OFPOF

Cüneyt Arkın: dövüşmeyi bilmeyen kareteci

-
151
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Cüneyt Arkın: dövüşmeyi bilmeyen kareteci
957 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Kara Murat, Malkoçoğlu, Dünyayı Kurtaran Adam... Sayısız film sahnesinde oynayan Cüneyt Arkın, her zaman çok sevildi.

Günümüzde izlenilen harika dövüş filmlerindeki estetik, dövüş sanatını iyi bilen aktörlerin hareketlerindeki gerçeklik, aksiyon ve macera bakımından seyirciyi tamamen içine çeken filmlerin kalitesi o yıllarda çekilen Cüneyt Arkın filmlerde yoktu. Bunlara rağmen Cüneyt Arkın'ın filmleri ve filmlerde oynadığı roller her zaman beğenildi. Aslında sanatçının bu kadar sevilmesinin nedeni de tamamen bu: o yıllarda film ve seyirci anlayışı günümüzden tamamen farklıydı. Sinemaya giden seyirciler, her zaman iyilerin kazandığı o filmlerin sonunu bilirler, hatta iyi adam kötü adamları yenince alkışlarlardı. 'Esas kız' ve 'Esas Oğlan' kavuştuklarında ağlayan seyirciler, kötü karakterler bir kötülük yaptığında sinema perdesine şişe ve yiyecek fırlatırlardı. Sinemanın yeni yeni revaçta olduğu o dönemlerde seyircinin beklentisi de şimdikinden daha azdı.

Günümüzde gelişmiş teknoloji sayesinde her bakımdan kaliteli filmler ortaya çıkabilirken, o dönemde ses efektlerini bile kamera arkasında görünmeyen kişiler ağızlarıyla ve çeşitli objelerle yaparlardı. Ülkede ve sinemada kısıtlı imkanlar olduğu için; o filmler seyircinin beklentisini yeterince karşılardı. Atın üstünden kaleye zıplayan, on adamı aynı anda öldürebilen, onlarca kurşun yemesine rağmen ayakta ölebilen ama bunlara rağmen her zaman dünyayı, ülkesini ve halkını: yani iyileri kurtarabilen Cüneyt Arkın, halkın içinden olduğu ve her zaman bir kahraman olduğu için çok beğenilirdi.

Amerika ve Avrupa'da Batman, Superman gibi fantastik kahramanların izlendiği bir dönemde Türkiye'de de 'gerçek' bir kahraman vardı: Cüneyt Arkın.

Aslında aktör olmak gibi bir niyeti olmayan,  tesadüf eseri keşfedilen ve iş bulamadığı için oyunculuğa yönelen Cüneyt Arkın, halkın içinden çıkan bir kahraman olmayı başardığı için ve her zaman kötülere karşı olduğu için dövüş sahneleri de çok beğenilirdi. Halkın karşı olduğu kötülere, milli değerleri tehdit eden yabancılara, insanlar için önemli olan insani değerleri korumak için savaştığı onlarca insana karşı hep bir kahraman rolüne büründüğünden; dövüş sahnelerindeki saçma detaylar hiçbir zaman göze batmadı.

Bütün bunların en büyük nedeni de tamamen 'gerçek' olmasıydı.

Filmlerinde dublör kullanmayan ve kaç kere ölüm tehlikesi geçiren Cüneyt Arkın, filmlerinde Bizans'lı Prensesleri Müslüman yapabilen, ölürken bile düşmanları öldürebilen bir dönem kahramanıydı. Dolayısıyla o dönemin çocukları evde sahte kılıçlarıyla oyuncaklarla dövüşürken; onun filmlerinde gerçekten dünyayı kurtardığını düşünmeleri işten bile değildi. Bu yüzden onlarca metre kaleden düşmanın üstüne atlayıp zarar görmeyen bir adamın dövüş sanatını bilmemesi, kimsenin dikkatini çekmedi.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık