OFPOF

Kadın Hakları Savunucusu Mary Wollstonecraft'ın Hüzün, Mücadele ve Bir O Kadar da Başarı Dolu Hikayesi

-
451
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Kadın Hakları Savunucusu Mary Wollstonecraft'ın Hüzün, Mücadele ve Bir O Kadar da Başarı Dolu Hikayesi
0 izlenme
Ofpofer
-

Mary Wollstonecraft’ın mücadele dolu hayatına tanıklık ettikçe, bir kadının dünyayı nasıl değiştirebileceğini daha iyi anlayabileceğiz.

tarih sayfalarının kadınlar için pek de iyi şeyler yazmadığı dönemlerde, kimsenin söylemeye cesaret edemediği şeyleri söyleyebilen, inanan ve bu uğurda mücadele ederek hayatını tüm dünya kadınlarının özgürlüğüne adayan Mary Wollstonecraft’ın hüzün ve mücadele dolu hikayesi.

Şiddet eğilimli bir babaya sahipti

Şiddet eğilimli bir babaya sahipti

Mary Wollstonecraft, 27 Nisan 1759 yılında, 7 çocuğu ola bir ailenin 2. çocuğu olarak dünyaya geldi. erkek egemenliğinin tüm düyada hüküm sürdüğü o yıllarda, aşırı derecede şiddet düşkünü bir babaya sahip olmanın zorluklarını da daha ilk yıllardan yaşamaya başladı. Dokumacılık yapan babası daha sonra çifçiliğe geçse de başarılı olamayınca, şiddet ve alkole olan düşkünlüğünü daha da arttırdı.

Sadece erkeklere ait olan okuma hakkı

Sadece erkeklere ait olan okuma hakkı

O dönemlerde tüm Avrupa genelinde olduğu gibi, Londra’da da kız çocukları okula gönderilmiyordu. Fakat Mary Wollstonecraft’ın asi ruhu, bu durumun üstesinden gelecek kadar azim doluydu. Yaşlı bir kahyanın yardımı ile okuma yazmayı öğrenmeyi başardı. Okudukça daha fazla bilgi sahibi oldu ve belki de daha o zamanlarda birçok şeyin yanlış gittiğinin farkına vardı.

Zorunlu evliliği kabul etmedi

Zorunlu evliliği kabul etmedi

O dönemlerde İngiltere’deki kadınlar için hayatta kalma ve geçimini sağlamanın tek yolu, evlilik yapmak ve koca adayının düzgün çıkmasını umut etmekten başka bir şey değildi. Ancak Mary Wollstonecraft bu durumu kabul etmeyerek böyle bir evlilik yapmayacağı kararını verdi. Bu karar aynı zamanda onun için daha zorlu bir sürecin de başlangıcı oldu. Çünkü bu kararla birlikte evden ayrıldı.

Mary Wollstonecraft’ın çalışma azmi

Mary Wollstonecraft’ın çalışma azmi

Evden ayrılması ile birlikte hayatta kalabilmek için çalışması gerektiğini biliyordu. Bu sebeple yapabileceği tüm işlerde çalışmaya başladı. Zengin kişilere seyahatlerde para karşılığı refakat etmekten, öğretmenliğe ve çocuk bakıcılığına kadar birçok işte çalıştı.

Fleet – Street tarafından fark edilmesi

Fleet – Street tarafından fark edilmesi

çocuk bakıcılığı yaptığı sırada kaleme aldığı ‘Mary’ adlı hikayesi ve ‘kız Çocukların Eğitimi’ adlı kitabı ünlü yayın evi Fleet – Street tarafından basılır. Fleet – Street yayıncısı Joseph Johnson Wollstonecraft’ın fikirlerinden çok etkilenir ve aynı zamanda ona yayın evinde editör olarak çalışma da teklif eder. Bu teklifi geri çevirmeyen Mary Fleet – Street yayınevinde çalışmaya başlar. Bu süre içerisinde kendi kendine Fransızca, İtalyanca ve de Almanca öğrenir.

İnsan haklarının korunması

İnsan haklarının korunması

Mary Wollstonecraft, 1790 yılında Fransız Devrimine karşı çıkan felsefeci ve politikacı Edmund Burke’e, kendisine Jüponlu sırtlan denmesine sebep olan ‘İnsan Haklarının Korunması’ adlı bir yazı yazdı. Bu yazısı ile bir anda çok daha fazla bir üne sahip oldu. 2 yıl sonra ise Fransız Devlet adamı Talleyrand’a ithafen ‘kadın Haklarının Savunması’ adlı kitabını yayınladı. Kadın haklarının savunması adlı kitabının içeriğinde, Fransız Devirimi’nin amacını ve yasalarını temel aldı.

William Godwin ile evlendi

William Godwin ile evlendi

1795 yılında 36 yaşına geldiğinde, o yılların ünlü yazarlarından olan ve ‘Siyasi Adalet’ kitabının yazarı William Godwin ile evlendi. Henüz çok erken denebilecek bir yaşta, 39 yaşında ise 2. kızını dünyaya getirdikten 10 gün sonra hayata veda etti. Doğumundan hemen sonra öldüğü kızı Mary Shelley ise ilerleyen hayatında ünlü bir yazar oldu. Mary Shelley’ni kitapları arasında ünlü ‘Fɾankenstein’ kitabı da yer alır.

Mary Wollstonecraft sözleri

Mary Wollstonecraft sözleri

Wollstonecraft’ın görüş ve düşüncelerini, cesaretini ve azmini, o yılların sosyal ve toplumsal baskılarını göz önüne alarak değerlendirdiğimizde, aslında çok büyük bir cesarete sahip olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Kitaplarından alıntı yaptığımız bazı önemli Mary Wollstonecraft sözlerini, onun görüşlerini daha iyi anlayabilmemiz için dikkatlice okumamızda fayda var. Sözlerinden bazıları;
 
‘’Кadının ufkunu genişleterek güçlendirin aklını; körü körüne itaat sona erecektir; ancak, iktidar her zaman körü körüne itaate ihtiyaç duyduğundandır ki zorbalar ve şehvet düşkünleri, haklı olarak karanlıkta tutmaya çalışırlar kadını; çünkü bunlardan birincisinin tek istediği bir köledir, ikincisinin istediği ise elinde tutacağı bir oyuncak.’’
 
‘’Çocukluktan itibaren, güzelliğin kadının hazinesi olduğu öğretilince zihin bedene göre biçimlenir ve altın işlemeli kafesinin içinde dolanarak yalnızca hapishanesini sever.’’
 
‘’para için evlenmek legal fahişeliktir.’’
 
‘’Toplumda aşkın dışındaki bütün ilişkilerde cinsiyet ayrımının ortadan kalktığını görmek istiyorum.’’
 
‘’Bazen kadınlar zaafları ile iftihar edip, erkeklerin zaafları ile oynayarak güç kazanırlar. Fakat geçici kazançlar için erdemin ve bir saatlik başarı için yaşamın saygınlığı feda edilir.’’


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.