OFPOF

Gıda Zehirlenmesinden Kurtaracak 14 Sır

-
3.7b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Gıda Zehirlenmesinden Kurtaracak 14 Sır
0 izlenme
Ofpofer
-

Kendinizi gıda zehirlenmesinden kurtarmanıza yardımcı olacak bu 14 sır mutlaka işinize yarayacak!

Günümüzde gıda üreticileri, ürünlerine "daha iyi" imajı kazandırmak için pek çok yanlış yola başvuruyorlar. Fakat gelin biz tüm bunlara rağmen birkaç basit teknik ile gıdaların gerçek mi, yoksa sahte mi olduklarını anlayalım. 

1. Peynir

Peynir

Gerçek süzme peynirde bazı üreticiler ürüne nişasta ekliyor. Bunu anlamanın kolay yolu var. Peynire birkaç damla iyot dökün ve karıştırın. Peynir maviye dönüyorsa kaliteli değildir. Eğer sarımtırak renge sahipse katkı maddesi kullanılmamış demektir.

2. Süt

Süt

Marketlerden aldığımız sütlerin çoğu katkı maddelidir. Bunu anlamak için süte tuz ruhu ekleyin ve karıştırın. Eğer süt kaliteli ise bardak kenarında zerrecikler kalacaktır. Eğer süt içinde katkı maddesi varsa süt zerrecik bırakmadan duru bir şekilde kalacaktır.

3. Kristalize meyveler

Kristalize meyveler

Şekerli, yani kristalize edilmiş yumuşak meyveler, içinde katkı maddesi en çok kullanılan ürünlerdir. Hoşaf gibi pek çok gıdanın içinde bulunan bu meyvelerin rengi asla parlak olmamalıdır. Gerçek meyveler mat renktedir.

4. Tereyağı

Tereyağı

Günümüzde tereyağı da birçok işleme maruz kalıyor. Fakat tereyağının gerçek mi sahte mi olduğunu anlamak kolay. Bir parça tereyağını kaynar suya koyun. Eğer su içinde hızla eriyorsa yağ gerçektir. 

5. Kremalı tereyağ

Kremalı tereyağ

Tereyağına krema katılıp katılmadığını ise yağı dondurarak anlayabilirsiniz. Donuş olan yağı kesin. Yağ iyi kesilirse gerçektir. Dağılmalar ve zor kesilme gibi durumlar söz konusu ise içinde muhakkak krema vardır.

6. Beyaz Prinç

Beyaz Prinç

Sahte gıdaların içinde maalesef Prinç de bulunuyor. Fakat çözümü basit. Bir kaşık princi yakın. Eğer hemen siyah duman çıkıyorsa prinç kalitesizdir.

7. Havyar

Havyar

Havyar birçoğumuz için lüks bir ürün olsa da maalesef havyarın da sahtesine rastlamak mümkün. Bunu ise denemek son derece kolay. Havyarı kaynar suya koyun ve bekleyin. Eğer havyar gerçekse, protein beyaz bir katman oluşturacaktır. Sahte havyar suda hemen çözülecektir.

8. Bal

Bal

Günümüzde bal kıvamını tutturmak ve daha ağır olması için içine tebeşir atılıyor. Fakat bunun da bir yolu var. Bir bardağa biraz su biraz da bal ilave edin. Ardından birkaç damla asetik asit ekleyin. Eğer kabarcıklar oluştuysa muhtemelen içinde katkı maddeleri vardır. 

9. Bal

Bal

Yine balın gerçek olup olmadığını içine nişasta ve iyot atarak da anlayabilirsiniz. Rengi koyulduysa bal gerçek değildir. Ayrıca ek bir bilgi olarak; Eğer bal yukarıdan döküldüğünde tek parça halinde değilse, kopmalar oluyorsa muhtemelen içine şeker atılmıştır. 

10. Şarap

Şarap

Şarap da kalitesiz bir şekilde üretilebiliyor. Birkaç damla şarabın üzerine bir çorba kaşığı kabartma tozu dökün. Gerçek şarapta, kabartma tozu gerçek üzüm ile reaksiyona girerek mavi rengini alır. 

11. Mayonez

Mayonez

Mayonez için de birkaç damla iyot yeterlidir. Reng koyu olursa mayonez içinde katkı maddeleri vardır.

12. Balık

Balık

Taze balığın gözü daima canlıdır. Flu bir perde göremezsiniz. Aynı zamanda solungacı da kırmızıdır. Balık alırken bu noktalara özen göstermelisiniz. Aksi halde bayat olan balık sizi zehirleyebilir. 

13. Yumurta

Yumurta

Yumurtanın da taze olup olmadığını anlamak mümkün. Soğuk suya bir yumurtayı bırakın ve biraz bekleyin. Dibe çöküyorsa tazedir. 

14. Taze Meyveler

Taze Meyveler

Meyvelerde de tazelik önemlidir. Örneğin bir şırınga ile çileğe biraz su ilave edin. Çilek kokusu hemen yayıldıysa çilek doğal ve tazedir.  


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.