OFPOF

Çanakkale Savaşı'nı En İyi Şekilde Anlatan İzlenesi 10 Film

-
2.4b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Çanakkale Savaşı'nı En İyi Şekilde Anlatan İzlenesi 10  Film
1.510 izlenme
Ofpofer
-

Çanakkale Savaşı bizim için çok önemli bir savaştır.O günleri yaşatacak 10 filmi sizin için derledik.

1. Son Umut (2014)

Son Umut (2014)
Avusturalyalı bir çiftçi olan Connor, üç oğlunu da Çanakkale Savaşı'na göndermiştir. Çanakkale Savaşı'nın ardından Türkiye'ye gelen Connor'ın tek hedefi uzun süredir haber alamadığı oğullarının izini bulabilmektir. Connor'ın İstanbul'da başlayıp Çanakkale'ye ve oradan da ülkenin çeşitli yerlerine uzanan bu arayış yolculuğunda en büyük destekçileri türk subayları Hasan ve Cemal olacaktır.

2. Queenn of the Desert (2015)

Queenn of the Desert (2015)
film; yazar, gezgin, arkelog, araştırmacı ve aynı zamanda 20 yy. sonunda İngilizİmparatorluğu'nda siyasi bir figür olan Gertrude Bell'in hayatını anlatıyor. Filmde Çanakkale Savaşı yan konu olarka geçmektedir.

3. Çanakkale Geçilmez (2008)

Çanakkale Geçilmez (2008)
Çanakkale Savaşı'nı anlatan yerli animasyon. Animasyon süre olarak kısa sayılabilir ancak cephedeki pek çok bilindik olaya değinmiş.

4. Tell England (1931)

Tell England (1931)
1931'de çektiği ilk Çanakkale konulu film olma özelliğini taşıyan Tell England, savaşa İngilizlerin gözünden bakan aynı adı taşıyan romandan esinlenilmiş bir yapımdır.

5. Çanakkale Çocukları (2012)

Çanakkale Çocukları (2012)
Avustralya asıllı İngiliz vatandaşı olan Kathrine 1. dünya Savaşı'nın alevlendiği yıllarda İttihat ve Terakki örgütünün öne çıkan adamlarından olan Kasım Bey ile evlidir. Bu evlilikten de Osman ve James isimli iki erkek çocuk dünyaya getirmiştir. Babaları Kasım Bey, Osman’ı madenleri tanımaya, James’i ise eğitim için İngiltere’ye yollamıştır.

6. Son Mektup (2015)

Son Mektup (2015)
Tayyareci Yüzbaşı Salih Ekrem I. dünya Savaşı sırasında gönüllü olarak Çanakkale cephesine gider. savaşın çetin koşulları altında askerlerin hayatta kalması için mücadele veren Nihal Hemşire ile burada tanışır. Salih Ekrem ve Nihal zorlu şartlar altında, bir de Fuat adından kimsesiz bir çocuğu sahiplenirler.

7. Çanakkale Yolun Sonu (2013)

Çanakkale Yolun Sonu (2013)
Takvimler Nisan 1915'i gösterdiğinde I. dünya Savaşı'nın en çetin cephelerinden biri olan Çanakkale'de işgalci güçler aylardır sürdürdükleri kuşatmadan aylardır hiçbir şey elde edememiş haldedirler. Anzak güçleri daha sonra kendi isimleriyle anılacak olan Anzak Koyu'nda mağlup edilmişlerdir.

8. Çanakkale 1915 (2012)

Çanakkale 1915 (2012)
Osmanlının eğitim, görmüş genç ve yetenekli beyinleri de gönüllü olarak askere yazılır. İşte gencecik Veli ve Mehmet Ali de bu askerler arasındadır. Kısa süre içerisinde Maydos (Eceabat)'a tayin edilirler ve Conk Bayırı’nda İngiliz kuvvetlerine karşı tarihin daha önce yazmadığı bir inanç ve cesaretle savaşırlar. 

9. Sarı Siyah (2013)

Sarı Siyah (2013)
1915 yılında Osmanlı devleti dört cephede savaşmaktadır. Trablusgarp ve Balkan savaşları bitmiş, Sarıkamış faciasının ardından da İngiliz-Fransız donanması Çanakkale boğazına kadar gelmiştir. Cihad çağrısı yapılmıştır. Arkadaşı Nedim'in şehit düştüğü bu savaştan kendisi de ağır yaralı çıkan Hasan , Ege'de bulunan annesi ve kardeşi Mehmet'in yaşadığı kendi kasabasına geri döner.

10. Gelibolu (1981)

Gelibolu (1981)
film, 1. dünya Savaşı sırasında Türklere karşı yapılan ve İtilaf Devletleri’nin büyük yenilgisiyle sonuçlanan Gelibolu Savaşı’nın dramını iki genç Avusturalyalı askerin üzerinden anlatıyor.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.