OFPOF

Bruce Lee: Gönüllerin Kung-Fu'cusu

-
357
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Bruce Lee: Gönüllerin Kung-Fu'cusu
1.819 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Çocukken sokak kavgalarında Kung Fu öğrenen Bruce Lee, sadece Çinlilerin bildiği büyük bir sırrı tüm dünyaya ilan etti.

Bruce Lee isimli küçük ejder, 1940’da son derece artist bir anneden doğmuştu. Söylemesi bile kulağa aşırı karizmatik gelen Çin kaynaklı dövüş sanatı “Kung Fu” ya da kendi stilinin ismiyle söyleyelim Jeet Kune Do ile 70’lerde delikanlıların kanını daha da coşturmuştu. Öyle ki sadece 2,5 cm uzaktan attığı o meşhur özel yumrukla dağları devirebilen, sadece tek elinin iki parmağı üzerinde şınav çekebilen bu heykel gibi adamın hızına kameralar bile yetişemiyordu. Çoğu dövüş filminde hızlandırma kullanılıyordu ama o, buna hiç ihtiyaç duymayacak kadar hızlıydı.

Bruce Lee: Gönüllerin Kung-Fu'cusu-1

Mükemmel bir dövüş sanatı ustası ve hatta eğitmeni olmasının yanı sıra hayat felsefesiyle de sağlam olan bir insandı:

“Zihnini boşalt. Biçimsiz, şekilsiz ol. Su gibi. Suyu bir fincana koyarsan o, fincan olur. Eğer suyu bir şişeye koyarsan o, şişe olur. Bir çaydanlığa koyarsan o, çaydanlık olur. Su akabilir veya parçalanabilir. Su ol, kardeşim.”

Bruce Lee: Gönüllerin Kung-Fu'cusu-2

Gel zaman git zaman Azrail daha büyük bir artistlik yaptı... dünya üzerinden en çok posteri basılan ünlüleri sıralamasında 2. olan Lee, (merak edenler için: Bu sıralamada birinci Che Guevara.) esrarengiz bir şekilde öldü. Hala bir sır olan bu ölümün altında Çin mafyası olduğu söyleniyor. Zira Bruce, “ata sporu'nu Amerikalılara ve tüm dünyaya öğreterek Çinlilere büyük yanlış (!) yapmıştı.

Bruce Lee: Gönüllerin Kung-Fu'cusu-3

IP MAN ustanın öğrencisi

Bruce Lee, büyük usta Ip Man'ın öğrencisi idi. Ip Man sayesinde Wing Chun dövüş sanatını öğrenmiş ve kendi geliştirdiği Jeet Kune Do'ya bir çok tekniğini eklemiştir.

Bruce Lee: Gönüllerin Kung-Fu'cusu-4

Şimdi Bruce Lee videolarını taramanın ve akabinde şaşırmanın vaktidir! "Aman her yerim ağrıyor" diyerek üzülmeyi bırakıp Kung Fu'ya başlamaya karar verirsiniz belki.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık