OFPOF

Çanakkale Savaşı ile İlgili Yapılmış En Başarılı 7 Film

-
809
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Çanakkale Savaşı ile İlgili Yapılmış En Başarılı 7 Film
580 izlenme
-

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum.” dediği bu efsanevi savaş için yapılmış en iyi filmler bu içeriğimizde

- Çanakkale 1915 (IMDB Puanı : 6,5)

Çanakkale 1915  (IMDB Puanı : 6,5)

(Yapım Yılı : 2012)
Konusu :
 film , Balkan Savaşı’nda hezimete uğrayan bir milletin dirilişinin hikâyesi. Rusya’ya yardım etmek ve İstanbul’u işgâl etmek amacıyla Çanakkale’ye tarihin gördüğü en büyük donanmalardan biriyle saldıran Müttefik Kuvvetler’in hiç bir silâhın yurt sevgisinden daha güçlü olmadığını anladıkları, bir çok isimsiz kahramanın destansı hikâyeleriyle ulaşılan zaferin öyküsü.
 

- Çanakkale Yolun Sonu (IMDB Puanı : 7,5)

Çanakkale Yolun Sonu (IMDB Puanı : 7,5)

(Yapım Yılı : 2013)
Konusu : Yıl 25 Nisan 1915… Osmanlı İmparatorluğu’nun direniş kapısı olan Çanakkale, gemi yoluyla geçilememiş ve işgalciler, çaresiz bir manevrayla Gelibolu kıyılarına çıkartma yapmaya başlamışlardır. İşgal kuvvetlerinin belki de en büyük direnişi gördükleri koy, o andan sonra mağlup bir ordunun adıyla anılacaktır; Anzak Koyu . Hilal-i Ahmer cemiyetindekiler ve Muhsin-Hasan kardeşlerin içinde bulunduğu destek birliği beş günlük yolculuğun sonunda, 25 Mayıs 1915’te cepheye ulaşırlar. Hasan, siperlere indiği anda, savaşın hayal ettiğinden daha acımasız olduğu gerçeğiyle yüzleşir.Muhsin'de kardeşi Hasanın savaş içerisinde acemi olduğundan dolayı yardım etmeye çalışır.


 

- Son Umut (IMDB Puanı : 7,1)

Son Umut (IMDB Puanı : 7,1)

(Yapım Yılı : 2014)
Y
önetmenliğini ünlü oyuncu Russell Crowe’un üstlendiği filmin senaryosu Andrew Anastasios ve Andrew Knight ikilisine ait. Filmin oyuncu kadrosunda Russell Crowe, Olga Kurylenko, Jai Courtney ve Isabel Lucas gibi isimlerin yanı sıra Türkiye'den de Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan yer alıyor.
Konusu : Avustralyalı bir çiftçi olan Connor (Russell Crowe), 1919 yılında Çanakkale Savaşı'nın ardından Türkiye'ye gelir. Gelibolu'da savaşta kaybolan üç çocuğunu bulmak için arayışa koyulur

- Sarı Siyah (IMDB Puanı : 6,0)

Sarı Siyah (IMDB Puanı : 6,0)

(Yapım Yılı : 2013) 
Konusu :
1915 tarihinde İstanbul Tıbbiyesi ve İstanbul Sultaniyesi'nin mezun verememesinin nedeni, mezun olması gereken sınıfların 1915 yılında Çanakkale Savaşları'na katılarak savaşta şehit olmalarıdır. Ölüm haberini alan okul öğrencileri, okulun kapı ve pencerelerini siyah renge boyarlar. Okulun rengi de sarı olduğundan dolayı, bu tarihten sonra okulun renkleri sarı-siyah olarak kalır.

- Son Mektup (IMDB Puanı : 4,6)

Son Mektup (IMDB Puanı : 4,6)

(Yapım Yılı : 2015) 
Konusu:
 Tayyareci Salih Ekrem Yüzbaşı Osmanlı’nın ilk pilotlarından olan bir genç subaydır. Eşi küçük kızının doğumunda vefat etmiştir. Şubat 1915’te İngilizler donanma ile saldırıya başlayınca Salih Ekrem de kızını annesine emanet ederek İstanbul’dan ayrılır ve “ilk uçaklardan biri olan” tayyaresi ile Çanakkale’ye yola çıkar.

- Gelibolu (Gallipoli) (IMDB Puanı : 7,5)

Gelibolu (Gallipoli) (IMDB Puanı : 7,5)

(Yapım Yılı : 1981) 
Konusu :
20.yy'ın başında Avustralya 'nın farklı kesimlerinden iki kısa mesafe koşucusu gencin spor yarışmaları sırasında başlayan dostlukları,ülkelerinin I. dünya Savaşı'na dahil olması ile gönüllü olarak katıldıkları orduda da devam eder. İngiliz Milletler Topluluğunun 2. sınıf üyeleri olarak görülen Avustralya ve Yeni Zelanda'nın askerlerinden oluşan ve kısaca ANZAC adı verilen birliklere katılan Frank (Mel Gibson) ve Archy (Mark Lee) aslında kendilerini hiç ilgilendirmeyen bu savaşa serüven, heyecan ve değişiklik yaşamak, dünyayı görmek için katılmışlardır. Mısır'da geçen eğlenceli bir eğitim döneminin sonunda da 1915 yılında Çanakkale 'de Gelibolu'ya sevkedilirler. Burada vatanlarını canla başla savunan türk askerinin müthiş direnişi ile karşılaşınca acı gerçekle yüzyüze gelirler.

- Bir Millet Uyanıyor (IMDB Puanı : 7,8)

Bir Millet Uyanıyor (IMDB Puanı : 7,8)

(Yapım Yılı : 1966) 
Konusu : 
Birinci dünya Savaşı sırasında Çanakkale Savaşı'na katılan 96. Alay büyük yararlılıklar göstermiş, bu arada alayın mevcudundan çoğu şehit olmuştur. Mütarekeden sonra da sağ kalanlar evlerine, köylerine giderler.
Kurtuluş Savaşı'nın hazırlıkları başlayınca alayın komutanı 96. Alay'dan hayatta kalanları toplar, eski 96. Alay az mevcutla katıldığı Kurtuluş Savaşı'nda da büyük yararlar sağlarlar.

Yazar Notu : Bana göre aralarındaki en iyi film Çanakkale Yolun Sonu diyeceğim . Neden derseniz son sahne ve savaştaki o rekabet ve hüzün ciddi anlamla beni etkilemişti ilk olarak Çanakkale Yolun Sonu filmini izlemediyseniz ilk önce onu izlemenizi öneririm . İyi Seyirler


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.