OFPOF

2. Dünya Savaşı ile İlgili En İyi 10 Film

-
1.0b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
2. Dünya Savaşı ile İlgili En İyi 10 Film
615 izlenme
Ofpofer
-

2. Dünya Savaşı'nı konu almış birbirinden sürekleyici tarih kokan başlıca yapıtlar...

1. Enemy At the Gates (Kapımdaki Düşman) IMDB Puanı: 7,6

Enemy At the Gates (Kapımdaki Düşman) IMDB Puanı: 7,6

2. dünya Savaşı'nın en hararetli dönemi olan tarihin en kanlı Barbarossa Harekatı'ndaki Stalingrad Muharebesini işler. film Stalingrad Muharebesinde yer alan Sovyet Sniper Vasili Zaytsev ile Hitler tarafından özel olarak gönderilen Alman sniper arasındaki çekişmeye odaklanmıştır. Yapım Yılı: 2001.

2. Saving Private Ryan (Er Ryan'ı Kurtarmak) IMDB Puanı: 8,6

Saving Private Ryan (Er Ryan'ı Kurtarmak) IMDB Puanı: 8,6

film, 2. dünya Savaşı'nda bir grup askerin James Francis Ryan adlı askeri bulma çalışmasını konu alır. Özellikle filmin ilk 20 dakikasındaki Normandiya çıkarması sahneleri sinema tarihinin en gerçekçi sahnelerinden olarak nitelendirilir.
Yapım Yılı: 1998.

3. The Thin Red Line (İnce Kırmızı Hat) IMBD Puanı: 7,6

The Thin Red Line (İnce Kırmızı Hat) IMBD Puanı: 7,6

film 2. dünya Savaşı sırasında bir grup askerin yaşadıkları stres dolu anları ve ardından yaşadıkları dramatik süreçleri anlatmaktadır. Film özellikle Guadalcanal Muharebesini işlemektedir. Yapım Yılı: 1998.

4. Tora! Tora! Tora! - IMDB Puanı: 7,5

Tora! Tora! Tora! - IMDB Puanı: 7,5

Tora! Tora! Tora!, 2. dünya Savaşı'ndaki Pearl Harbor saldırısını hem Amerikalıların gözünden hem de Japonların gözünden anlatan bir ortak Amerikan - Japon yapımı filmdir. Yapım Yılı: 1970.

5. Das Boot - IMDB Puanı: 8,4

Das Boot - IMDB Puanı: 8,4

Das Boot, 2. dünya Savaşı konulu gelmiş geçmiş en iyi filmlerden birisi olarak adlandırılır. film 2. Dünya Savaşı sırasında bir Alman U Bot'unda yaşananları konu alır. U-96 tipi bir Alman denizaltısının mürettebatının yaşadıkları ve psikolojik durumları oldukça insancıl bir boyutta anlatılmıştır ve bu bakış açısı o zamana kadar savaş filmlerinde olmayan bir bakış açısıdır. Filmin 1980 yılındaki galasına gelen ünlü sinema eleştirmenleri filmden sonra yönetmen Wolfgang Petersen'i ayakta alkışlamışlardır. Film genel itibariyle Atlantik Cephesinde geçer. Yapım Yılı: 1981

6. The Schindler's List (Schindler'in Listesi) IMDB Puanı: 8,9

The Schindler's List (Schindler'in Listesi) IMDB Puanı: 8,9

The Schindler's List tam anlamıyla bir başyapıttır. Steven Spielberg yönetmenliğindeki bu filmi sadece II. dünya Savaşı filmleri arasında değerlendirmek yanlış olur keza bu film sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden birisi olarak nitelendirilir. Film Nazilerin holokost sürecinde topluca imha edilen Yahudileri kurtarmaya çalışan Oskar Schindler adındaki bir Alman iş adamının yaptıklarını anlatır. Oldukça sarsıcı ve derin bir filmdir. Yapım Yılı: 1993.

7. Letters from Iwo Jima (Iwo Jima'dan Mektuplar) IMDB Puanı: 7,9

Letters from Iwo Jima (Iwo Jima'dan Mektuplar) IMDB Puanı: 7,9

Letters from Iwo Jima, Iwo Jima muharebesine katılan askerlere ait mağaralarda ve yerlerde kalan mektuplardan esinlenerek çekilmiştir. film bir Clint Eastwood şaheseri olmasına rağmen tamamen Japonca çekilmiştir. Filmde Iwo Jima muharebesine katılan askerler ve komutanlara ait kesitlere de yer verilmektedir. 
Yapım Yılı: 2006.

8. A Bridge Too Far - IMDB Puanı: 7,4

A Bridge Too Far - IMDB Puanı: 7,4

A Bridge Too Far filmi kendisi ile aynı adı taşıyan kitaptan uyarlanmıştır. film II. dünya Savaşındaki Market Garden Operasyonunu işler. Operasyonda yapılan hatalar ve bu hatalardan dolayı operasyonun başarısız olması çok güzel bir şekilde işlenmiştir. Şüphesiz, II. Dünya Savaşı'nı işleyen en güzel filmlerden birisidir. Yapım Yılı: 1977.

9. The Longest Day (En Uzun Gün) IMDB Puanı: 7,8

The Longest Day (En Uzun Gün) IMDB Puanı: 7,8

The Longest Day, II. dünya Savaşını işleyen en eski filmlerden birisidir. 1962 yapımı bir film olmasına rağmen tam anlamıyla bir şaheserdir. Filmde Normandiya çıkarması sırasında sivillerin yaşadıkları ele alınır. Filmin ismi Batı Avrupa ordular grup komutanı Erwin Rommel'in şu sözünden esinlenilmiştir "Hem müttefikler hem de Almanlar için bu gün en uzun gün olacak" Yapım Yılı: 1962

10. The Pianist (Piyanist)

The Pianist (Piyanist)

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.