OFPOF

Bayram Tatilini Marmaris'te Geçirmek İsteyenler İçin 12 Muhteşem Bilgi

-
518
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Bayram Tatilini Marmaris'te Geçirmek İsteyenler İçin 12 Muhteşem Bilgi
463 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Tatile mi çıkıyorsunuz? Sizin için hazırladığımız bu içeriği okumadan bavulunuzu toplamayın!

Hem tarihe antik çağlardan beri tanıklık etmiş bir şehirde, hem de masmavi el değmemiş denizlerde tatil yapmak istiyorsanız aradığınız şehir kesinlikle Marmaris

Türkiye'nin güneybatısında, bir Muğla ilçesi Marmaris. tarih boyunca birçok defa el değiştirip farklı medeniyetler görmüş, böylece doğal güzelliklerine kültürel birikim katmış bir şehir. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği bu cennet parçasına buyrun biraz yakından bakalım. Tatilinizde neden Marmaris'i seçmelisiniz, 12 ayrı başlıkta inceledik...

1. Konumu ve Ulaşılabilirliği

Konumu ve Ulaşılabilirliği

Marmaris, Akdeniz ve Ege bölgesinin birbirine en çok yaklaştığı yerlerden biri olduğu için çevresindeki diğer merkezlere çok yakındır. Bu merkezlerin hemen hemen hepsi de diğer tatil merkezleridir. 
Dalaman Havaalanı'na bir saat, Rodos Adası'na ise kırkbeş dakika uzaklıktadır. Kısacası Marmaris'e gelirken sizi zor bir yolculuk bekliyor olmayacak, kara-hava-deniz yoluyla rahatlıkla ulaşılabilecek bir ilçe Marmaris.

2. Plajları

Plajları

Türkiye'nin en uzun kıyı şeridine sahip Muğla ilinin bir ilçesi olduğundan bahsetmiştik Marmaris'in. Bu özelliği sayesinde çok sayıda denize girebileceğiniz koy ve plajlar mevcut. 
Altın gibi kumların masmavi ve tertemiz Akdeniz suyuyla buluştuğu plajlara sahip. Üstelik plajların çevresindeki doğal ortam da bozulmamış; hem ağaçların gölgesinde dinlenip hem de kumun üzerinde güneşlenme imkanınız olacak. 

3. Koyları

Koyları

Koyları plajlardan ayıran özelliklerden en önemlisi tamamen doğal bir yerde suya girecek olmanız. Marmaris koylarının birçoğuna arabayla gitmek mümkün değildir, o yüzden tekne turlarına katılmanız şiddetle tavsiye edilir. Tekne turlarının detayını bir sonraki maddede vereceğiz. 
Lacivert koy ve Akvaryum koyu başta olmak üzere bu masmavi sulardan hiç çıkmak istemeyeceksiniz. 

4. Tekne Turları

Tekne Turları

Arabalar için yolu olmayan birçok sayıda güzel koy olduğundan bahsetmiştik. Bu koyları görebilmeniz için tekne turuna katılmanız şart.
Aynı gün içinde birçok koyda denize girmek isteyenler için birçok tekne ve turlar sabah saatlerinde limanda sizleri bekliyor olacaklar. 
Genelde saat 10.00-11.00 arası limandan kalkan tekneler gün boyu sizi çevre koyların hepsinde dolaştırır, akşam olunca da tekrar limana bırakır. 
Gerek müziğiyle, gerek ekstra sürpriz ve ikramlarıyla çok eğlenceli bir aktivitedir tekne turu. Ailenizle ya da arkadaşlarınızla gelmeniz şiddetle tavsiye edilir. 

5. Sedir Adası ve Cleopatra Plajı

Sedir Adası ve Cleopatra Plajı

Sedir Adası'ndan ayri bir maddede bahsetmek gerekiyordu.
İster programında Sedir Adası'nı da bulunduran turlarla, ister sadece adaya giden turlarla ulaşımın mümkün olduğu Sedir Adası'nı görmeden geçmeyin.
Cleopatra Plajı'nın bembeyaz (gerçek anlamda bembeyaz) kumunun ve denizinin mutlaka tadını çıkarın.
Adada herhangi bir yerleşim yeri bulundurulmayarak doğallığı korunuyor, bu yüzden geceleri adada kimse kalamıyor. Gittiğiniz zaman doğallığı koruma çalışmalarının nasıl fayda sağladığını göreceksiniz plajın güzelliğine. 

6. Dalış Aktiviteleri

Dalış Aktiviteleri

Abdi Reis Koyu ve Baca Mağarası'ndaki dalış aktivitelerine katılabilir, masmavi suların içindeki zenginliği bizzat görebilirsiniz. 

7. Antik Kentleri

Antik Kentleri

Amos, Loryma ve Physkos antik kentlerini görmeden Marmaris'ten ayrılmayın. 
Marmaris'in tarih boyunca önemini koruyan yerlerden biri olduğuna değinmiştik. Dolayısıyla burada birçok devirden kalma birçok medeniyetin inşa ettiği eserlerin kalıntıları mevcut. 

8. Marmaris Müzesi

Marmaris Müzesi

İyonlar döneminden kalma Marmaris Kalesi'nin içinde yer alan müze 1991 yılında restorasyon sırasında hizmete girmiş. 
Marmaris Müzesi'nin arkeoloji bölümünde Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait amfora parçalar ile Knidos, Hisarönü ve Burgaz bölgelerinde yapılan kazılarda bulunan çömlek ve cam işi eşyalar, sikke ve süs eşyaları sergilenmektedir. Etnografya bölümünde ise Osmanlı dönemine ait dokuma işleri, kilim, mobilya, bakır mutfak gereçleri, silahlar ve süs eşyaları sergilenmektedir. Marmaris Kalesi, muhteşem manzarasıyla ziyaretçilerini büyülemektedir. Marmaris'e hakim bir konumda olup gündüz ve gece ziyaret edenler için güzel bir gezi olacağı şüphesiz. 

9. Gece Hayatı

Gece Hayatı

Marmaris'in renkli gündüzleri gibi eğlenceli gece hayatı da turistlerin ilgisini çeken etkenlerden.
Siz misafirlerin eğlenceli bir tatil geçirmeleri için çalışan organizatörler, yine her zevke ve her bütçeye uygun eğlenceli aktiviteleri planlamış ve sizler için getirmiş.
Tıpkı gündüzleri yaptığınız tekne turları gibi geceleri de katılabileceğiniz gezici eğlence gemileri limanda oluyor. 

10. Yeme İçme Noktaları

Yeme İçme Noktaları

Marmaris'te de birçok turistik şehirlerde olduğu gibi her damağa ve bütçeye hitap eden yeme-içme noktaları mevcut. Birçok yerde deniz ürünlerini kolaylıkla tadabilir, deniz ürünü istemiyorsanız birçok çeşit lezzeti bulunduran Marmaris restoran ve kafelerini keşfedebilirsiniz.
Acıktırıcı bir günün ardından kendinizi ödüllendirmek için bulunmaz fırsat!

11. Kamp Aktiviteleri

Kamp Aktiviteleri

Muğla'nın birçok bölgesinde olduğu gibi Marmaris'te de kampçılar için ideal bir yer mevcut.
İnbükü ve Çubucak bölgesinde kampçılar gayet uygun ücret karşılığında tatillerini çadırlarında geçiriyor ve kamp aktivitelerinde eğlenebiliyorlar. 

12. Konaklama İmkanları

Konaklama İmkanları

"Bunların hepsi iyi güzel de nerede kalacağız Marmaris'te?" diye endişelenmeyin.
Çadırda kalmayı tercih etmeyecek misafirler için Marmaris'te her zevke ve her bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulunur. Otel, Hostel ya da Apart tipindeki konaklama mekanlarından dilediğiniz seçebilir, eğlenceli bir günün ardından deniz manzarasına karşı ayaklarınızı uzatarak dinlenebilirsiniz.
Yola çıkmadan önce kalacağınız yeri ayarlamayı unutmayın! 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.