OFPOF

9 Fotoğrafla Rüyaların Şehri New York'a Yolculuk

-
4.5b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
9 Fotoğrafla Rüyaların Şehri New York'a Yolculuk
27.150 izlenme
Ofpofer
-

New York City kimilerine göre rüyaların şehrine kimine göre ise rüyadan da öte.

amerika'da birbirinden güzel sayısız şehir var. San Francisco, Los Angeles, Chicago, Las Vegas... Ama bir tanesi var ki insanı büyülediği kuşku götürmez bir gerçek. Tabi kii New York. İsterseniz önce New York hakkında biraz bilgi verelim; New York ABD'nin en kalabalık metropolitanı. Bir göçmen kenti olan New York'ta 170 farklı dil konuşulur ve her üç kişiden biri ABD dışında bir ülke doğumludur. 24 saat açık olan metrosu ve yoğun trafiğiyle Hiç Uyumayan Şehir adını almıştır.

1. Central Park

Central Park
Tabi kii New York denince akla ilk gelen yer Central Park. Manhattan'da bulunan Central Park yıllık ortalama 25 milyon ziyaretçisiyle, Birleşik amerika'da en çok ziyaret edilen kent parkıdır.

2. Central Park'ın Şehirle Buluşması

Central Park'ın Şehirle Buluşması
Central Park önceleri şehrin ortasında hastalık saçan ve düzensiz alana sahip bir bataklıkmış.Fakat bu bataklık şehir halkının nefes alabileceği, zaman geçirebileceği bir alana dönüştürülmek istenmiş. Bunun için 1857 yılında Central Park komisyonu alan düzenleme yarışması yapmış. 2 mimar arkadaş bu yarışmaya katılmaya karar vermişler ve hazırladıkları proje 33 projeden birinci seçilmiş.
Barok tarzıyla (simetrik olmayan, doğala yakın) yapılan Central Park dünyadaki ilk peyzaj çalışmasıdır.

3. Empire State Building

Empire State Building
102 katlı görkemki gökdelen bildiğiniz gibi New York'un sembollerinden biri. Gökdelen'in ismi olan Empire State aynı zamanda New York'un lakabıdır.
Açık bir havada binadan, 80 mil mesafedeki beş ABD eyaletine bakılabilir. Bunlar, New York, New Jersey, Pensilvanya, Connecticut ve Massachusetts'dir. 1960'ta tepeye yerleştirilen güçlü bir fener binanın 160 kilometre uzaktan görülmesini sağlamıştır.

4. Manhattan Sokakları

Manhattan Sokakları
Empire State'e bide yerden bakalım.
 Empire State Building'in inşaatı sadece 18 ayda bitirilmiş .Keops piramidi 100 bin kişi çalıştırılarak 20 yılda, Ayasofya 1000 kişi çalıştırılarak 5 yılda bitirilmiştir.

5. Özgürlük Heykeli

Özgürlük Heykeli
Özgürlük Anıtı olmayan bir New York rehberi olur mu hiç ??? Özgürlük Anıtı kuruluşunun 100. yılı şerefine Fransa tarafından ABD'ye hediye edilmiştir ve tamamı bakırdan yapılmıştır.

6. Brooklyn Sokakları

Brooklyn Sokakları
Hayran olduğumuz New York sokakları aslında sandığımız kadar rahat değil. Ee tabi dünyanın en büyük metropolitanlarından biri. Yoğun trafik insanı intiharın eşiğine getirebiliyor. 

7. Şehir Silüeti

Şehir Silüeti
Şurda bi dairemiz olsa püfür püfür Central Park manzaralı

8. Times Meydanı

Times Meydanı
New York'un bir diğer sembolü olan Times Meydanı şehrin en ışıklı bölgesi. Times Meydanı yoğun trafiğiyle ünlü olduğu gibi taksileriyle de ünlü bir meydandır. Bu kadar kalabalık olmasına gelirsek ;
 1904 yılının yılbaşı akşamı, Times Meydanı'na ismini veren New York Times'ın meydandaki yeni binalarına taşınmasının havai fişeklerle kutlanmasıyla yeni bir gelenek başladı ve her yıl yılbaşı bu meydanda havai fişeklerle kutlanmaya başlandı. Bu gelenek hâlâ devam etmektedir. Her yıl meydanda oluşan binlerce kişilik kalabalık yeni yılı gösteren meşhur ışıklı topun inişini seyreder. Times Meydanı yoğun trafiğiyle ünlü olduğu gibi taksileriyle de ünlü bir meydandır.

9. New York'ta Gün Batımı

New York'ta Gün Batımı
Çok iyi be abi. Neyse bilgi vermeye devam edelim;
Şehir, dünyanın en büyük doğal limanlarından birinin üstüne kurulmuştur. New York borough adı verilen ve her bir bölümün bir county olduğu 5 kısımdan oluşur. Bu 5 borough - the Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens ve Staten Island- 1898 yılında tek şehir olarak birleştirilmiştir.

İnsan New York'a bir kez gitti mi bir daha ayrılası gelmiyor. Umarım bu galeriden sonra sizde gitmiş kadar olmuşsunuzdur


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.