OFPOF

Bir film kaç günde çekilir?

-
1.9b
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Bir film kaç günde çekilir?
3.094 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Her gün yeni bir film ve yeni bir dizi ile karşı karşıyayız. Peki büyük prodüksiyonlu filmler kaç günde çekiliyor?

Bir filmin oluşumu, çekim evresinden önce başlar.

Fikrin ortaya atılması, dallanıp budaklanıp geniş kapsamlı bir proje dosyası haline gelmesinden sonra bile rejisörün sigarasını bitirip kameraları çalışması söz konusu değildir, aksine, asıl aksiyona vakit gelene değin çeşitli dosya ve organizasyon işleri döner geri planda.

Senaryonun hayata geçirilmesi kararıyla beraber filmi oluşturan önemli detayları bir araya toplama evresine, yani "çekim öncesi" evresine girilir. Bu nokta, çekim sürecinin hızlı geçmesi için hayati bir önem taşır, hatta, çekim öncesi kuvvetli olan filmler profesyonelliklerini konuşturur. Oyuncular, çekim mekanları, tarihler gibi unsurların üzerinden geçilen zorlu evrenin ardından ortaya çıkan nihai çekim çizelgesi  gidişatı ve gidişat yolunu belirler. Bu evrede oyuncuların ulaşımından tutun, catering servisine değin en ince detaya kadar düşünülür ve belirlenen tarihler süresince uygunlukları göz önüne alınır.

Bir film kaç günde çekilir?-1

Yani, bolca telefon konuşması ve gönül işleri devreye girer.

Bunlar kesin olarak konuşulup tamamlansa dahi hiçbir set sürprizsiz geçmeyeceği için tüm olasılıklar dahilinde bir B planı da oluşturulmalıdır. Çekim öncesi evresi en az çekim evresi kadar (kimi durumlarda daha bile uzun) vakit alan bir süreçtir. Storyboardlar aracılığıyla çekim açıları da belirlendikten sonra üretim evresi için geriye kalan plan programa uymak ve yaşanan aksiliklerin üstesinden en pratik biçimde gelmektir. Küçük bütçeli filmlerde bu evre çok daha kısa sürerken büyük bütçeli uzun metraj projelerde çekim öncesi evre bir aya kadar uzayabilir.

Peki, evrak işlerini bitirdiniz! Sesçiniz, ışıkçınız, kamera ve oyuncularınız da hazır! Klaketler çakıldı, çekimlere başlandı. Eee? İşte bu aşamada yönetmen ve yardımcısının iş bitiricliği ön plandadır. Profesyonellikten uzak, işleri ağırdan alan bir yönetmen çizelgeden şaşar ise film haftalarca, aylarca bile uzayabilir. Uzun metraj, standart bir filmin çekim aşaması ortalama 59 gün sürer. Herkes sistemli çalışır, istenilen kareler elde edilse dahi bu ortalama sürede fazla oynamalar görülmez.

Bir film kaç günde çekilir?-2

Üretim sonrasında elde edilen görüntülerin kurgulanması da ayrı bir iş, ayrı bir zaman alır. Kimse "Ben bunu beğenmedim" demez de dağıtım izni çıkarsa ancak o vakit bir film tamamlanmış kabul edilebilir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık