OFPOF

ABD, 5G Yarışında Çin'in Gerisinde Kaldı

-
381
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
ABD, 5G Yarışında Çin'in Gerisinde Kaldı
0 izlenme
Ofpofer
-

Her geçen yılda hızlanan internetin dönüm noktası 4.5G sisteminden sonra 5G merak konusu olmuştu. Çin, 5G'de liderliği Amerika'dan kaptı.

ABD, 5G olarak bilinen yeni nesil kablosuz iletişim kurma yarışında Çin tarafından mağlubiyete uğradı ve 7 Ağustos günü yayımlanan raporda "ekonomideki gücünü kaybedebilir" ifadesi dikkatlerden kaçmadı.

Çin kapasite olarak şu anda 5G konusunda ABD'nin on kat önünde. 2017 yılının sadece üç ayında Çinli cep telefonu şirketleri, 5G destekli telefon yapacaklarını açıklayınca ortam biraz daha gerilmişti.

Raporda, yeni nesil kablosuz iletişim teknolojilerini benimseyen ilk ülkelerin "orantısız kazançlar" yaşayacağı ve 5G'nin “kullanılmayan ekonomik potansiyel çağı” getireceği belirtildi. Yani 5G, ülkeler için kaçınılmaz ekonomi fırsatı denebilir. 5G'yi ilk piyasaya süren ülkenin ekonomide avantaj elde edeceği kesin denebilir.

Çin, ABD'yi 2015'ten beri 24 milyar dolar ile geride bıraktı ve ABD, 350.000 yeni cep telefonu kulesi inşa etti. Buradan ABD'nin hırslı çocuk rolünü oynadığını anlayabiliyoruz.

Raporda aynı zamanda Çin'deki ucuz üretimin farkı açabileceği de belirtildi. Çünkü Çin'deki üretim maaliyeti amerika Birleşik Devletleri'ne göre %35 daha ucuz. Bu da demek oluyor ki Çin'de 5G şebekeleri kurulması getiri ve işgücü olarak yüksek ve maaliyet olarak da oldukça düşük.

Bu rapor, ABD Federal İletişim Komisyonu'nun gelecekte 5G için kullanılması beklenen yüksek bant spektrumuna teklif vermeye yönelik yeni kuralları açıklamasından sonra geldi.

Raporda ABD'nin açıkça elini çabuk tutması gerektiği de belirtildi. Çünkü, ABD bunu yapmazsa rekabette oldukça geri bir konuma düşebilir.

Kaynak: uk.reuters.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık