olacak ve yıkılacaktır. İktidar hırsının insan ruhunun en karanlık yönlerini nasıl ortaya çıkardığını Shakespeare’den daha iyi kim anlatabilir? Ya Shakespeare’i beyazperdeye Orson Welles’ten daha iyi kim taşıyabilir? Welles’in canlandırdığı Macbeth’in kendisi kadar, Jeannette Nolan’ın Lady Macbeth yorumu ayrıca gözalıcı…

Shakespeare’in belki de en unutulmaz eserinin yine en unutulmaz sinema uyarlaması Orson Welles’e ait. 1948 yapımı film döneminin sinemasal anlatım ve mekan seçimleri açısından da öncü yapımlarından biri…

Othello

Othello

16. yüzyılda Venedik’te geçen bir aşk, tutku, kıskançlık öyküsü. Bu Shakespeare klasiğini Orson Welles büyük engellere karşı başarıyla sinemaya uyarladı ve çekimleri 1948’de başlamasına rağmen parasızlıktan 1952’de tamamlanabildi.

Hamlet

Hamlet

Hamlet trajedisinin bu sadık uyarlamasında da özgün oyunda olduğu gibi, Danimarka Prensi Hamlet, Kral olan babasının ölümü üzerine Almanya'daki eğitimini yarım bırakarak ülkesine döner, çok kısa bir süre sonra da pek sevmediği amcası annesiyle evlenerek Kral olur. Bir gece Hamlet'e gözüken babasının hayaleti kendisini karısı ve kardeşinin öldürdüğünü söyler. Hamlet intikam duyguları içinde öç alma planları kurarken kendisine deli süsü verir.

1997 yılında Cannes film Festivali'nde gösterilen Hamlet, aynı yıl En iyi uyarlama senaryo, en iyi sanat yönetimi ve dekor, en iyi kostüm ve en iyi müzik dallarında olmak üzere tam 4 dalda Oscar'a aday gösterildi. Ayrıca çeşitli yarışmalarda da 6 ödül kazandı.

Venedik Taciri

Venedik Taciri

2004 yapımı Shakespeare'in aynı isimli tiyatro oyunundan uyarlama sinema filmi. Shakespeare'in tiyatro oyunlarından İngilizce yapılmış ilk uzun sesli filmdir.

Jül Sezar

Jül Sezar

William Shakespeare'in en ünlü tiyatro oyunlarından birine konu olan siyaset tarihinin iki bin küsur yıl öncesinden gelen unutulmaz bir entrika ve ihanet hikayesi. Roma senatosu tarafından kabul edilmiş olan bir komplo ile hırsı artan imparator Jül Sezar, Brutus tarafından öldürülür. Bu cinayetin ortaya çıkardığı sonuçlar ise oldukça ciddidir.

4 dalda Oscar’a aday olan dahası 2 dalda kazanan filmin bir diğer özelliğide en fazla gişe yapan Shakespare uyarlaması olması. Yönetmenlğini Joseph L. Mankiewicz’in üstlendiği başrollerinde ise  Louis Calhern, Marlon Brando, James Mason rol almıştır.

Size Nasıl Geliyorsa

Size Nasıl Geliyorsa

Size Nasıl Geliyorsa 1936 yılında yapılan ve Paul Czinner tarafından yönetilen bir William Shakespeare uyarlaması. Başrollerinde Laurence Olivier ve Elisabeth Bergner oynamıştır.

Aşık Shakespeare

Aşık Shakespeare

Shakespeare in Love Türkçeye çevrildiği haliyle Aşık Shakespeare, 1998 yapımı romantik Komedi filmi. Filmin yönetmenliğini John Madden yapmıştır. film 13 dalda Akademi Ödüllerine aday gösterilmiş ve En İyi Film Akademi Ödülü dahil 7 dalda ödül almıştır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.
Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz!
Sitemizden yararlanabilmek için reklam engelleyicileri kapatmanız gerekmektedir.