OFPOF

2000'li Yılların En İyi 10 Türk Komedi Filmi

-
31.4b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
2000'li Yılların En İyi 10 Türk Komedi Filmi
22.861 izlenme
Ofpofer
-

Yer yer nesnel, kimi zaman öznel ama inanın ki çok çok komedisel bir liste.. İyi eğlenceseller :)

Listemiz neredeyse tamamen kişisel zevklere dayanarak oluşturulmuştur. Ama bir genel kabul durumu da var. Nasıl var? Üzerinden yıllar geçse de, 'hangi filmlerin replikleri gerek sosyal medyada, gerek arkadaş sohbet goy goy malzemesi olmuştur?' buna dikkat edilmiştir.

 İnşaat ve Beynelmilel Komedi filmi olarak görülmediğinden, Recep İvedik 2 ve Düğün Dernek ise çok güldürmesine rağmen iyi bir film olarak görülmediğinden listeye alınmamıştır. Neyse başlıyoruz..

1. G.O.R.A. (2004)

G.O.R.A. (2004)
Senaryo: Cem Yılmaz / Yönetmen: Ömer Faruk Sorak 

Cem Yılmaz'ın stand-up'larında bahsettiği "1 türk uzaya giderse ne olur" muhabbetinden yola çıkarak hazırlanılmış olan, defalarca izlenip yeni espriler keşfedilesi muazzam bir filmdir. Hatta 2007'ye kadar ben ve arkadaşlarım "G.o.r.a.'nın senaryosu replik replik ezberimde" iddiasındaydık. Varın gerisini siz düşünün.

sanat yönetimi ve prodüksiyon olarak aşmış, dönemin şartlarına göre "vay anasını dekora bak" dedirtmiş kült kere kült filmdir.

Yer yer Turist Ömer'i hatırlatan üçkağıtçı Türk Arif Işık, sinema tarihimizin en ünlü 10 karakteri arasına girmiştir.

Zaten çok fazla anlatmaya gerek yok bu filmi, tartışmasız kral!

Spoiler: 
Bob Marley Faruk: -Televizyonda ayan beyan gördük oğlum, kız seni acayip süzdü ha..
Arif:- Utanmıyor musunuz oğlum? Baktın öpüşüyoruz, kanalı değiştirin

2. Neredesin Firuze (2004)

Neredesin Firuze (2004)
Senaryo: Levent Kazak / Anlatıcı: Ezel Akay

Bana göre en iyi türk filmi ama temamız Komedi olduğundan 2. sırada. 

Hem yaşanmış bir hikayeyi anlatıp, hem masalsı olabilmek; hem bu kadar komik hem bu kadar hüzünlü olabilmek gibi mükemmel ikilikler barındırır.

"Hep bir Türk filmi çekmek isteyen kardeşime ithafen" diye bir yazıyla başlayıp; 'Türk Filmi' olmanın hakkını veren, hatta ırzına geçen bir filmdir. Eğer bir gün dünyada adından söz ettirecek bir sinema ekolümüz olacaksa, ana damarımız bu filmdeki atmosfer olmalıdır.
   Meşhur 'kaybeden ve kaybetmeye muhtaç adamlar' konseptinin sıcaklığıyla, rengarenk kostümleriyle ve Haluk Bilginer'ın Hayri karakteriyle unutulmaz bir müzikaldir.

Spoiler:
Melih: - Hayri abi yapma ya, bu kıyafetlerle mi gidicez abi otele? Gidip mesela Vakko'dan falan bir şeyler mi alsak üzerimize?
Hayri: - Yoo öyle hemen atlamayalım, şanımıza yakışmaz. Adımızı lekelemeyelim. Türk milleti şan, şeref için yaşar oğlum, bakarız bir şeyler. (ve akabinde altın sarısı kıyafetleri bir kostümcüden yürütülür) 
 

3. Vizontele (2001)

Vizontele (2001)
Yazan: Yılmaz Erdoğan / Yönetmen: Ömer Faruk Sorak & Yılmaz Erdoğan

Listenin meselesi olan filmlerinden.. Modern Kibar Feyzo.. Ama bana göre onun da üstünde.
  Yılmaz Erdoğan'ın şiir dizeleri gibi ilerleyen komik replikleriyle ve hikayesiyle kökünü bu topraklardan almış bir başyapıt. 
  "Bizlerin televizyonu yoktu, ki olduğunda bile ona televizyon demiyorduk" gibi entresan yaklaşımları olduğunu düşündüğüm bu film; Komedi olduğundan kimi çevrelerce görmezden gelinse de, çoğu baba filmden daha güçlü politik mesajlara sahiptir
   Arzu Film, ekibiyle boy ölçüşebilecek bir oyuncu kadrosuna sahiptir. Efsanevidir.

Spoiler: 
Fikri: - Yok benim dedem şöyle büyük ağaymış da, yok benim dedemin katırları kimse de yokmuş da.. Beni methetme kardeşim, bana para ver
 

4. Organize İşler (2005)

Organize İşler (2005)
Yazan / Yöneten: Yılmaz Erdoğan

Yılmaz Erdoğan'ın Hakkari'den sonra İstanbul'u anlattığı mükemmel bir filmi
   Yakın dönem türk sinemasında "başı mafyayla derde giren arkadaşların komik macerası" konseptinin ilklerindendir.
   Yazar yine tarzını konuşturmuş; hüzün ve komediyi mükemmel bir şekilde harmanlamıştır. Sayısız unutulmaz repliği, biz gençlerin hafızasına kazımıştır.
   Helikopter kullanılarak yapılan, İstanbul çekimleri dönem itibariyle oldukça ilgi çekmiş ve ilklerden olmuştur.

Spoiler:
Asım:-  Müslüm bey, benim o kelimeyi kullanmam güzel olmamış da, arkadaşların çok tekrar etmesi tabi, hiç hoş olmamış yani..
Tugay: - Abi ben bey amca duymuyor diye öyle yüksek sesle bağırarak şeyettim..
Samet: - Yok canım yaptığın düpedüz kabalık..

5. Pardon (2005)

Pardon (2005)
  Senaryo: Ferhan Şensoy / Yönetmen: Mert Baykal

Pardon, politik türk tiyatrosu mizahının ne yazık ki başarılı son örneğidir. Belki daha sonra sinemada veya tiyatroda benzerleri olacaktır ama o Erbakan'la, Özal'la, Demirel'le cebelleşmiş ekolün havasını, ruhunu yaşatmaları mümkün değildir.
   Kara mizahın acı acı ve acıtarak işlenildiği bu film, hikayesini yine gerçek bir olaydan almıştır. tiyatro nedir bilmeyen insanlara, Ferhan Şensoy'u sevdirmiştir. Unutulmazdır. 

Spoiler:
Asuman: - Kendisi subay. Ben doğduğumda komşuymuşuz. O benden 3 ay önce doğmuş. Sonra annelerimiz bizi beşik kertmişler.
İbrahim - Salak karılar.. Beşik kertme neymiş, sen beşikte mi büyüdün?

6. Kahpe Bizans (2000)

Kahpe Bizans (2000)
Senaryo: Gani Müjde & Kemal Kenan Ergen & Fatih Solmaz / Yönetmen: Gani Müjde

 harika bir karikatürist komedisi. Ecnebilerin sık sık işlediği dönem filmi komedisinin ülkemizdeki belki de en iyi örneğidir. Filme Battal Gazi'nin Oğlu'nun parodisi de diyebiliriz aslında.
  Listenin en absürd filmidir. Yazı ekibinde başlarda Cem Yılmaz yer alsa, hatta Cem Davran'ın rolünü o oynayacak olsa da nedense daha sonra ekipten ayrılmıştır.
  Gani Müjde, "bu kadar kötü işler yapmasına rağmen, hala nasıl Tv'de iş buluyor" sorusunun cevabı bu filmde aranmalıdır. Adam öyle yüksek kredi elde etti bu filmde.

Spoiler:
İmparator İlletyus - Aslında onu başkumandan yapmayı planlıyordum...
Anaç Hatun: - Yalvarırım majesteleri, onu başkumandan yapmayın beni yapın, o daha küçücük çocuk!
 

7. İtirazım Var (2014)

İtirazım Var (2014)
  Senaryo: Onur ünlü & Sırrı Süreyya Önder / Yönetmen: Onur Ünlü

Listenin en Komedi olmayan filmi. Şimdi diyebilirsiniz, "Ulan dürrük, İnşaat komedi değil de, bu mu komedi?" Belki de haklısınız ama yapacak bir şey yok. Ülkemizin en özgün filmcilerinden, absürd komedi dram türünün kralı, Afilli Filintalar'ın sinema neferi, Onur Ünlü bu listede olmalıydı.
  İtirazım Var çok yen film, ama bu kısa sürede çok izler bıraktı, çok tartışıldı.
  Sinema tarihimizde imam karakterleri ya cahil ve kötü kalpli ya da saf iyi karakterler olur. İtirazım Var, bu kalıbın dışına çıkan ender filmlerden olmuştur. Bunun yanı sıra Selman Bulut, bağlamayla alevi türküleri çalan ve boks geçmişi olan bir imamdır.         İhsan Eliaçık soslu dini yorumlarıyla çok kişileri kızdırmış ve ezber yıkmıştır. Tüm bunların yanında çok da komik filmdir.

Spoiler:
Cihan: -Cihan Demir, cinayet masasından..
Selman: -Selman bulut, camiden..

 

8. Yahşi Batı (2010)

Yahşi Batı (2010)
Senaryo: Cem Yılmaz / Yönetmen: Ömer Faruk Sorak

Cem Yılmaz'ın "G.o.r.a.'da Bir türk uzaya çıktı, A.r.o.g.'da geçmişe gitti. Peki neden 1881 Amerikasına gitmesin?" motivasyonuyla yaptığını ve çok da iyi yaptığını düşündüğüm harika Komedi- Western filmi.
  Klasik Cem Yılmaz mizahının yanında, çok derli toplu bir sinema filmidir. Platosuyla, kıyafetleriyle dönemin özelliklerini çok güzel ve gerçekçi yansıtmıştır. Bu gerçekliğin içinde Kayseri şivesiyle konuşan Şerif Lloyd filmin adeta çileği olmuştur. 

Spoiler:
Aziz Vefa: - Çatapat ahmet kim ulan?
Lemi Çelik: - Efendim ben zaten bu adamın ismini ne zaman zikretsem başım derde giriyor.

9. Kolpaçino (2009)

Kolpaçino (2009)
Senaryo: Şafak Sezer & Kaan Ertem & Suat Özkan / Yönetmen: Atıl İnaç

  Guy Ritchie filmleri ve Organize İşler havasının püfür püfür estiği, senaryonun tamamının `olaylar olaylar` şeklinde ilerlediği unutulmaz bir filmdir. Yine bir karikatürist komedisidir.
  Doğrusunu söylemek gerekirse çevremdeki çoğu insan gibi Şafak Sezer'den pek hazzetmem. Ama kabul etmeliyiz ki adam komik. Zaten listede 3. filmi oldu kendisinin.  Kulağında küpesi ve kızıla boyanmış saçlarıyla, devamlı olarak herkese atarlanıp, delikanlı görünme çabalarıyla ve akabinde dayak yiyişleriyle Özgür karakteri; kolpa kelimesinin anlamını herkese öğretmiştir adeta. 
  Öbür yandan filmin en önemli başarısı, repliklerinin bu denli meşhur olmasının nedeni; filmde anlatılan mafyatik insanların jargonunu mükemmel kullanmasıdır. Diyaloglar komik olsun diye laf ebeliğine girilmemiş, her şey olduğunca gerçek bırakılmıştır. Bu sayede mesleği oyuncu olmayan isimler bile bu filmde kendilerini oynayarak patlama fırsatı bulmuştur. Unutulmazdır. 

Spoiler:
Özgür: - Bizimkiler gidince evi filmcilere veriyorum, 10 `lira` geliyo, ay sonuna kadar idare ediyorum. Sabri abin bizi yanlış tanımasın, bizim paraya falan ihtiyacımız yok
 

10. Entelköy Efeköy'e Karşı (2011)

Entelköy Efeköy'e Karşı (2011)
 Senaryo & Yönetmen: Yüksel Aksu 

Ülkemizin sinemada politik mizah kıtlığı çektiği, Sermiyan Midyat`'ın Yılmaz Erdoğan taklidi yapmaktan öteye geçemediği bir dönemde, özlenen lezzet güneydoğudan değil bu sefer egeden gelmiştir. 
  Yöre halkının filmde oyuncu olduğu Entelköy Efeköy'e karşı; köylü anarşistin, burjuva anarşistin ve oportunist köylünün karşı karşıya geldiği enfes bir filmdir. 
  Şöyle bir soru sordurtmuştur bana bu film: "Tuzu kuru şehirliler doğanın, ekolojik dengenin korunmasını istiyorsa ve fakir köylü kurnazı santralde işe girip karnını doyurmak istiyorsa, burada haklı veya haksız var mıdır?"
  Tüm bunların yanında Şahin Irmak, başarılı performansıyla ve filmin atmosferinin de yardımıyla seyircide bir Kemal Sunal tadı bırakmıştır. Film bol bol yörenin argosuyla güldürmüştür, iyi de etmiştir. 

Spoiler: 
İmam: Ya rabbel alemin! Milli sinai hamlemizi istemeyenlerin, din diyanet bilmeyen, ana baba ecdad sevgisi olmayan bu tamtamcı anarşistlerin şerrinden sen bizi koru yarabbim.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.