OFPOF

Aksiyon Filmlerinde Mutlaka Yer Alan 10 Klişe

-
9.7b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Aksiyon Filmlerinde Mutlaka Yer Alan 10 Klişe
4.999 izlenme
-

Neredeyse her Amerikan aksiyon filminde karşımıza çıkan ve artık hepimizin görmüş olduğu 10 klişe.

Sevseniz de sevmeseniz de, neredeyse her Amerikan aksiyon filminde karşımıza çıkıyorlar ve bu belirli olayları artık her filmde bekliyoruz. İşte karşınızda "10 Aksiyon Filmi Klişesi"

10. Çatışma Fiziği

Çatışma Fiziği
  İzlediğimiz aksiyon filmlerinin %90'ında silahlı çatışmalar vardır. Fakat nedense kötü adamlar her zaman ıskalar ve ana karakterlerimiz asla bir atışı kaçırmaz.

9. Her Şey Havaya Uçar!

Her Şey Havaya Uçar!
  Kabul edelim: patlamalar harikadır. Fakat küçük bir patlayıcı bile koca apartmanı havaya uçuruyorsa bu işte bir iş var. Buna başka bir örnek ise arabalar. Aksiyon filmlerine göre arabalar kartondan yapılmış gibidir ve herhangi bir çarpışmada havaya uçarlar.

8. Ne Patlaması?

Ne Patlaması?
Evet yine patlamalar... Bu maddedeki çelişki de şöyle: izlediğimiz filmlerde  patlamada kötü adamlar geriye doğru uçar, duvarlar parçalanır fakat ana karakterlerimiz patlamadan basitçe yürüyüp gidebilirler. Hiçbir darbe almazlar veya kulaklarına zarar gelmez. Çünkü bu sahneler çok havalı!

7. Uğruna Yaşayacak Bir Şey...

Uğruna Yaşayacak Bir Şey...
  Başrol karakterimizin kazanmak veya hayatta kalmak için bir amacı olmak zorunda. O da ne mi? Uğruna yaşayacak bir şey. Bu şey ailesi, sevgilisi veya arkadaşları olabilir.

6. "Sadece Küçük Bir Yara!"

"Sadece Küçük Bir Yara!"
  Kahramanımız yaralandığı zaman, yara ne kadar büyük olursa olsun, onlara sadece küçük bir yaradır. Bu kahramanımızın ne kadar dayanıklı ve havalı olduğunu gösterir.

5. Yabancı Düşman

Yabancı Düşman
  Amerikan aksiyon filmlerinde kötü adamların patronu genelde yabancı aksanlı olur. Bu trend ilk olarak James Bond filmlerinde başlamış, sonradan birçok filme yayılmıştır. Neden olduğu bilinmez ama bu klişe kötü adama ayrı bir hava katar.

4. Kişisel Meseleler

Kişisel Meseleler
  Hikayenin daha ilgi çekici olması için kahraman ile kötü adam arasında kişisel bir mesele olmalıdır. Bu mesele ya önceden vardır ya da sonradan oluşur. Sonradan oluşacaksa, kötü adam ya kahramanın bir yakınını ya da masum insanları öldürmekle tehdit eder.

3. Kötü Adamı Kurtarmak

Kötü Adamı Kurtarmak
  Çoğu aksiyon filminde görmüşüzdür. Kötü adam ne yaparsa yapsın kahramanımız ölmeden önce kötü adamı kurtarmak için son bir hamle yapar. Fakat asla başaramaz. Kötü adamımız ya bir uçurumdan yuvarlanır ya da ateşlere düşer. Bu klişe, kahramanımızın her şeye rağmen ne kadar iyi kalpli olduğunu göstermek içindir.

2. Kötü Adamlar İki Kez Ölür

Kötü Adamlar İki Kez Ölür
  Genelde filmin sonuna doğru kahramanımız ile kötü adamımız arasında bir kavga olur ve kötü adam ölmüş gibi görünür. Fakat tam kahramanımız yürüyüp giderken onu öldürmek için son bir hamle yapar. Genelde kahramanımız veya başka biri bunu fark eder ve son anda kötü adama son bir hamle yaparak onu öldürür.

1. Son, Havalı Sözler

Son, Havalı Sözler
  Aksiyon filmi izlemiş olan herkes  ne dediğimi anlar. Neredeyse her aksiyon filminde ya kahramanımız ya da başka bir önemli karakter, birini öldürmeden veya bir işi bitirmeden önce havalı bir cümle veya kelime söyler. Buna örnek olarak Terminatör 2 filmindeki efsanevi "Hasta la vista, baby!" repliği verilebilir.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.