OFPOF

Don Corleone karakterinin getirdiği inanılmaz şans

-
1.4b
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Don Corleone karakterinin getirdiği inanılmaz şans
16.333 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Bir film düşünün ki unutulmaz bir karaktere sahip olsun ve bu karakter, kendisini canlandıran iki oyuncusuna da ödül kazandırsın.

İşte o film "The Godfather" serisidir ve ünlü baş karakteri Vito Don Corleone’dir. 3 filmden oluşan serinin ilk filminde Vito Don Corleone’nin yaşlılığını Marlon Brando canlandırır.

Yönetmen Francis Ford Cappola’nın makyaj denemeleri için çağırdığı Brando, haberi olmaksızın deneme çekimlerine dahil edilir. Brando, yönetmenin oluşturduğu dekorlar sayesinde havaya girerek Don Corleone karakterini mükemmel şekilde oluşturur. Karakterin unutulmaz olmasında payı olan, Brando’nun deyimiyle “buldog imgesi” olarak adlandırılan konuşma tarzı da bu çekim sırasında ortaya çıkar.

Don Corleone karakterinin getirdiği inanılmaz şans-1

İlk Oscar Marlon Brando'ya

Bu denli disiplinli çalışma ve emeğin karşılığı olarak da Marlon Brando, 1973’te "En iyi erkek oyuncu" Oscar’ını kazanır; ancak ödülü almaya Sacheen Küçük Tüy adlı Kızılderili kadını göndererek, Amerika yerlilerine karşı yapılan ayrımcılığa tepki gösterir.

İkinci Oscar Robert De Niro'ya

Ardından gelen baba II filminde ise, geri dönüşler ile Vito Don Corleone karakterinin gençliğini izleriz. Don Corleone’nin bugünlere nasıl geldiğini, nasıl güçlü bir mafya babasına dönüştüğünü bize, Robert De Niro’nun oyunculuğu anlatır. Oyuncu, rolü kabul eder etmez Marlon Brando’nunkine benzeyen bir aparat yaptırmak için dişçiye gider. Bu rol 1974’te, 45 dakikalık rolü ile De Niro’ya "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" Oscar’ını kazandırır.

İki oyuncunun da karaktere efsanevi özellikler kattığı aşikar. Karakterin konuşma tarzı çoğu mafya babası karakterine öncü olur ve filmin replikleri en çok hatırlananlar arasında yer alır. Öyle ki “Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım” repliği, Amerikan Film Enstitüsü’nün 2005’teki anketine göre en çok hatırlanan ikinci replik olarak açıklanır. İşte akıllardan yıllar geçse de silinmeyecek o sahne.

Size reddedemeyeceğiniz bir teklif yapalım mı? Bizi okumaya devam edin..!


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık