OFPOF

Bilim İnsanlarını Bizzat Görebileceğiniz 7 Nefis Film

-
1.6b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Bilim İnsanlarını Bizzat Görebileceğiniz 7 Nefis Film
1.449 izlenme
Ofpofer
-

Önemli bilim insanlarının beyazperdedeki hikayeleri ve onlara hayat veren oyunculara göz atın!

Hiç şüphesiz bilim insanları, insanlığa hizmet eden birçok ilerlemede başrolü oynamış ve günümüzde ya da geleceğimizde hayatımızı kolaylaştıracak bir sürü çalışma yapmışlardır. 

Çeşitli konularda çekilen filmlerin de bilim insanları hakkında olmaları -gerek gerçek gerek de kurgu olarak- kaçınılmazdır. İşte karşınızda beyazperdedeki bilim insanları ve onlara filmlerde hayat veren oyuncular!

1. The Story of Louis Pasteur (1936)

The Story of Louis Pasteur (1936)

Bir doktor olmadığı için görüşleri dikkate alınmayan Pastör' ün yılmadan çalışmasını konu alan filmin başrolünde Paul Muni var.

2. A Beautiful Mind (2001)

A Beautiful Mind (2001)

Russel Crowe'un Oscar'lık performansıyla özdeşleşen film, Nobel ödüllü matematikçi John Nash'in yaptığı çalışmaları ve şizofreni rahatsızlığıyla mücadelesini anlatıyor. 

3. The Prestige (2006)

The Prestige (2006)

Bu filmde durumlar biraz farklı; şöyle ki filmin ana konusu Nikola Tesla değil. İki rakip sihirbazın itibar savaşını konu alan filmde Nikola Tesla ile ilgili olan kısımlar kesin bir gerçekliğe dayanmıyor.
Ancak Nikola Tesla'nın çağının çok daha ötesinde bir bilim adamı olduğunu düşünürsek, yaşadığı dönemde gerçekleştirdiği çalışmalar ancak "sihir" olarak algılanabilirdi zaten.  
Filmde Tesla'yı geçtiğimiz aylarda aramızdan ayrılan müzisyen David Bowie canlandırıyor.

4. Einstein and Eddington (2008)

Einstein and Eddington (2008)

Einstein'ın Görelilik Kuramı'nı ilk anlayan insan olarak tanınan Arthur Eddington ve Albert Einstein'ın hikayesi. film, ikilinin arasındaki ilişkiyi konu alırken Einstein'ın dil çıkardığı meşhur fotoğrafının hikayesine de değiniyor.
Filmde ikiliye hayat veren isimler David Tennant ve Andy Serkis.

5. Agora (2009)

Agora (2009)

Agora filmi; matematikçi, astronom ve filozof olan İskenderiyeli Hypatia'nın hikayesini konu alıyor. Döneminin baskı ve dogmalarına karşı gelip yaptığı çalışmalarla adını tarihe yazdıran Hypatia'yı Rachel Weisz canlandırmış.

6. The Imitation Game (2014)

The Imitation Game (2014)

Kendi zamanında suçlanıp değeri bilinmeyen, intihar ederek hikayesine son veren Alan Turing'in, İkinci dünya Savaşı sırasında Naziler'in şifreli mesajlarını çözmek için yaptığı makineyi anlatıyor film
O zamanların katı kanunları sonucu cinsel eğilimleri yüzünden ev hapsinde tutulup hormon tedavisi görmeye zorlanmış Turing, döneminin en büyük matematikçisi ve aynı zamanda bilgisayar başta olmak üzere birçok yapay zeka makinalarının temelini atmış bir isim. 
Alan Turing'e hayat veren isim Benedict Cumberbatch.

7. The Theory of Everything (2014)

The Theory of Everything (2014)

21. yüzyılın en büyük dahisi, evren, uzay ve zaman ile ilgili yaptığı çalışmalarla bilinen Stephen Hawking. Genç yaşta korkunç bir hastalıkla karşılaşıp henüz doktorasını yaparken iki yıl ömür biçilen Hawking'in hiçbir zaman pes etmeyip, bedenini kullanamadan beyniyle çalışmalarına devam ederek yaşama ve bilime tutunuşunun hikayesini anlatıyor "Her Şeyin Teorisi"
Teşhis konulduktan iki yıl sonra ölmüş olsaydı belki de günümüzde evrenin varoluşuna dair kabul gören en geçerli teori olan Büyük Patlama teorisi de olmayacaktı. 
Başrolde ise bu filmdeki rolüyle genç yaşta Oscar kazanan Eddie Redmayne var. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.
Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz!
Sitemizden yararlanabilmek için reklam engelleyicileri kapatmanız gerekmektedir.