OFPOF

Amerika'da ünlü bir oyuncu olmak

-
1.8b
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Amerika'da ünlü bir oyuncu olmak
2.505 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Ünlü bir söz vardır: Coğrafya kaderdir. Her alanda doğruluk payı olan bu sözün sinema sektörü için de geçerli olduğu kesin.

Belki de her oyuncunun hayalidir; dünyaca ünlü bir aktör ya da aktris olup tanınmak, Oscar adayı olmak ve hatta Oscar kazanmak.

Fakat Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı değilseniz biraz zor. Üstelik dünyanın her yerindeki uzun veya kısa metrajlı filmlere, dizilere ve tiyatrolara ulaşmak mümkünken.

Elbetteki teknoloji gelişti ve artık elimiz her yere ulaşabiliyor diye her oyuncunun dünyaca ünlü olması beklenemez fakat örneğin Şener Şen gibi birinin Amerikan meslektaşlarından ne eksiği olabilir?

Maalesef, gerçekten dünya standartlarının üzerinde oyunculuk yeteneğine sahip insanların önünde soyut bir engel bulunuyor: Pasaport! Eğer pasaportunuzda "USA" yazıyorsa yeteneğiniz öyle ahım şahım bir seviyede olmasa da daha çok kişiye ulaşabiliyor ve dolayısıyla daha çok göz önünde bulunuyorsunuz. Eğer farklı bir ülke vatandaşıysanız, farklı derken gerçekten farklı; Avrupa ve Avustralya dışındansanız, dünya çapında tanınmak için hem Einstein'ın zorluğunu çok iyi ifade ettiği ön yargıları yerle bir etmeniz hem içinde bulunduğunuz yapımın kaliteli olması hem de dünya sinemasına servisinin iyi yapılması gerekiyor.

Örneğin, Şener Şen üzerinden gidersek, yeteneğini ve ustalığını tartışmayız herhalde.

Amerika'da ünlü bir oyuncu olmak-1

Eğer ikisinin de filmlerini izleyip oyunculuklarını gözlemleme şansı bulduysanız Robert De Niro ve Şener Şen arasında aslında pek de fark olmadığını düşünebilirsiniz. İşte bu noktada coğrafya faktörü devreye giriyor ve neden birinin diğerinden daha ünlü olduğunu ortaya koyuyor.

Bir ülkenin sinema kültürünü besleyen çizgi roman karakterleri bile varken diğerinde oyuncular adeta futbolcuymuş gibi kariyerlerinin en başarılı zamanlarını, yaşları yolun yarısına denk olana kadar yaşamış oluyorlar. Mesela, herkesin tanıdığı bir isim olan Ian Mckellen Türkiye'de olsa, bu yaşta oynayabileceği roller sırasıyla, yaşlı üvey baba, felçli iyi kalpli baba, sapık enişte veya boyutlar arasında geçiş yapan ak sakallı amca rolünde oynayabilir. Fakat yeri geldiğinde cücelere rehberlik ediyor yeri geldiğinde mutantları peşine takarak akıl sır ermez hareketler yapıyor.

Amerika'da ünlü bir oyuncu olmak-2

Peki ya Şener Şen de şöyle iki süper güce sahip kötü adam rolü oynasa hakkını veremez mi? Tabii ki verir. Şanslı olduğu sürece ya da diğer bir deyişle pasaportunda "USA" yazarsa!


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık