OFPOF

Tek Bir Savaş Dahi Kaybetmemiş 7 Başarılı Antik Çağ Generali

-
665
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Tek Bir Savaş Dahi Kaybetmemiş 7 Başarılı Antik Çağ Generali
0 izlenme
-

Tarihte Sezar, Hannibal, Attila gibi birçok ünlü ve oldukça şaşırtıcı antik generaller vardır. Fakat çok azı asla yenilmeyecek kadar iyiydi.

1. Büyük İskender (M.Ö 356 – M.Ö 323)

Büyük İskender (M.Ö 356 – M.Ö 323)

Kesinlikle bu listenin en ünlü şahsiyeti ve tarihte en çok tanınmış antik general. Sadece 20 yaşındayken Makedonya tahtının varisi oldu. Kısa ömürlü yaşamını, Yunanistan'dan Balkanlar'a Batı Asya'dan Hindistan'a götüren bir Dizi askeri seferde geçirdi. 30 yaşına geldiğinde o zamanın gördüğü en büyük imparatorluğu yarattı. En ünlü zaferleri Issus ve Gaugamela'nın savaşlarıydı. 33 yaşında bilinmeyen bir sebeple hayatını kaybetti.

2. Büyük Ashoka (M.Ö 304 – M.Ö 232)

Büyük Ashoka (M.Ö 304 – M.Ö 232)

Ashoka, bu listede yer alan antik generallerin en tuhafı olabilir, çünkü sadece büyük bir askeri lider değil, aynı zamanda daha sonraki hayatında savaşları reddeden tek kişidir. ​Mauryan Hanedanlığının Hint imparatoruydu. İlk 8 yıllık döneminde, kana susamıştı ve imparatorluğunu Afganistan'dan Assam'a kadar genişletti. Hint Yarımadası'nın egemenliği dışında kalan en güney ucu ele geçirdi. Bu, 100 bin asker ve sivilin ölümüne yol açan Kalinga'nın fethi ile sonuçlandı. Daha sonra pişmanlık duydu, bu yüzden kurallarını daha barışçıl yapmaya ve herhangi bir savaştan kaçınmaya karar verdi. Bu şekilde ölümüne kadar yenilmez kaldı.

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.