OFPOF

Dizi filmlerin süreleri neden bu kadar uzun?

-
105
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dizi filmlerin süreleri neden bu kadar uzun?
1.088 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Her gün farklı televizyon kanallarında yayınlanan diziler, her hafta dizi değil bir sinema filmine dönüşüyor.

Günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelen diziler, tartışmasız futbol ve siyaset ile birlikte insanlar arasında en çok konuşulan konulardan birkaçı arasında.

Her akşam, ekranlar sayesinde insanların evlerine konuk olan yüzlerce karakter, kimi insanın sevgilisi kimi insanın arkadaşı vb. oluyor. Dizi saati gelince evlerde hayat duruyor, dışarıya çıkılmıyor, misafir kabul edilmiyor ya da gelen misafir o evde izlenen diziye maruz kalmak zorunda kalıyor.

İnsanlar, dizileri hayatlarının merkezlerine almış durumdalar. Beğendikleri karakterin giyimi, konuşması, davranışlarına kadar takip edip hayatta uygulamaya çalışanlar da var; beğendiği karakterin giymiş olduğu herhangi bir ayakkabı ya da gömleği mağaza mağaza dolaşıp arayanlar da. İşte her akşam evlerinize konuk olan dizilerin sürelerinin uzun olma sebebi biraz da bu yüzden.

Dizi filmlerin süreleri neden bu kadar uzun?-1

Bir karakterin bindiği araba, oturduğu evdeki mobilyalar, giydiği kıyafetlerden tutun da kullandığı telefona kadar hepsi o anda ekran başında olan izleyicilere görücüye çıkıyor.

Hepsi aklınızın bir köşesinde yerini alıyor. "Şunun üstündekini gördün mü?, Saçını şunun yaptığı gibi yap." gibi diyaloglar uzayıp gidiyor insanlar arasında. Dizilerin süreleri uzadıkça ürünlerin, hatta hizmetlerin bile arzı endam süresi uzuyor. Bu da doğal olarak, televizyon kanalları ve yapımcılar için kazanç demek oluyor. Bunun yanı sıra sürekli dizi esnasında, aralarda verilen reklamlar da para kazanma aracı olarak kullanılıyor. Fazla seyredilmenin önemli olduğu dizi sektöründe, bir saati aşkın dizilerin yapılması da işin kazanç kısmı düşünülünce pek de mantıksız görülmüyor.

Dizi filmlerin süreleri neden bu kadar uzun?-2

Dizilerin, televizyon kanalları için diğer cezbedici tarafı ise akşam saatlerindeki yayın akışını doldurmaları ve tekrar yayınlanan bölümleri ile de seyirciyi ekranda tutmaları.

Senaristlerin, yönetmenlerin, oyuncuların-bazı durumlarda izlemek zorunda kalanların- ve bilumum set çalışanlarının da dert yandığı uzunluktaki diziler uzadıkça yılan hikayesine dönüşüyor. 'Yılan Hikayesi' adlı bir dizinin de zamanında yayınlandığını bilmeyenlere söyleyebiliriz. 'Leyla ile Mecnun' dizisindeki bir sahnede geçen replik olayın "vahametini" açıklamaya yetiyor.

"Yerli diziler, yersiz uzun."


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık