OFPOF

Egzotik Ülkelerde Tatil Yapmak İçin Bilmeniz Gereken 12 Şey

-
6.2b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Egzotik Ülkelerde Tatil Yapmak İçin Bilmeniz Gereken 12 Şey
0 izlenme
Ofpofer
-

Beklenmedik sıkıntılardan uzak durmanıza ve tatilinizi gerçekten unutulmaz kılmanıza yardımcı olabilecek en yararlı bilgiler.

Egzotik ülkelerde tatil geçirmenin, güneşin, denizin ve doğanın inanılmaz güzelliğinin keyfini çıkarmanın düşüncesinden daha heyecanlı ne olabilir? Ancak, yolculuk sırasında rüyalarınızı gerçek bir kabusa dönüştürebileceğiniz birtakım sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.

1. Rip akımları

Rip akımları

Bir rip akıntı sizi kıyıdan açık denize sadece birkaç saniye içinde götürebilir. Rip akımına yakalanırsanız, kıyıya geri dönmek için ona karşı savaşmaya çalışmayın. Kıyıya paralel akım boyunca yüzebilirsiniz. Zayıfladığında güvenli bir şekilde geri dönebilirsiniz.

2. Sivrisinekler ve anopelikler

Sivrisinekler ve anopelikler

Zika virüsü de dahil olmak üzere korkunç hastalıkları ileten sivrisinek türleri birçok tropikal ülkede yaşar. Kendinizi ölümcül tehlikeden korumak için yanınızda bir böcek ilacı almayı ve geziye çıkmadan önce sıtma, sarı humma ve diğer hastalıklara karşı aşı olmayı unutmayın.

3. Deniz yırtıcıları

Deniz yırtıcıları

köpek balığı saldırıları oldukça sık görülür. Bununla birlikte bu yırtıcı ile tatsız bir karşılaşmayı önlemek oldukça kolaydır. Kan kokusu köpek balıklarını çektiği için açık yaralardan uzak durun. Köpek balıkları renk körüdür ancak renk kontrastlarına tepki gösterirler. Bu nedenle parlak renkli veya desenli mayolar giymekten kaçının.

Yeri: Pasifik kıyıları, Atlantik ve Hint Okyanusu

4. Denizanası, mercanlar ve parlak balıklar

Denizanası, mercanlar ve parlak balıklar

Tropikal ülkelerdeki ılık sular içerisinde bazı balıklar, denizanaları ve mercanlar da dahil olmak üzere birçok tehlikeli canlı bulunur. Kendinizi bu deniz sakinlerinden korumanın en iyi yolu özel ayakkabı giymek ve son derece şirin görünseler bile dokunmaktan kaçınmaktır. Ayrıca sahilde bulunan kırmızı bayrak gibi önemli uyarı işaretlerine de dikkat etmeniz gerekir.

5. Sokak yemekleri

Sokak yemekleri

Sokak yemeği, Vietnam ya da Tayland olsun, tüm Asya ülkelerinde yaygın bir olgudur. Bu tür yiyecekler herhangi bir tehlike taşımazlarsa da bir takım sıkıntılara neden olabilirler. Baharatlı yiyeceklere alışkın olmayan insanlar genellikle mide rahatsızlığı çekerler. Aynı şey restoranlar için de geçerlidir

Yeri: Asya, Afrika

6. Su

Su

Musluk suyu tüketiminin dünyanın bazı yerlerinde güvenli olmadığı bilinmektedir. Bununla birlikte, bazen barlarda servis edilen buzun aynı musluk suyundan yapıldığını unutuyoruz. Dolayısıyla mağazalarda ve süpermarketlerde satılan şişelenmiş suyu içmek en iyisidir. Yıkama ve pişirme için ayrıca şişelenmiş su kullanılması önerilir.

Yeri: Asya, Afrika

7. Bitkiler

Bitkiler

Egzotik bitkiler sağlığınız için tehlikeli olabilir. Bu nedenle, rezervlere geziler sırasında veya sadece doğada yürürken yabancı bitkilere dokunmaktan kaçının.

Yeri: Asya, Afrika, Avustralya

8. Güneş yanığı

Güneş yanığı

Tropik güneşin kavurucu sıcağı acı veren güneş yanığına neden olabilir. Her çıktığınızda güneş kremi uygulamayı unutmayın. Ayrıca cildinizi yakmaya karşı koruyacak hafif uzun kollu kıyafetler giyebilirsiniz .

Yeri: Asya, Afrika

9. Maymunlar

Maymunlar

Tayland ve komşu ülkelerde yaşayan görünüşte zararsız olan bu canlılar oldukça agresif olabilirler ve hatta yiyecek taşıyan insanlara saldırabilirler. Tüm takılarınızı çıkarın ve maymun rezervlerini ziyaret ederken kameranızı düzgün bir şekilde gizleyin, aksi halde bu meraklı ve arsız primatlar elinizde olan her şeyi çalmaktan çekinmeyeceklerdir.

Yeri: Asya

10. Sürüngenler

Sürüngenler

Tropikal ve subtropikal ülkelerde zehirli yılanlar yaygındır. Ancak, birçoğu yalnızca savunma alanında saldırıya geçecektir. Bu yüzden kendinize göz kulak olun ve nereye gittiğinize dikkat edin!

Yeri: Asya, Afrika, Avustralya

11. Hırsızlık

Hırsızlık

Hırsızlık küresel bir sorundur. Bununla birlikte, Tayland'da değerli eşyalar ve paralar kasadan bile yok olabilir. Değerli eşyalarınızı farklı yerlerde depolamanız ve kredi kartlarında büyük miktarda para bulundurmanız önerilir. Kişisel eşyalarınıza dikkat edin, özellikle plajda veya pazarda olduğunuzda.

Yeri: Asya, Afrika

12. Trafik

Trafik

Bazı şehirlerde trafik kurallarının nasıl işlediğini sadece yerel sakinler bilebilir . Sürücüler genellikle jestler ve sinyaller yardımıyla iletişim kurarlar. Dolayısıyla, bir bisiklet veya motosiklet kullanırken veya sadece caddeyi geçerken daha dikkatli olmalısınız.

Yeri: Güneydoğu Asya, Hindistan, Mısır


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.