OFPOF

Çekimleri İstanbul'da yapılmış 5 yabancı film

-
404
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Çekimleri İstanbul'da yapılmış 5 yabancı film
1.024 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Özellikle oryantalizm hastası Hollywood dünyasının en gözde mekanlarından biri olan İstanbul’da çekilmiş filmler.

1. Taken 2

Filmin ikincisinde intikam için Liam Neeson'ın İstanbul'da tatil yapan karısının kaçırılma hikayesi anlatılıyor. Yine pek çok filmde olduğu gibi Kapalı Çarşı üzerinde koşuşturmalı bir takip başlıyor. Polis araçlarının Murat 131 olması karşılaştığımız absürdlükten sadece biri. Oryantalizmin beşiği İstanbul’daki takipte her 10 dakikada bir ezan sesleri duyabiliyoruz.

2. James Bond Skyfall

Sarışın James Bond’umuzun son filmi Skyfall’da da benzer takip sahneleri yine Kapalı Çarşı’nın tepelerinde gerçekleşmiştir. Filmde İstanbul’dan Adana’ya sıçrayan görüntülere diyecek bir şey yok. Fon olarak kullanılan Türkiye manzarası ve keşmekeşinin en güzel örneklerinden biri bu film. Keza İstanbul’daki sahnelerde kullanılan filtreler bile oryantalizmi yansıtıyor. Ayrıca bu filmde 550 yıllık Kapalı Çarşı'nın tepesine çıkarılan motorlar yüzünden yaşanan kaza sebebiyle binalarda hasar meydana geldi.

3. Tinker Tailor Soldier Spy

Soğuk savaş sonrası İngiliz istihbarat örgütü içinde yaşanan bir köstebek avını anlatan filmde örgütteki üstte ve altta var olan ilişkiler anlatılıyor. Bu filmde ise yine geniş açılı İstanbul görüntüsünün yanı sıra vapurda ve İstiklal Caddesi’nde geçen sahneler var ve neyse ki Kapalı Çarşı koşuşturması yok.

4. Altın Yumruk İstanbul’da

Kendini bir kedi-fare oyunun içinde bulan Bei'nin yolu Türkiye'ye düşer. Başı türk polisiyle ve uyuşturucu mafyasıyla belaya girer. Yine bir Kapalıçarşı’da geçen filmle daha karşı karşıyayız. Jackie Chan seni severiz ama bir gerçek var ki çıplak şekilde Çarşı’da koşarsan, esnafın malını yerlere saçarsan orada seni bir güzel döverler.

5. Argo

Ben Affleck’in Oscarlı filmi Argo’da ise İstanbul’da geçen tüm sahneler mekansal düzenlemelerle aslında İran olarak yansıtılıyor. Ancak İstanbul’u bilenler için farketmesi oldukça kolay.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık