OFPOF

Dirt! The Movie

-
121
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dirt! The Movie
70 izlenme
Ofpofer
-

Zamanın başlangıcından beri, evrenin bilinen bütün gezegen ve galaksileri çamura sahip diye giriş yapan efsane belgesel.

"Zamanın başlangıcından beri, evrenin bilinen
bütün gezegen ve galaksilerinden
sadece biri yaşayan ve nefes alan bir kabuğa,
çamura sahip."
diye söze giren, oldukça gerekli bir konuyu başarıyla işlemiş olan, çok çok iddialı gibi değilse bile çok etkili bir belgesel.

 

Toprağın aslında daha değerli sandığımız diğer formlarından (elmas, kömür, altın gibi) çok daha yaşamsal olan halini,
çamuru;
bilimsel, dinsel, ekonomik, toplumsal ve duygusal olarak ele alan, bunu yaparken de hayli geniş bir coğrafyadan gelen uzmanlar, çiftçiler ve sanatçıların çok eğitici görüş ve deneyimlerini derli toplu-etkili bir biçimde aktarmayı beceren bir film yapmışlar yönetmenleri Bill Benenson ve Gene Rosow.

 

 

1. Diyor Ki :

Diyor Ki :

"Humusun üçte birini sadece son yüzyılda kaybettik"

"Bugünkü tarımsal üretim şekli azot'a yarattığı devasa talep ile denizlerimizi de sadece denizanalarının yaşabileceği ölü su birikintilerine çeviriyor"
(sonuç: küresel ısınmanın hızlanması)


"Devletler ve birçok insan keresteyi, parayı görüyor ama ormanlardaki hayat çeşitliliğini görmüyor.
Her yıl 100 milyon ağaç 20 milyar posta siparişi kataloguna dönüştürülüyor."


"Hindistan'da, son on yılda, yaklaşık 200,000 çiftçi intihar etti.
Birçoğu alım gücünün yetmediği haşere ilaçlarından içerek."

2. Filmi İzlediğiniz Anda

Filmi İzlediğiniz Anda

Neden toprak ana dediğimizi hatırlıyor ve daha iyi anlıyorsunuz.
Gıda şirketlerinin yarattığı (200.000 hintli çiftçinin bu nedenle intihar etmiş olduğunu öğrenerek) yıkımı ve monokültür denilen kısa vadede karlı görünen ama esasen çok pahalıya gelen üretim şeklinin gezegenimize yaşamı sunan o beş santimetrelik toprak katmanına verdiği zararı üzülerek farkederken sinek kuşunun hikayesi ve umut veren öncü uygulamalarla moral bulup motive oluyorsunuz.

Sürdürülebilirlik nedir ve neden yaşamsal öneme sahiptir, daha iyi anlıyorsunuz.
Yükselen yiyecek fiyatları yüzünden haiti'li anne ve minik yavrusunun
açlık sancıları yüzünden kuru sarı çamurdan yapılma kurabiyelere talim etmek zorunda kaldığını öğrenip kapitalizm'in ne menem bir canavar olduğunu, insanlık olarak karlılıktan öte insanı ve çevresini korumayı öncelik sayan yeni bir ekonomik düzen kurmanın gerekliliğini tekrar idrak ediyorsunuz (ya da adam smith efendinin dediği gibi, toprak mı yiyorlarmış? Bırakınız yesinler) bu kısmı geçiniz diyenler New York'da kar amacı gütmeden binlerce insanı besleyen çiftlikleri bir izlesinler.

Ve son olarak Sebastião Salgado'nun neden büyük bir sanatçı-fotoğrafçı olduğunu yeniden fark ediyorsunuz.
İzleyin, izlettirin.

Filmi daha detaylı tanıtabiliriz artık..

 

3. Vandana Shiva

Vandana Shiva

Hint çevreci ve küreselleşme karşıtı yazar olan Vandana Shiva'nın 20'den fazla fazla kitabı bulunmakta. Fizik eğitimi alan Shiva, 1975 yılında Western Ontario Üniversitesi'nden "Kuantum Teorisinde Saklı Değişkenler ve lokalite" tezi ile felsefe doktarası aldı. Doktora ünvanını aldıktan sonra Hindistan'a dönen Shiva, Hindistan bilim Enstitütüsü'nde, teknolojinin ekolojiye etkileri ve çevre politikaları konularında disiplinler arası araştırmalar gerçekleştirdi. 1982 yılında biyolojik çeşitliliğin korunmasını amaçlayan Bilim, teknoloji ve Araştırma vakfını (RFSTE) kurdu. 1991 yılında ise, yerel tohumlar ve çeşitliliğinin korunmasını hedefleyen, kelime anlamı “dokuz tohum” olan Navdanya’yı kurdu. 2000 yılında, biyolojik çeşitliliğin ve geleneksel tohumların, çok uluslu biyogenetik şirketleri tarafından tahakküm altına alınmasına karşı yazdığı Çalınmış Hasat (Stolen Harvest) adlı kitabı ile dünyada fenomene dönüştü. 

Filmdeki açıklamalarıyla dünya ve çevre hakkında değindiği konularla dikkat çekmeyi başarmıştır.

4. Peki Sürdürülebilirlik Neidr?

Peki Sürdürülebilirlik Neidr?

Sürdürülebilirlik daimi olma yeteneği olarak adlandırılabilir.

Ekoloji bilimindeki anlamı ise biyolojik sistemlerin çeşitliliğinin ve üretkenliğinin devamlılığının sağlanmasıdır.

Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Komisyonu’nun 1987 yılı tanımına göre: "İnsanlık, gelecek kuşakların gereksinimlerine cevap verme yeteneğini tehlikeye atmadan, günlük ihtiyaçlarını temin ederek, kalkınmayı sürdürülebilir kılma yeteneğine sahiptir."

Sürdürülebilir kalkınma, ekonomik büyüme ve refah seviyesini yükseltme çabalarını, çevreyi ve yeryüzündeki tüm insanların yaşam kalitesini koruyarak gerçekleştirme yöntemidir.

Sürdürülebilir Kalkınma insan ve çevre merkezli olmak üzere iki ana başlık altında değerlendirilmektedir. Doğal çevreninin korunması kadar ekonomik ve sosyal kalkınmanın da birbirinden ayrılmaz parçalar olduğunu kabul etmektedir.

Çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik sağlandığı takdirde sürdürülebilir gelişme gerçekleşebilmektedir. Yenilenemeyen enerji kaynakları yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanımı ve doğaya karşı sorumlu davranılması çevresel sürdürülebilirliğin gereksinmelerini oluşturmaktadır. Doğal enerjinin verimli kullanımı sonucu ülke ekonomisinde gelişme gözlenir. Ekonomideki kalkınma sürdürülebilir ekonomi kavramını gerçekçi kılmaktadır. Çevreye duyarlı bir yaklaşımla yaşamanın sonucunda sağlıklı toplumlar oluşur. Sağlıklı toplumların ekonomik refah içinde yaşantısı sosyal sürdürülebilirlik olarak adlandırılmaktadır.

5. Neden Önemlidir?

Neden Önemlidir?

1. Doğal Kaynaklarımız Korunur; 

Doğal kaynaklarımız dünya nüfusunun artması ve tüketim alışkanlıklarının değişmesi nedeni ile her geçen gün azalmaktadır. Bu nedenle malzeme tüketimini azaltmak, değerlendirilebilir nitelikli atıkları geri dönüştürmek sureti ile doğal kaynaklarımızı verimli kullanmak zorundayız. İşte bu yüzden geri dönüşüm uygulamaları doğal kaynaklarımızın korunması ve verimli kullanılması için son derece önemli bir işlemdir. 

2. Enerji Tasarrufu Sağlanır;

Geri dönüşüm malzeme üretiminde endüstriyel işlem sayısını azaltmak suretiyle enerji tasarrufu sağlar. Örneğin; metal içecek kutularının geri dönüşümü işleminde bu metaller direkt olarak eritilerek yeni ürün haline dönüştürüldüğünde bu metallerin üretimi için kullanılan maden cevheri ve bu cevherin saflaştırılma işlemlerine gerek olmadan üretim gerçekleştirilebilmektedir. Bu şekilde bir alüminyum kutunun geri dönüşümünden %96 oranında enerji tasarrufu sağlanabilir. 

3. Atık Miktarı Azalır; 

Geri dönüşümün uygulanması ile çöplere giden atık miktarında azalma sağlanarak bu atıkların taşınması ve depolanması işlemleri için daha az miktarda alan ve daha az enerji kullanılmış olur. Evsel atıklar için bu azalma ağırlık olarak fazla olmamakla birlikte hacimsel olarak bakıldığında oldukça önemli bir oran teşkil etmektedir. 

4. Geri Dönüşüm Geleceğe ve Ekonomiye Yatırım Demektir; 

Geri dönüşüm uzun vadede verimli bir ekonomik yatırımdır. Hammaddenin azalması ve doğal kaynakların hızla tükenmesi sonucunda ekonomik problemler ortaya çıkabilecek ve işte bu noktada geri dönüşüm ekonomi üzerinde olumlu yapacaktır. Yeni iş imkânları sağlayacak ve gelecek kuşaklara doğal kaynaklardan yararlanma olanağı sağlayacaktır.

6. Sürdürülebilirlik İçin Biz Ne Yapabiliriz?

Sürdürülebilirlik İçin Biz Ne Yapabiliriz?

Hiç vakit kaybetmeden hemen şimdi yapabileceğimiz çok şey var. Evimizde ya da işyerimizde ne kadar enerji tüketiyoruz? Fosil yakıtları her kullandığımızda küresel ısınmaya sebep olan sera gazları salımına ne kadar katkıda bulunuyoruz?Kişisel çabalar yetersiz görünebilir ama hep beraber gidişatı değiştirebiliriz. Daha az enerji kullanımı ve özellikle politikacıları ikna etme konusunda hepimizin bireysel olarak göstereceği çabalar küresel ısınmanın durdurulması için çok büyük önem taşıyor. 


Evde...

- Evlerimizi ısıtmak ve soğutmak için enerji kullanırız. Yapacağımız ufak değişikliklerle enerji tasarrufu yapabilir, hem kesemize katkı sağlayabilir hem de karbondioksit salımını düşürerek küresel ısınmayı durdurabiliriz.

- Evimizin yalıtımını iyi yapalım. Evlerdeki ısı kaçaklarını bulup, önleyici tedbirler alalım.

- Kullandığımız odaları ısıtalım. Kullanmadığımız odaları ısıtmayalım.

- Geceleri panjurları, perdeler, storları kapatalım.

- Elektrikli ısıtıcıları asgari düzeyde kullanalım.

- Genel bakım: Isıtma sistemlerinin birkaç yılda bir bakımları ve temizliği yapılmalı.

- Kapı ve pencerelerimizi yalıtalım.

- Ekonomik ayar: Su ısıtıcılarının değerlerini bir iki derece indirebilir, eğer varsa enerji tasarrufu ayarına getirebiliriz. Ayrıca, gece kapatıp sabah biz uyanmadan çalıştıracak bir zaman aleti koyabiliriz.

- Yalıtım yapalım. Sıcak su borularını hırdavatçıdan aldığımız yalıtım malzemesiyle kapatabiliriz.

- Isıyı azaltalım. çamaşırlarımızı kaynar su yerine ılık suda yıkayalım.

- Makineleri daha az kullanalım.

- Bekleyelim. Bulaşık ve çamaşır makineleri dolana kadar bekleyelim.

- Tasarruflu ampulleri kullanalım.

- Emin olalım: Elektrikli aletleri kullanmadığımız zamanlarda kapalı olduklarına emin olalım.

- Kapatalım: Bilgisayarlarınızı, müzik setlerinizi, televizyonlarınız uyur konumda bırakmayalım. Tam olarak kapatalım. Açık konumda oldukları kadar enerji harcarlar.İşyerinde...

İşyerlerimizde de aydınlatma, ısınma, soğutma, bilgisayarlar yazıcılar, fotokopi makineleri, vs kullanır ve küresel ısınmaya katkıda bulunuruz. Evde yapabileceklerimiz işyeri için de geçerlidir. Bunlara bir de çalışanların ulaşımını, uçak yolculuklarını, kağıt kullanımlarını da eklersek işyerlerinin kürse ısınmaya etkisinin azımsanmayacak miktarda olduğu görülür. Dolayısıyla karbon salımını azaltma çabasında işyerlerimiz önemli bir yere sahiptir. - Kapatığımızdan emin olalım. Ofis donanımının geceleri ve hafta sonları kapalı konumda olduğundan emin olalım.

- Bilgisayarımızı kapalı tutalım. Bilgisayarımızı üç saatten fazla bir süre, ekranımızı otuz dakikadan fazla bir süre kullanmayacaksak kapatalım.

- Zaman ayarlı ısınma sistemi kullanalım. Gerektiği zaman ısınalım.

- Işıkları kapatalım. Kısa süreli bile olsa kullanmadığımız zamanlarda ışıkları kapatalım.

- Kahve-çay makinesini açık bırakmayalım. Sıcak durması için termos kullanabilirsiniz.

- Enerji tasarrufu etiketine dikkat edelim. İşyerimizde tasarruflu ofis donanımları seçelim. Sadece enerji tasarrufu değil, bütçemize de katkı sağlamış oluruz.

- Alternatifler düşünelim. İşyerimizde, bisiklet ya da toplu taşım araçlarının kullanılmasını teşvik edelim. Araçların paylaşılması, kağıtların geri kazanımını düşünerek hareket edelim.Ulaşım...

Karbondioksit salımının en önemli kaynağı kara ve hava taşıtlarının oluşturduğu ulaşım sektörüdür. Uçaklar küresel karbondioksit miktarının % 12'sini oluştururlar. Yakıt tasarruf etmek için atacağımız her adım küresel ısınmayı azaltacaktır. 


- Daha az araba kullanalım: Toplu taşım araçlarını tercih edelim. Özel araba kullanmak her zaman toplu taşım araçlarından daha pahalıdır.

- Arabamızın bakımını ihmal etmeyelim. Basit bir yakım tasarrufunda etkilidir.

- Hızımızı kontrol edelim. Ne çok hızlı ne çok yavaş gidelim. Arabamızın yakıtı en verimli kullandığı hızı benimseyelim.

- Verimli ulaşım: Arazi araçları, pikaplar, minibüsler gibi yüksek motor hacimli araçlar diğerlerine göre daha çok yakıt tüketirler. Bu tip büyük araçları kullanmaktan kaçınalım.

- Toplu ulaşım: Araçlarımızdan ve güzergahlarımızdan memnun değilsek yerel yönetimlerin bu konuyu ele almaları için çalışmalar yapalım.

- Kontağı kapatalım. 30 saniyeden fazla bekleme yapacaksak kontağı kapatalım.

- Lastiklerimiz kontrol edelim. 0,5 bar eksilmiş hava, yakıt tüketimimizi % 5 arttırır.

- Birlikte gidelim. İş arkadaşlarımız, komşularımızla aynı yöne ayrı ayrı değil birlikte gidelim.

- Doğru vites: Arabamızı dengeli kullanalım. Gereksiz fren ya da yanlış viteste kullanmak yakıt tüketimimize yansır.

- Hafifletelim. Bagajdaki gereksiz yükleri ayıklayalım. Arabamız, 100 kiloluk bir yükle 100 km'de 1 litre daha fazla yakıt tüketir.

- Gereksiz yere uçak kullanmayalım. 500 km.den kısa mesafelerde tren kullanmak daha az enerji tüketir ve daha az kirlilik yaratır.

- Arabamız dururken ısıtmaya çalışmayalım. Yürürken daha hızlı ısınır ve daha az yakıt tüketir.Tüketim...

Organik ürünleri seçelim. Çiftçiler her yıl milyarlarca ton tarım ilacı kullanırlar. Bu ilaçlar 'zararlıları' öldürürken toprağın içinde karbonu tutan mikroorganizmaları da öldürür. Dolayısıyla karbon toprakta tutunamadığı için atmosfere CO2 olarak salınır. Organik olmayan tarım ürünleri sadece sağlığımıza zararlı olmayıp küresel ısınmaya da yol açar. 

- Yerel ürünlerle beslenelim. Çok seyahat etmiş ürünler bize ulaşana kadar CO2 salımına neden olurlar.

- Mevsiminde yiyelim. Ulaşımın yol açacağı sera gazlarını önlemiş oluruz.
Kendi sebze bahçemizi yapabiliriz.

- Atıkları azaltalım/Tekrar Kullanalım...

- Geri dönüşüm: Geri dönüşümlü ürünler birincil ürünlerden genelde daha ucuzdur ve üretiminde daha az enerji kullanılır.

- Logoları kontrol edelim: Bir ürünü almadan önce ambalajının geri kazanılabilir olup olmadığını kontrol edelim. Üçgen şeklini oluşturan üç okla gösterilir.

- Tekrar kullanılabilirlik. Cam ambalajlar tekrar kullanılabilir. Plastiklerin geri kazanımı daha kısıtlı ve azdır.

- Alışveriş torbalarını azaltalım. Naylon torba yerine alışverişte bez torba ya da file kullanalım. Çöp miktarınızı ve ambalajları azaltalım.

- Kağıtları geri kazanalım: Yazılı materyallerin arka yüzlerini de kullanarak daha az kağıt tüketmeye çalışalım.

- Atıkları azaltalım, geri dönüştürelim, tekrar kullanalım.Alternatif enerji kaynakları...

Rüzgar, su ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından, sera gazları salınmaz, nükleer enerji gibi radyoaktif atık sorunuyla da karşılaşılmaz. Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak, yerküremizin doğal dönüşümlerini kullanmaktır. Sonsuzdur, çevreye zarar vermez ve sağlığımızı bozmaz. 

- Yeşil enerjiye yatırım yapalım. Yeşil enerji üreten firmaların hisse senetlerini tercih edelim. Yeşil enerji geleceğin enerjisidir.
 

7. Sürdürülebilirlik İçin Çalışan Örgütler

Sürdürülebilirlik İçin Çalışan Örgütler

- Greenpeace

dünya doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği‎

- Live Earth

- Amazon İşbirliği Antlaşması Örgütü

- The Global Experience
 

Uzun lafın kısası daha yaşanabilir bir dünya için size ihtiyacımız var.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.