OFPOF

Alerjiye Neden Olması ile Bilinen 7 Gıda ve Alerjik Reaksiyonları

-
2.2b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Alerjiye Neden Olması ile Bilinen 7 Gıda ve Alerjik Reaksiyonları
0 izlenme
Ofpofer
-

Gıdaya duyulan sevgi, büyümeye devam eden ve insanlığın sonuna kadar asla eskimeyecek bir şeydir.

1. Yer Fıstığı

Yer Fıstığı

Fıstık lezzetli ve besleyici ama ne yazık ki, hepimiz için iyi değil. Yer fıstığı, çocukların ve yaşlıların büyük çoğunluğunda gıda alerjilerine neden olduğu bilinmektedir. Bir kişinin vücudunun bağışıklığına ve hassasiyetine bağlıdır. Genel olarak kaşıntı yapmasıyla bilinir.

2. Süt

Süt

Süte alerjisi olanlarda ishal, kusma, karın ağrısı ya da cilt rahatsızlıkları (kurdeşen, egzama) gibi belirtiler ortaya çıkar.

3. Yumurta

Yumurta

Dünyanın dört bir yanından çocuklarda yumurta alerjisi görünmektedir. Bu büyük protein içeriği, sindirimi gerçekten zorlaştırır. Yumurtanın ürettiği ısı döküntülere neden olur ve ayrıca dış cilde zarar verir. Anafilaksi, yumurtalar nedeniyle ortaya çıkan en yaygın alerji formlarından biridir.

4. Buğday

Buğday

Çölyak olarak bilinen alerjik hastalık ülkemizde pek fazla tanınmıyor. Karında şişlik, ishal, halsizlik, kas ağrımaları, yorgun düşme, deride yara çölyak belirtileri olabilir.

5. Soya

Soya

Soyaya karşı alerjik reaksiyon seyrek görülse de, korkutucu ve hatta hayati risk içerebilir.

Soya alerjisinin belirtileri şunlardır: Ağızda karıncalanma, kurdeşen, kaşıntı ya da egzama, dudaklarda, yüzde, dilde ve boğazda ya da vücudun diğer bölümlerinde şişme, hırıltı, burun akması ya da nefes almada zorlanma, karın ağrısı, ishal, mide bulantısı ya da kusma, baş dönmesi, sersemlik ya da baygınlık.

6. Balık

Balık

Balık, kalp ile ilgili hastalıkları tedavi ettiği bilinmektedir, ancak zaman zaman çocuklarda ve yetişkinlerde de problem yaratabilir. Sağlıklı yaşamı etkiliyorsa balık yemekten kaçının.

Tahriş, düzenli hapşırma ve ajitasyon cildi balık alerjisinin en yaygın yan etkilerinden bazılarıdır.

7. Çikolata

Çikolata

Özellikle çocuklarda sık tüketiminden dolayı alerjik burun akıntısı, migren, deride kızarma kaşıntı ve şişlik ve sindirim sistemi bozukluklardan sorumludur. Semptomlar kaynağı aynı olan çikolata ya da kakaonun tüketilmesiyle ortaya çıkabilir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.