OFPOF

Biyografik Belgesel Sevenler İçin İzlenmesi Gereken 8 Belgesel

-
981
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Biyografik Belgesel Sevenler İçin İzlenmesi Gereken 8 Belgesel
589 izlenme
Ofpofer
-

Dünya tarihine damga vurmuş kişilerin veya yaptıkları ve yaşadıklarıyla bizi başka boyutlara götüren insanların hayatlarını bilmek istemez miyiz?

Hayatlarıyla, yaptıklarıyla, yaşadıklarıyla derin izler bırakan ve imzalar atan kişilerin hayatlarını bilmek gerekir. Çünkü onlar bize ilham kaynağı olmakla birlikte karmaşık duygular içinde kaybolmamızı da sağlıyorlar. Sevinciyle, üzüntüsüyle ve birçok duygusuyla izlenmesi gereken 7 biyografik belgeseli sizler için derledik.

1. Senna

Senna

Ayrton Senna da Silva (21 Mart 1960, Sao Paulo - 1 Mayıs 1994, Bologna). Brezilyalı otomobil yarış pilotu. Formula 1 dünya Birinciliğini 3 kez kazanmıştır. 1994 San Marino Grand Prix'sinde lider durumda iken 7. turda Tamburello virajında geçirdiği kazada hayatını kaybetmiştir. Birçok otorite tarafından gelmiş geçmiş en iyi F1 pilotu olarak kabul edilir. İnanılmaz bir hikaye inanlmaz bir belgesel. Keyifli seyirler

İMDB PUANI : 8.6

2. Man of Wire

Man of Wire

Fransız ip cambazı Philippe Petit ip üzerindeki başarılarına bir yenisini eklemek ister. Yeni yapılan İkiz Kulelerin arasına ip gererek üzerinde yürümeyi kafasına koyar. Fakat bunu illegal olarak gerçekleştirmek zorundadır. 1974 yılında sevgilisi ve arkadaşlarının desteği ile bu hayalini gerçekleştirir. Artık o bir kahraman ve medyatik bir suçludur. Tüm zamanların en sanatsal suçunu ve Philippe Petit fenomenini anlatan müthiş bir belgesel.

İMDB PUANI : 7.8

3. Capturing the Friedmans

Capturing the Friedmans

1980’lerin sonunda Friedmanlar, saygı gören bir bilgisayar ve müzik öğretmeni olan baba Arnold Friedman, anne ve ev hanımı olan Elaine Friedman ve üç yetişkin oğulları David Friedman, Seth Friedman ve Jesse Friedman, tipik bir orta sınıf Amerikan ailesidir. Her ne kadar mutlu bir tabloya sahip olsalar da bir gün Arnold’un çocuk pornosu işinin içinde olduğunun açığa çıkması ve bu konuda suçlanması ile umulmadık ve keskin bir dönüşüm başlar. film bir belgesel niteliğinde izleyicisi ile buluşuyor. Gerçek ve sarsıcı bir hikaye bizleri bekliyor.

İMDB PUANI : 7.8

4. The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

Hiç bir zaman işlemediği bir cinayet yüzünden idama mahküm edilen Texas’lı bir adamın hikayesini anlatan bu belgesel film aynı zamanda soruşturmanı gidaşatı ve insan hayatına mal olabilecek hataların nasıl gerçekleşebileceğine dair ipuçları veriyor.

İMDB PUANI : 8.1

5. Steve Jobs Makine Adam

Steve Jobs Makine Adam

56 yaşında hayatını kaybeden Apple'ın kurucusu Steve Jobs'un hikayesinin anlatıldığı, Alex Gibney'in yönetmenliğinde belgesel tadındaki film izlenmesi gereken biyografik belgesellerden.

İMDP PUANI : 6.8

6. Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

1970’li yılların başında geçen filmde, Sixto Rodriguez takdir edilmiş ama iyi satmamış iki albümü olan Detroit’li bir folk şarkıcısıdır. Ancak Rodriguez’in bilmediği bir şey vardır: müzik kariyeri Güney Afrika’da aktif olarak devam etmektedir. Orada bir rock müzik ikonu ve genç nesillerin ilham kaynağı haline gelmiştir. efsane isimlerden Rodriguez’in biyografi filminde, Afrika’da bir anda yayılan ünü de konu ediliyor.Müzikal belgesel türünde ki film tadındaki bu yapıt izlenmesi gereken biyografik belgesellerden 

İMDB PUANI : 8.2

7. The Imposter

The Imposter

Henüz 13 yaşındaki Nicholas Barclay, 1994'te bir nisan günü San Antonio'daki evine giderken, ortadan kaybolur. Ailesi tüm arama çalışmalarına rağmen oğluna ulaşamaz, polisten de bir iz çıkmaz. Oğullarının bir şekilde öldüğüne inanan aile 1997'de gelen bir haber ile irkilir. İddiaya göre Nicholas güney İspanya'da bulunmuştur. Bu sevinçli habere inanmak isteyen aielsi hemen harekete geçer; annesi sağlık nedenlerinden dolayı seyahat edemediği için İspanya'ya gidip Nicholas'ı geri getirmek kız kardeşi Carey'e düşer. Fakat Carey'nin ümidi çabuk sönecektir. Zira kardeşi olduğu iddia edilen genç adama Nicholas'a çok benzemekle birlikte hal ve tavırları çok gariptir. Kaybettikleri Nicholas değildir. Gerçeği ortaya çıkartacak kişi ise özel bir dedektif olacaktır... Fakat olayın derinlemesine araştırılması birilerinin hoşuna gitmeyecektir... 
Bart Layton'ın yönetmenliğinde çekilen biyografik belgesel gerçekten yaşanmış bir olayın perde arkasına ışık tutuyor...

İMDB PUANI : 7.5


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.