OFPOF

"Android P" Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

-
2.2b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
"Android P" Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
0 izlenme
Ofpofer
-

Yeni hareketlerden batarya ömrünü uzatmaya kadar, Android P hakkında bilmeniz gereken her şey burada var!

google I/O geliştiriciler etkinliğinde Android P duyuruldu. Geliştirici ön izleme sürümünün ardından ilk beta yazılımı olan Android P sürümünde, makine öğrenimini esas alan özelliklere ek olarak arayüze yeni hareketler eklenmiş.

Yeni Hareket Tabanlı Gezinme Tuşu

Android P’deki en belirgin arayüz değişikliklerinden birisi de yeni navigasyon sistemi. En altta yer alan hap şeklindeki navigasyon butonu, son kullanılan uygulamalar (multitasking) ve uygulama menüsü arasında geçiş yapmak için kullanılacak.

Yukarı kaydırma hareketiyle son kullanılan uygulamalara eşilirken, tekrar yukarı kaydırıldığında uygulamalar menüsüne geçiş yapılabilecek. Her yerde çalışabilen navigasyon tuşu sayesinde sağa veya sola kaydırarak açık uygulamalar içinde bir önceki vaya bir sonrakine geçiş yapılabilecek.

Uyarlamalı Batarya

Makine öğrenimi yardımıyla kullanıcıların günlük uygulama alışkanlıklarını analiz eden geliştirme ile gün içerisinde sık kullanılmayan uygulamaları analiz ederek arka planda çalışmasını sınırlandıracak. Bu sayede daha rahat bir işletim sistemi deneyimi ve bataryada %30'a kadar enerji tasarrufu sağlanacağı söyleniyor.

Uyarlamalı Parlaklık

Yine makine öğrenimi ile geliştirilen yeni uyarlamalı parlaklık özelliği, kullanıcıların belli ışık koşullarında (gün ışığı, lamba vs.) kullandığı parlaklığı öğrenip ışığı daha detaylı analiz edip en verimli parlaklığı kendisi otomatik olarak ayarlayabilecek.

İşlem Önerileri

Google’ın uygulamar menüsünde sık kullanılan uygulamaları önermesinden sonra bir adım daha ileri giderek (derin öğrenme tabanlı) kullanım alışkanlığı, konum ve duruma bağlı olarak uygulama içinde yapabileceğiniz işlemleri önerebilecek. Mesela günün belirli saatinde fitness uygulamasında antreman yapıyorsanız, uygulamalar bölümünde fitness antremanı başlatma işlemi önerilecek. Veya kulaklığınızı taktığınızda sık dinlediğiniz bir çalma listesini çalma işlemine gidilebilecek.

Dijital Rahatlık Özellikleri

Ayarlara eklenen tablo ile uygulamalarda geçirilen ve işletim sistemi içinde yaptığınız işlemlerin süreleri ve bildirim sayıları gibi birçok şeyin takibi yapılabilecek. Ayrıca geliştiriciler (geliştirici modu açık olanlar) uygulamalarında yaptıkları şeyin daha ayrıntılı dökümlerine ulaşabilecekler. Mesela Youtube uygulamasında ne kadar video izlediğinizi görebileceksiniz.

Uygulama zamanlayıcısı özelliği eklenen Android P’de belirlediğiniz uygulamalara günlük kullanım sınırı koyabilirsiniz. Belirlediğiniz sınıra yaklaştığınızda bildirimle sizi uyarabilen sistem sınırı geçtiğinizde ise gün boyuncu uygulama ikonu grileştirecek.

Wind Down modu ile yatma vaktinizi belirleyerek telefon kullanımınızı denetleyebileceksiniz.

Shush adı verilen yeni bir hareket ile telefonu masaya yüz üstü koyduğunuzda otomatik olarak "rahatsız etmeyin" moduna geçerek önceden belirlenen yıldızlı kişilerin dışında bütün bildirim seslerini kapatacak.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık