OFPOF

8 Filmde Tarantino Efsanesi

-
761
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
8 Filmde Tarantino Efsanesi
792 izlenme
Ofpofer
-

Her filmiyle hayran kitlesini memnun eden, popüler kültürü de etkilemeden bırakmayan Tarantino' nun yeni filmi öncesi diğer filmlerini hatırlayalım.

1963 doğumlu yönetmen Quentin Tarantino, her filmiyle, hayran kitlesini memnun eden, popüler kültürü de etkilemeden bırakmayan filmler ortaya koyuyor. Kendine has bir sinema diline sahip yönetmen, söylemlerini basit bir dille fakat muhteşem bir ahenk ile seyirciye aktarıyor. Filmlerinde çokça karşımıza çıkan şiddet ve kan yönetmenin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. 

Tarantino, filmleri ile adından söz ettirirken diğer taraftan oyuncularını da yıldız haline getirebiliyor. Tabiki sönük yıldızları da parlatabiliyor. Şu ana kadar sekiz film (Sin City ve Four Rooms bölüm yönetmenliği hariç) çeviren Tarantino, ülkemizde 08.01.2016 tarihinde vizyona girecek zengin kadrolu dokuzuncu filmi "The Eightful Hate" ile tekrar gündeme oturacağa benziyor. 

Bu filmi bekleyeduralım aşağıda daha önce yönettiği sekiz filme bir göz atalım.

1. Reservoir Dogs - Rezervuar Köpekleri - 1992

Reservoir Dogs - Rezervuar Köpekleri - 1992
Filmin açılışıyla beraber 8 adamın bir masa etrafında uzunca sohbetlerine tanık oluyoruz. Bu sahne bitiminde birden işlerin sarpa sardığı bir soygun sonrasına gidiyoruz ve hesaplaşmalar başlıyor.

2. Pulp Fiction - Ucuz Roman - 1994

Pulp Fiction - Ucuz Roman - 1994
Üç ayrı hikayenin bir filmde buluştuğu, filmin başladığı noktada bittiği bir film. En iyi film oscarınını alamaması halen akademinin en çok eleştirildiği noktalardan biri.

3. Jackie Brown - 1997

Jackie Brown - 1997
Elmore Leonard' ın Rum Punch adlı romanından esinlenerek yazılan senaryoda para dolu bir çantanın türlü oyunlarla el değiştirmesi anlatılıyor.

4. Kill Bill Volume 1 - 2003

Kill Bill Volume 1 - 2003
Yönetmenin uzak doğu sevdasını net bir şekilde görebileceğimiz Kill Bill, eski bir suikastçinin düğününde öldürülmek istenmesi fakat ölmemesi sonucunda intikamını almak için yola çıkmasını konu alıyor.

5. Kill Bill Volume 2 - 2004

Kill Bill Volume  2 - 2004
İntikam, listenin kalanı ile devam ediyor.

6. Death Proof - Ölüm Geçirmez - 2007

Death Proof - Ölüm Geçirmez - 2007
Robert Rodriguez ile Grindhouse projesinin ikinci filmi olan Death Proof, yolculuğa çıkan dört kızın, dublör ve katil Mike nın hedefi haline gelmesi ve giriştikleri mücadeleyi konu alıyor. 

7. Inglourious Basterds - Soysuzlar Çetesi - 2009

Inglourious Basterds - Soysuzlar Çetesi - 2009
2. dünya Savaşı' na bir bakış da Tarantino dan ama tamamen kendi bakış açısıyla. Soysuzlar Çetesi adı verilen bir grup ve ailesini gözünün önünde öldürülen bir kadın. Amaç belli; Hitleri öldürmek.

8. Django Unchained - Zincirsiz - 2012

Django Unchained - Zincirsiz - 2012
Kölelik döneminde geçen hikayede, ödül avcısı Schultz ile özgürleşen köle Django' nun hikayeleri anlatılıyor. Arkaplana köleliği ve amerikan iç savaşı öncesindeki psikolojiyi koyan Tarantino farklı karakterleri ve senaryosu ile yine adından bahsediyor.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.