OFPOF

"Kara"lı dizi üremesi

-
98
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
"Kara"lı dizi üremesi
1.202 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Son günlerde isminin içinde "kara" olan diziler artış gösterdi. Bu tesadüf mü yoksa bilinçli yapılan bir şey mi dersiniz?

“Kara” ekmek, “kara” dayı, “kara” gül, “kara” kutu, “kara” para aşk, poyraz “kara” yel ve daha nicesi! Son zamanlarda televizyondaki dizilerin ortak bir tutumu var o da “kara”nlıktan geçiyor. İnsanın içini karartan ve her anında bir trajedi olan bu entrika dolu dizilerin abonesi oldu izleyiciler.

Eskiden de yok değillerdi elbet: "Kara yılan", "Kara melek", "Kara duvak"... Ama hepsi aynı dönemde değildi ki! Bu kez durum biraz farklı, izleyicilere subluminal (bilinçaltı mesajı) vermeye yönelik olabilir mi acaba? Biraz düşünmekte fayda var doğrusu.

Türkiye'nin televizyon izleme alışkanlarıyla ilgili istatistiklere bakıldığında, en fazla oran yaşlılarda görülüyor. 45 yaş ve üzeri olanlar, günde ortalama 5.5 saat televizyon izliyor.

Bu ortalamanın yüksekliğinde, programların standartların üzerinde bir uzunlukta olmasının da etkisi var elbette: Bir Dizi bile seyretmek istenildiğinde reklamı, özeti, derken 2.5-3 saati buluveriyor. RTÜK bunun için harekete geçmiş olsa da, henüz sonuçlanmış değil.

Dizilerde detaylara o kadar yer veriliyor, o kadar çok uzatılıyor ki; mesela bir sahnede telefon çaldığında normal çalma süresi 30 saniyenin üzerine çıkılabiliyor! Bu da hem dizilerin, hem de bir kısım izleyicinin “kara”lı günlerinin göstergesi olabiliyor. Dolayısıyla "kara"lı dizilerin üremesi de olağan oluveriyor.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık