OFPOF

Sağlığa Olan Faydaları ile Ömre Ömür Katan 10 Şifalı Bitki

-
2.5b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sağlığa Olan Faydaları ile Ömre Ömür Katan 10 Şifalı Bitki
0 izlenme
-

Her bitkinin sağlığımıza faydası farklıdır. Bu yazımızda sağlığımıza faydalı olabilecek ve hayatımızı kurtarabilecek 10 şifalı bitkiyi sıraladık.

1. Ayrık otu

Ayrık otu

Bitkinin etli kökleri çok eskiden beri üriner hastalıklarda kullanılan önemli bir halk ilacıdır. Kökler, mesane ve böbrek iltihapları dahil, mesanedeki taş ve kumları düşürmek için kullanılan iyi bir idrar söktürücüdür.

2. Anason

Anason

Kullanılan kısmı meyveleri ve yapraklarıdır. Meyveleri tamamen olgunlaştıktan sonra toplanır ve gölgede kurutulur. Bu bitki hazmı kolaylaştırır, iştahsızlığı giderir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Migren ağrılarını keser. Astım, nefes darlığı ve bronşitte görülen şikayetleri giderir.

3. Biberiye (Kuş Dili Otu)

Biberiye (Kuş Dili Otu)

Kuşdili olarak da bilinir. Yapraklar ve çiçeklerinden uçucu yağ, acı maddeler, organik asitler ve glikozit elde edilir. Mide ve bağırsak uyarıcısı, idrar söktürücü ve safra artırıcı etkisi vardır. Uçucu yağ, uyarıcı olarak haricen kullanılır. Ayrıca hazımsızlığı giderir. Çarpıntıları ve migreni keser. İdrar ve adet söktürür.

4. Çörek otu

Çörek otu

İştah açar. Vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını söker. Koklanacak olursa baş ağrısını keser.

5. Enginar

Enginar

Kolesterolü düşürür ve şeker miktarını ayarlar. İdrar söktürücüdür. Damar sertliği ve kalp hastalıklarını önler. Böbrekteki kumların dökülmesinde yardımcı olur. Prostat, meme ve rahim ağzı kanserlerini önler. Enginarın içinde bulunan silymarin maddesi, hücrelerin hasar görmesini engeller.

6. Brokoli

Brokoli

Kansere karşı bizi koruyan ve ömrümüzü uzatan müthiş bir sebzedir. Çok miktarda kalsiyum içeridiği için kemik erimesine iyi gelir. Mineral ve demir eksikliğini gideren brokoli, vitamin deposudur. Brokoli tüketenlerde kalp dolaşım hastalıklarına pek fazla rastlanmaz. Kadınlarda göğüs kanserini önler.

7. Kuşburnu

Kuşburnu

Göz hastalıklarına iyi gelir. Vücutta dirilik ve canlanma sağlar. 100 gram kuşburnuda 1 sandık portakala eş değer C vitamini vardır. İyi bir raşitizm ilacı, etkin bir kan temizleyicidir. Mide krampları ve sindirim sistemi zorluklarına karşı faydalıdır. Romatizma ağrılarını dindirir ve basura iyi gelir.

8. Meyan kökü

Meyan kökü

Grip, nezle, anjin ve nefes darlığına faydalıdır. Öksürük ve balgam söktürür. Yüksek tansiyonu düşürür.

9. Marul

Marul

Kemik erimesine karşı etkilidir. Sütten bile daha fazla kalsiyum içeren bu sebze, kemikleri güçlendirir. 100 gram marul, bir bardak sütten daha fazla kalsiyuma sahiptir.

10. Ökse otu

Ökse otu

Kalp atışlarını arttırır. Damar kireçlenmelerinde faydalıdır. Sara ve akciğer kanamalarında kullanılır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.