OFPOF

4dx konsepti sinemaseverlere neler vaad ediyor?

-
38
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
4dx konsepti sinemaseverlere neler vaad ediyor?
284 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Sinemaseverlerin merakla beklediği 4dx konsepti, birbirinden cezbedici yenilikleriyle gösterimde!

Sinemanın büyülü dünyası sınır tanımaz! Tabii ki teknoloji de buna hizmet eder. Günümüzdeki 3dx teknolojisinin ortaya çıkışı aslında 80'li yıllara kadar dayanıyor. O dönemde de benzer çalışmaların olduğu, ancak hepsinin fiyaskoyla sonuçlandığı söyleniyor.

Gel zaman git zaman film endüstrisi ve teknolojinin bir araya gelerek voltranı oluşturmasıyla 3dx sinemayla tanışmış olduk. Son derece havalı 3d gözlüklerimizi takıp, arkamıza yaslandık. Ve o da ne, adeta filmin içinde gibiydik!

4dx konsepti sinemaseverlere neler vaad ediyor?-1

Şimdiyse sırada 3dx'in tahtını sallayacak, 4dx konsepti var. Beklentilerinizi dilediğiniz kadar yüksek tutabilirsiniz, çünkü aynı anda beş duyu organına hitap eden 4dx size sinemadan çok daha fazlasını vaad ediyor.

Filmleri 3 boyutlu olarak sunan 4dx teknolojisi, bu niteliğinin yanı sıra sis, duman, su, koltuklarda titreşim ve kokuya kadar pek çok efekti kapsıyor. Hatta, sinema perdesinin hareket etmesi bile söz konusu.

4dx konsepti sinemaseverlere neler vaad ediyor?-2

Nasıl mı? Diyelim ki bir aksiyon filmine gittiniz, 4dx konsepti sayesinde, ekrandaki görüntülerle senkronize olarak, oturduğunuz koltuğun sallandığını hissediyorsunuz. Karakterler ıslanıyorsa, yüzünüze su buharı veriliyor. Filmdeki ambiyansa paralel olarak, algıladığınız kokular sürekli değişiyor. Bununla birlikte sinema salonunda gerektiği zamanlarda hava akımı oluşturuluyor. Mesela, karakterlerden birinin sırtından bıçaklandığını var sayalım. Aynı anda koltuğunuzun arkasında ani bir titreşim hissediyorsunuz. Yani bıçak size saplanmış gibi bir algı yaratılıyor.

4dx konsepti sinemaseverlere neler vaad ediyor?-3

Filmde çiçeklerle dolu bir orman belirdiğinde, mis gibi çiçek kokusu alıyorsunuz. Yüksek bir yerden düşme sahnesi varsa, siz de aynı sarsıntıyı hissediyorsunuz. Anlayacağınız o ki, görüntü kalitesi 3d, hissettiğiniz hazsa 4d boyutunda.

4dx konsepti sinemaseverlere neler vaad ediyor?-4

Amerika'da 4dx ile gösterilen ilk film Avatar oldu ve bu teknolojiye sahip sinema salonları git gide artıyor. Şimdiden, dünya genelinde yirmi üç ülkede, doksan bir sinema salonunda milyonlarca kişi, 4dx film teknolojisiyle buluşuyor. Ne diyelim, darısı bizim de başımıza!


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık