OFPOF

Bizans'ın Yer Altındaki Gizemi: Yerebatan Sarnıcı

-
1.3b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Bizans'ın Yer Altındaki Gizemi: Yerebatan Sarnıcı
824 izlenme
Ofpofer
-

İstanbul'da Doğu Roma İmparatorluğu'ndan kalma devasa ve biraz da gizemli bir yapı olan Yerebatan Sarnıcı'nda birlikte ufak bir gezintiye çıkalım.

Yerebatan Sarnıcı 9.800 m2'lik bir alanı kaplamaktadır. Kapladığı bu geniş alan ile Yerebatan Sarnıcı, İstanbul'daki en büyük sarnıç olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. Sarnıç yaklaşık olarak 100 bin ton su depolama kapasitesine sahiptir.

Bizans'ın Yer Altındaki Gizemi: Yerebatan Sarnıcı-phno5ey7ia

Yerebatan Sarnıcı, Bizans İmparatoru I. Iustianos (Jüstinyen) döneminde (M.S. 527-M.S. 565) bizzat imparatorun emriyle inşa edilmiştir. Yapı, Antik Yunan ve Roma mimarisinden yoğun izler taşımaktadır.

Bizans'ın Yer Altındaki Gizemi: Yerebatan Sarnıcı-q19v7wcf4u

İmparator Iustinianos, bu devasa kompleksi Büyük Saray'a yani İstanbul'daki imparatorluk sarayına su temin edilebilmesi için yaptırmıştır. Bu büyük yeraltı sarnıcı sahip olduğu görkemle halk arasında "Yerebatan Sarayı" olarak isimlendirilmiştir.

Bizans'ın Yer Altındaki Gizemi: Yerebatan Sarnıcı-ff2exv75ux

Bu gizemli sarnıçta bulunan heykeller ve mekanın görünümü biraz ürkütücü olsa da yinede oldukça büyüleyicidir. Bu esrarengiz mekan pek çok yerli, yabancı turisti kendisine çekmektedir.

Bizans'ın Yer Altındaki Gizemi: Yerebatan Sarnıcı-dkf20kg8qy

Sarnıcın olduğu yer önceden bir Bazilika'ydı. Bu sebeple bu görkemli kompleks, Bazilika Sarnıcı olarak da anılmaktadır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık