OFPOF

Boğazınızdan Neler Geçtiğini Tekrar Düşündürecek 10 Beslenme Konulu Belgesel

-
3.5b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Boğazınızdan Neler Geçtiğini Tekrar Düşündürecek 10 Beslenme Konulu Belgesel
3.859 izlenme
Ofpofer
-

Gün geçtikçe sağlıksızlaşan gıdalar ve üretim yöntemleri-koşulları hakkında gerçekleri yüzümüze acımasızca vuracak, beslenme konulu 10 belgesel film

Acıktığımızda sipariş ettiğimiz , restoranlarda önümüze gelen ya da marketten aldığımız ürünlerin –en temel olanların bile- çoğunda kimyasallar mevcut ve işin kötüsü biz “Artık hiçbir şey doğal değil şekerim” demeye alıştık. Genetiğiyle oynanmış yiyeceklerle çepeçevre sarılıyız ve organik ürünlere yönelecek kadar da maddi durumumuzun harika olduğu söylenemez. En azından her ürünün organiğini tüketmenin bayağı maddi külfet yaratacğını söyleyebiliriz.

Özellikle büyük şehirlerdeki fast food tüketimi ise tercihten çok zorunluk olmaya başladı. Çoğu insanın tatil günlerinde AVM’lerde başka gidecek yerleri yok ve oralarda vakit geçirip acıkıldığında neler yendiğiniz tahmin etmek zor değil.

Boğazımızdan geçenler vücudumuza gerekli olan arasındaki fark günden güne açılıyor. Yiyecek sektörüyle ilgili bu 10 belgesel de durumun vehametinin tahmin ettiğinizden çok fazlası olduğunu size açıkça gösterecektir. Her biri farklı noktalara değinen, yiyecek ile ilgili 10 harika belgesel;

10. Food, Inc

Food, Inc
Belgesel ilk piyasaya çıktığında adeta deprem etkisi yarattı. Yönetmen Robert Kenner, dünyadaki gıda devlerinin nasıl insanların sağlıklarını
umursamadığını ve her şeyin kar odaklı planlandığını harika bir anlatılmla aktarıyor. Özellikle kötü koşullara sahip hayvanlar ve işçilere dikkatin çekildiği belgeseli mutlaka izlemelisiniz.
 

9. Forks Over The Knives

Forks Over The Knives
Mehmet Öz’ün de tavsiye ettiği filmlerden olan belgeseli en iyi özetleyen cümle ise gazeteci Roger Ebert’ten geliyor: “Bu film hayatınızı kurtaracak”.
Filmde bize ısrarla gösterilen şey; acı veren ve bir türlü kurtulamadığımız sonradan oluşma hastalıkların çoğunun nedeninin tabağımızdaki hayvan kaynaklı besinler olması.
 

8. Vegucated

Vegucated
New York’lu etobur  3 işçinin 6 hafta boyunca vegan diyet yapmasını konu alan filmi izlediğinizde siz de kendi diyetinize bir an önce başlamak isteyeceksiniz.
 

7. Food Matters

Food Matters
Bu belgesel, kendini “sağlıklı” olarak tanımlayanlar da dahil gıda endüstrisinin bize sunduğu çoğu yiyeceğin ne tür zararlı kimyasallar içerdiğini, sağlıksız her yiyeceğin nasıl sağlığımıza mal olduğunu gözler önüne seriyor. 
 

6. Supersize Me

Supersize Me
Belki de listedeki en ünlü film. Morgan Spurlock tam 1 ay boyunca sadece McDonald’s’tan besleniyor. 1 ay sonunda vücudundaki değişimlere çok şaşıracaksınız. 
 

5. Simply Raw: Diyabeti 30 Günde Gerilemeye Sokmak

Simply Raw: Diyabeti 30 Günde Gerilemeye Sokmak
Gabriel Cousend kontrolünde 6 Amerikalı diyabet hastası, hastalıklarını gerileme dönemine sokmak için alkol, şeker, et ve hazır gıdaları hayatlarından çıkararak vegan ve organik beslenmeye başlıyorlar. 
 

4. Ingredients

Ingredients
Food, Inc. ile benzer konulara değilnen filmde doğal üretimi destekleyen şefler ve çiftçiler ile röportajlar yapılıyor; lokal ve endüstriyel gıdalar karşılaştırılıyor. Kazanan belli.

3. The Future of Food

The Future of Food
film anti GDO’yu destekleyen bir harekete sahip. Genetik mühendisliği, tohum patenti ve gıda şirketleşmesi gibi duyulduğunda bile insanı ürperten konulara mercek tutuyor. 
 

2. Hungry for Change

Hungry for Change
Diyet piyasası başta olmak üzere gıda endüstrisi hakkında pek az insanın bildiği, size söylenmeyen gerçekleri bilmek ister misiniz?
Sadece ağırlığını azaltmak yerine sağlıklı olarka fazlalıklarından kurtulmak isteyenler önce bu filmi izlemeli.
 
 

1. Fat, Sick and Nearly Dead

Fat, Sick and Nearly Dead
Listedeki Favori Belgesel Filmim. Belgeselin yapımına başlanırken amaçlanan şey; sağlık sorunları başgösteren Joe Cross’un, 40 kilo fazlasından kurtulma macerasını aktarmak. Joe, başlangıç olarak 1 aylık sebze-meyve suyu diyetine girişiyor. Diyetini uygularken 500’den fazla kişi ile besinler hakkında görüşen Joe, 195 kg ağırlığındaki kamyon şöförü Phil Staples (makalenin kapak fotoğrafındaki koca adamımız) ile tanışıyor ve onun da diyete başlamasına vesile oluyor. Phil öyle başarılı oluyor ki belgeselin yıldızı oluveriyor. Joe ve özellikle Phil’in fiziksel değişimlerini gördüğünüzde ağzınız açık kalacak. 
 

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.