OFPOF

Akıllı Telefonların Kameralarında Tam Kontrol Sahibi Olmak Mümkün

-
478
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Akıllı Telefonların Kameralarında Tam Kontrol Sahibi Olmak Mümkün
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Akıllı telefonunuzla fotoğraf üzerinde tam kontrol sahibi olmak için uzmanlardan gerekli temel bilgileri öğrenmeye ne dersiniz?

akıllı telefon kameraları, kalite açısından çarpıcı bir şekilde gelişti. Çok beklenen OnePlus 5'in piyasaya sürülmesi ile insanlar yine akıllı telefon kameralarını değerlendirmeye başlayacak. Ancak, şu anki telefonunuzun kamerası ne kadar iyi olursa olsun, OnePlus 5'i hemen atlamak hiç de kolay olmayacak. Birkaç gereklilik hakim olarak, akıllı telefon kameranız üzerinde tam kontrol sahibi olabilirsiniz.

Bu "esas" sadece akıllı telefonlarla değil, genel olarak fotoğraflarla da ilgilidir. Bununla birlikte, akıllı telefonlar için de çözüm bulmaya çalışacağız. Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus, donanım ile ilgili bir sorun olduğu için neredeyse hiç değiştiremeyeceğiniz bir şeyin görüntü kalitesidir. 

Görüntü kaliteniz üzerinde kesinlikle kontrol sahibi olmak istiyorsanız, RAW bunun tam yoludur. Raw, kayıpsız, sıkıştırılmamış görüntüler için bir dosya formatıdır. Bir örnek vermek gerekirse, akıllı telefondaki standart bir JPEG resmi yaklaşık 2-3 MB'dir; kayıpsız RAW görüntü ise yaklaşık 8-10 MB’dir.

RAW yakalamanın dezavantajı, RAW dosyalarını direk olarak işleyen photoshop gibi bir RAW düzenleyiciyi kullanmak zorunda olduğunuzdan ve seçtiğiniz resim formatına aktardığınızdan emin olmaktır. Ama bu yüzden çok kullanışlıdır ve görüntünün üzerinde tam kontrole sahip olursunuz.

Deklanşör hızı, ISO ve diyafram birlikte fotoğraf severlerin maruz kalma üçgenini, fotoğrafın her türünde en temel üç yönünü oluşturduklarını belirtir. Ne yazık ki diyafram kontrolü, akıllı telefon kameralarında mümkün değildir, çünkü donanım tek bir sabit f / stop ile sınırlıdır. 

Deklanşör hızı, ışığın içeri girmesine izin vermek için deklanşörün açılıp kapanma süresidir. Genellikle 1 / x saniyede ölçülür, burada X ayarladığınız değerdir. X değeri ne kadar yüksek olursa ve deklanşör ne kadar hızlı çalışırsa daha az ışık gelir. 1 / 20,1 / 10 veya 1 - 10 saniye gibi yavaş obtüratör hızları, daha uzun pozlamaya ihtiyaç duyduğunuzda ışık izi gibi efektler için kullanılır ve 1/500, 1/2500 gibi daha hızlı deklanşör hızı hareketli nesneleri yakalamak için kullanılabilir.

Beyaz denge, adından da anlaşılacağı gibi: fotoğrafınızın renk sıcaklığını ve toplam renk doğruluğunu kontrol eder. Akıllı telefonunuz otomatik ayarlarda genellikle iyi bir iş çıkarıyor olsa da, bazen renkler, beyaz dengesi kullanıldığında kırmızı veya yeşil gibi bir spektrumda biraz fazla doyurulur. Kelvin açısından ölçülür ve genellikle 5500K gibi bir sayıdır. Bazı kameralar ve akıllı telefonlarda Otomatik, Tungsten, Güneşli vb. gibi ön ayarlar bulunur. Beyaz dengesi neredeyse tüm akıllı telefonlarda bir varsayılandır, ancak daha hassas kontrol için yukarıda bahsedilen uygulamalardan birini kullanabilirsiniz.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık