OFPOF

Avrupada Ödüle Doymamış Ama Ülkemizde Bir Haber Olduğumuz Filmler

-
600
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Avrupada Ödüle Doymamış Ama Ülkemizde Bir Haber Olduğumuz Filmler
470 izlenme
Ofpofer
-

Hangisi izledik yada hangisini tam biliyoruz ? işte uluslararası izlenmeye doymayan ama ülkemizde izlenilmeye katlanılmayan filmler

1. Susuz Yaz

Susuz Yaz

Necati Cumalı’nın aynı adlı toplumsal hikayesinden uyarlanan film, Metin Erksan’ın imzasını taşımakla birlikte çekildiği tarih olan 60’lı yıllarda ülkeyi sansasyona boğmuş ve sansür engeline takılmıştı (şaşırmadık). Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı ile dönerek türk sinemasının uluslararası bağlamda ilk ciddi başarısına imza atan film, susuzluk ve kadınsızlık temalarını başarıyla işliyor.

2. Yol

Yol

Yılmaz Güney’in senaryosunu yazıp Şerif Gören ile birlikte yönettiği film, o yılın Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye ile dönerek Fransız menşeili bir festivalden ödülle dönen ilk türk filmi olmayı başarmıştı. Film, darbenin en sert günlerinde İmralı Adası Yarı Açık Cezaevi’nden verilen izinle köylerine, evlerine gitmek isteyen beş mahkumun yolda yaşadıkları zorlukları ve insan hayatlarının dramını anlatıyor.

3. Duvara karşı

Duvara karşı

2003’teki Cannes film Festivali’nden Büyük Ödül ve çeşitli ülkemiz festivallerinden bolca ödülle dönen Uzak, yönetmenin favori oyuncuları Mehmet Emin Toprak ve Muzaffer Özdemir ile birlikte gayet başarılı bir işe imza atıyor. Toprak’a ve Özdemir’e Cannes’da En İyi erkek oyuncu ödülü de kazandıran Uzak, hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul’a gelen Yusuf ile İstanbul’u terk etmek için yanıp tutuştuğundan Yusuf’un gelişini hoş karşılamayan Mahmut’un hikayesini anlatıyor.

4. Üç Maymun

Üç Maymun

Başrollerini Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ahmet Rıfat Şungar ve Ercan Kesal’ın oynadığı film, ismine bir gönderme niteliğinde çevresine karşı üç maymunu oynayarak ayakta kalmaya çalışan bir ailenin birbirlerine ve hayata tutunma çabalarını alabildiğine karanlık ve puslu, yeşil renkli bir anlatımla sunar. Nuri Bilge Ceylan, bu filminde gerçekleri sorgulamamanın onların varlığını etkileyip etkilemediğini sorgularken bir yandan da bu küçük ailenin tüm ruh halini daracık, onların birbirlerine tutunmaya çalıştığı gibi temeline tutunmaya çalışan bir apartman dairesine yansıtarak çevresiyle tam bir sembolist ilişki halinde olmayı başarıyor.

5. Pandora'nın Kutusu

Pandora'nın Kutusu

Yeşim Ustaoğlu’nun yazıp yönettiği 2008 yapımı film, İstanbul’un farklı yerlerinde yaşayan, her biri başka bir bilinmezlik ve kaosun içine sıkışıp kalmış üç kardeşin hikayesini anlatıyor. 2000’ler yapımı olmasına karşın 90’lar nesli olarak adlandırabileceğimiz hayatta ne yapacağını, ne olacağını bilememe ve bu gibi küçük varoluşçu sıkıntılardan muzdarip sıkıntılı nesli, o yılların tekinsizliğini ve belirsizliğini anlatıyor.

6. Bal

Bal

Yusuf üçlemesinin son halkası, ilk iki filmi Yumurta ve Süt olan 2010 yapımı Semih Kaplanoğlu filmi, 60. Berlin film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanmıştı. Ülke çapında izlenemezliğiyle de kendi çapında ayrı bir üne kavuşan Bal, Yusuf isimli bir çocuğun babasının kaybolmasının ardından psikolojisinin geldiği hali anlatıyor.

7. Çoğunluk

Çoğunluk

2010 yapımı bir Seren Yüce filmi Çoğunluk… Bartu Küçükçağlayan’ın henüz sakallı indie grubu Büyük Ev Ablukada ile haşır neşir olmadığı, bıyıkları yeni terlemiş genç bir oyuncu olduğu zamanlar… Ve filmin merkezinde de alabildiğine irdelenen toplum algısı, toplumun bakış açısı ve türk aile yapısı… Toplum sıkıntılarına duyarlı, sınıf ve cinsiyet çatışmalarını ekseninde irdeleyen ve gerçekçi tutumundan vazgeçmeyen Seren Yüce’nin bu mutlaka izlemeniz gereken yapıtı 67. Venedik film Festivali’nde Geleceğin Aslanı ödülünü almıştı.

8. Bir Zamanlar Anadolu' da

Bir Zamanlar Anadolu' da

Nuri Bilge Ceylan’ın “Cannes’dan başkası yalan” akımına mensup bir diğer filmi Bir Zamanlar Anadolu’da, 64. Cannes film Festivali’nde Altın Palmiye’yi burun farkıyla kaçırarak festivalin ikinci büyük ödülü olan Büyük Ödül’ün sahibi oldu. TRT ve Eurimages gibi oluşumların da destek verdiği Bosna Hersek kardeşliğiyle yapılmış olan film, bir doktor ile cinayet soruşturması yürüten bir savcının 12 saatlik gerilimli hikayesini konu alıyor.

9. Küf

Küf

Yönetmenliğini Ali Aydın’ın yaptığı 2012 yapımı bir film olan Küf, Saraybosna Film Festivali’nden 80.000 euro değerinde post prodüksiyon ödülüne layık görülmüştü. Ayrıca 69. Venedik Film Festivali’nde de umut vaat eden yönetmenlerin ilk filmlerine verilen Geleceğin Aslanı ödülünü almıştı. Baş rollerinde Ercan Kesal ve Muhammet Uzuner’in oynadığı bu baba oğul hikayesi, demagoji yapmadan ve seyirciyi oyununa dahil etmeden sükun bir aile dramı vaat ediyor.

10. Uzak

Uzak

2003’teki Cannes film Festivali’nden Büyük Ödül ve çeşitli ülkemiz festivallerinden bolca ödülle dönen Uzak, yönetmenin favori oyuncuları Mehmet Emin Toprak ve Muzaffer Özdemir ile birlikte gayet başarılı bir işe imza atıyor. Toprak’a ve Özdemir’e Cannes’da En İyi erkek oyuncu ödülü de kazandıran Uzak, hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul’a gelen Yusuf ile İstanbul’u terk etmek için yanıp tutuştuğundan Yusuf’un gelişini hoş karşılamayan Mahmut’un hikayesini anlatıyor.

11. Tepenin Ardı

Tepenin Ardı

Tarihçi ve film eleştirmeni Emin Alper’in ilk uzun metrajı olan Tepenin Ardı, anti-militer duruşuyla, taşradaki varoluş sıkıntılarını ve Türkiye’deki ataerkil temelli aile yapısını dibine kadar sorguluyor. Film, dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapmış olup aynı festivalden İlk Film Ödülü’yle ve Saraybosna Film Festivali’nden Jüri En İyi Film Ödülü ve Jüri Özel Ödülü ödülleriyle dönmüştü.

12. Sivas

Sivas

Çekimleri Yozgat’ın Yerköy beldesinde gerçekleştirilen, bu yıl 71. Venedik film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü ile dönen film, küçük yaşında kendini aşk acısının pençesinde bulan 11 yaşındaki Aslan’ın terk edilen bir dövüş köpeği olan Sivas ile kurduğu alışılmadık dostluğunu konu alıyor. Buram buram bizim topraklarımız kokan, bozkırı engin bir deniz misali önünüze seren film, 31 Ekim itibariyle ülke çapında vizyona girdi. Çiçeği burnunda yönetmen Kaan Müjdeci, filmin hem senaryosuna hem de yönetmenliğine imza atıyor.

13. Takva

Takva

Senaryosu Önder Çakar’a, yönetmenliği Özer Kızıltan’a ait olan Takva, Toronto film Festivali’nde Kültürel Yenilik ve Saraybosna Film Festivali’nde Büyük Ödül kategorisinde ödüllere layık görülmüştür. Başrolündeki Erkan Can’a Altın Portakal’da En İyi erkek oyuncu ödülünü kazandıran Takva, ismiyle müstesna filmin ana karakterinin Allah’ın buyruklarını izlerken eline geçen güç ve yetkiyle yoldan sapar. Bu ikilik barındıran yönüyle Takva hem kültürel hem de politik çevrelerde bolca tartışmaya sebep olmuştur.

14. Kış Uykusu

Kış Uykusu

Ülke çapında Nuri Bilge Ceylan sendromundan muzdarip bünyelerin yönetmene kanının daha bir ısınmasını sağlayan Kış Uykusu, Yol’dan beri Cannes film Festivali’nde Altın Palmiye’ye layık görülen ilk film olma özelliğini taşıyor. Kadrosunda Haluk Bilginer, Melisa Sözen ve Demet Akbağ’ı buluşturan film, çareyi bozkırlara kaçmakta gören emekli bir öğretmenin taşra sıkıntılarını anlatıyor. Adından da hallice, Bilginer’in karakterinin kar yağışıyla ne kadar demoralize olabileceğine tanıklık ediyoruz.

15. A ay

A ay

12 yaşlarında olan Yekta geleneklerinden ve aile köşkünden kopamayan halası ile yaşamaktadır. Adada yaşayan ve İngilizce hocası olan diğer halası Yekta'yı bu kopuk ve asosyal hayattan kurtarmak için yanına almak ister. Ancak Yekta annesinin bir gün köşke geri döneceğine inandığından istememektedir.

16. Tabutta rövaşata

Tabutta rövaşata

araba sevdalısı bir otomobil hırsızının hüzünlü öyküsü. Rumeli Hisarını mesken tutan Mahsun (Ahmet Uğurlu), evsiz-barksız işsiz ve kimsesi olmayan bir garibandır. Tüm dostları balıkçılardır. Sabahçı kahvesindeki çay borçlarına kadar her şeyine balıkçı dostlarından Reis'in (Tuncel Kurtiz) sahiplendiği Mahsun, otomobil çalarak yaşamını sürdürür. Yaşamındaki tek tutkusu arabalardır. Geceleri çaldığı arabaları sabaha dek gezdikten sonra yerlerine bırakır. Çoğu zaman da onları garip bir coşkuyla, okşarcasına yıkayıp temizleyerek...

Yine Reis'in sayesinde sandalyeler üzerinde uyuklamaktan kurtulur ve kahvenin tuvaletine bakma işini üstlenir. Bir gün, kahveye gelen eroin bağımlısı kıza (Ayşen Aydemir) aşık olur. Birden dünyası değişen Mahsun, hiçbir karşılık beklemeden, yatacak yeri olmayan kıza odasını açar. Ne var ki beyazcı kız, eroin almak için bedenini, bu açılan odada erkeklere satarak Mahsun'un saf dünyasında bir düş kırıklığı yaratacaktır.

17. Güneşe Yolculuk

Güneşe Yolculuk
1999 Ankara Uluslararası film Festivali, "En İyi Film" Ödülü
1999 Ankara Uluslararası Film Festivali, "En İyi Yönetmen" Ödülü, Yeşim Ustaoğlu
1999 Ankara Uluslararası Film Festivali, "En İyi Senaryo" Ödülü, Yeşim Ustaoğlu
1999 Berlin Uluslararası Film Festivali, "Mavi Melek" Ödülü
1999 Berlin Uluslararası Film Festivali, "Barış Filmi" Ödülü
1999 Berlin Uluslararası Film Festivali, "Altın Ayı" Ödülü adaylığı
1999 Manaki Kardeşler Uluslararası Film Festivali, "Altın Kamera 300" Ödülü, Jacek Petrycki
1999 Avrupa Film Ödülleri, "En İyi Görüntü Yönetmeni" Ödülü adaylığı, Jacek Petrycki
1999 Festróia - Tróia Uluslararası Film Festivali, "Jüri Özel Ödülü"
1999 Festróia - Tróia Uluslararası Film Festivali, "OCIC Ödülü"
1999 Festróia - Tróia Uluslararası Film Festivali, "Altın Yunus" Ödülü adaylığı
1999 Flanders Uluslararası Film Festivali, "Grand Prix" Ödülü adaylığı
1999 Uluslararası İstanbul Film Festivali, "En İyi Yerli Yönetmen" Ödülü, Yeşim Ustaoğlu
1999 Uluslararası İstanbul Film Festivali, "En İyi Yerli Film" Ödülü
1999 Uluslararası İstanbul Film Festivali, "FIPRESCI Ödülü"
1999 Uluslararası İstanbul Film Festivali, "Halk Ödülü"
1999 Kudüs Film Festivali, "Barış Ödülü"
1999 São Paulo Uluslararası Film Festivali, "Uluslararası Jüri Ödülü"
1999 Valladolid Uluslararası Film Festivali, "Jüri Özel Ödülü"
1999 Valladolid Uluslararası Film Festivali, "Altın Çubuk" Ödülü adaylığı
2002 ABD Siyasi Film Topluluğu, "Barış Ödülü" adaylığı

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.