OFPOF

Dublörler: İsimsiz Kahramanlar

-
171
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dublörler: İsimsiz Kahramanlar
3.926 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Teknoloji ilerledikçe özel efektleri yapmak daha kolaylaşıyor. Gerçekçilik adına prodüksiyonlar hala insanları kullanıyor.

Binalara tırmanmak, sokak kavgalarına karışmak, yüksek hızlardaki tehlikeli araba kovalamacalarında rol almak, ateşlerin içinden geçmek havalı şeyler ama bunun kariyeriniz olduğunu düşünsenize. Bir dublörün iş tanımı temel olarak prodüktörün aktörlerin yapmasını istemediği, yaralanma ya da ölüm tehlikesi içeren riskli sahneleri üstlenmek. Bu aslında acı bir gerçek ama ciddi bir finansal hesap içeriyor. Bir filmin ana ya da yan oyuncularından birinin zarar görmesi çok büyük miktarlarda paralara mal olacak, bütçe aşımına sebep olabilecek bir bekleme sürecinin yaşanmasına ya da prodüktörün alternatif bir senaryo ya da oyuncu ile çekim yapmasına neden oluyor. Bazı oyuncular dublör kullanmama konusunda ısrarcı olsa da son karar her zaman prodüktöre kalıyor.

Dublörler: İsimsiz Kahramanlar-1

Buna rağmen dublörlük risk almak ya da tehlikenin sınırında yaşamak gibi düşünülmemeli.

Dublörlük aslında riski yönetmek, fiziksel olarak sağlıklı kalmak ve mesleği icra etmekle alakalı bir şey. Yıllar süren eğitim ve deneyimleri sonucunda hesaplanmış riskler alan dublörler genellikle dövüş sanatları, düşme, at binme, araç kullanma, güç, su altı yetenekleri ve çeşitli spor alanlarının en az ikisinde son derece yetenekli kişiler arasından seçiliyor. Haftalık veya aylık olarak, işe göre pazarlık eden dublörlerin ortalama maaşı rol aldıkları yapımların riskleri ve dublörlerin deneyimine göre değişse de yıllık 70000-100000 dolar arasında bir rakam olarak gösteriliyor. Dublörlük spor ve dans gibi yıpratıcı ve kısa süreli bir meslek olduğu için dublörler 20’li yaşlarından 40’lı yaşlarına kadar aktif olarak çalıştıktan sonra yöneticilik alanlarına yöneliyorlar. Yapımlardaki dublörlerin koordinatörlüğü ve film danışmanlığı da bu mesleklerden bazıları.

Dublörler: İsimsiz Kahramanlar-2

Hollywood oyuncuları kadar ünlü olmasalar da, sektör içerisinde sık sık tercih edilen ve bilinen dublörler de mevcut.

En bilinen dublörlerden bazıları şunlar; Van Helsing ve X-Men: Days of Future Past filmlerinde Hugh Jackman’ın dublörlüğünü yapan Richard Bradshaw (kendisi aynı zamanda Hugh Jackman’ın kayın biraderi), dublörlük mesleğine girmeden önce bir petrol kuyusu platformunda dalgıç olarak çalışıyormuş. Bobby Holland ise birçok ikonik rolde dublörlük yapmış. Batman’de Christian Bale’e, James Bond’da Daniel Craig’e, Thor’da Chris Hemsworth’e dublörlük yapan Holland, piyasanın en bilinen isimlerinden biri. Buster Reeves ise The Dark Knight ve The Dark Knight Rises’da Christian Bale ve Tom Hardy’e dublörlük yapmış. Son zamanlarda ise Game of Thrones’da dublör koordinatörü olarak çalışıyor.

Profesyonel dublörlüğün tehlikeli bir meslek olduğuna dair hiçbir şüphe yok.

Herhangi bir gün hareket halindeki bir arabadan atlayabilirler, bir binadan kendilerini boşluğa bırakabilirler ya da Star Trek setindeki gibi karşılarındaki aktörden yanlışlıkla sert bir yumruk yiyerek burunları kırılabilir. Fakat dublörleri deliduman insanlar olarak görmek yanlış olur. Herhangi bir insan için son derece tehlikeli olabilecek durumları, eğitimleri ve deneyimleriyle birleştirerek karşılanabilir riskler haline getiren insanlardır aslında. Sebebi de çok basit, yaralanırlarsa çalışamazlar. Çalışamazlarsa da kolaylıkla bir başkası işe alınabilir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık