OFPOF

7 Faydalı Yöntem ile: Sırt ve Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

-
2.6b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
7 Faydalı Yöntem ile: Sırt ve Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?
0 izlenme
Ofpofer
-

Sırt ve boyun ağrısı, neredeyse her insanın yaşadığı bir durumdur. Sizlere sağlıklı bir duruşa sahip olup bu ağrılardan nasıl kurtulacağınızı anlatacağız.

1. Rahat ayakkabılar giyin ve yalın ayak yürüyün

1. Rahat ayakkabılar giyin ve yalın ayak yürüyün

Ayaklarınız tüm vücudunuzun temelidir, bu nedenle kasların ve eklemlerin doğru gelişimi sağlıklı bir duruşun anahtarıdır. İnsanların yapacakları en doğal şey yalın ayak yürümektir, bu yüzden bunu mümkün olduğunca sık yapmalısınız. Ayakkabı giymek zorunda olduğunuzda ise yüksek topuklu ve kalın tabanlı ayakkabıları tercih etmeniz önemlidir.

2. Kalsiyum bakımından zengin olan yiyecekler tüketin

2. Kalsiyum bakımından zengin olan yiyecekler tüketin

Kalsiyum, kemiklerimizin yapı malzemesidir. Yaşımız arttıkça kemiklerimiz daha da kırılganlaşır. Güçlü bir iskelete sahip olmak, sağlıklı bir duruş sergilemenize ve kötü bir duruştan kaynaklanan her türlü ağrıyı önlemenize yardımcı olur. Bu nedenle, kalsiyum bakımından zengin olan peynir, fındık, fasulye ve süt ürünleri gibi yiyecekler tüketmeye çalışın.

3. D vitamini tüketin

3. D vitamini tüketin

D vitamini, kalsiyumun iyi bir şekilde emilmesini sağladığı için kemikler tarafından ihtiyaç duyulmaktadır. Gıdalardan ve güneş ışığından D vitamini alabilirsiniz ancak bu iki kaynak yeterli değilse, vitamin takviyesi almanız gerekir.
 

4. Ağırlık kaldırın

4. Ağırlık kaldırın

Bunun için hemen spor salonuna koşup haltercilik yapmanıza gerek yok. Günlük yaşamınızda bakkaldan aldığınız şeylerle dolu poşetler ve bir sırt çantasına koyabileceğiniz gibi küçük yükler, bu konuda işinize yarayacaktır. Onları akıllıca kullanın ve her zaman aynı omuzda ağır bir çanta taşımayın. Çeşitli yükleri düzenli olarak kaldırmak, yaşlandıkça ortaya çıkması mümkün olan osteoporoz ve kamburlaşmayı önleyecektir.

5. Duruşunuzu değiştirin

5. Duruşunuzu değiştirin

Birkaç saat boyunca aynı pozisyonda oturursanız, kasların yorulmasına ve bunun sonucu olarak da kötü bir duruşa ve sırt ve boyun ağrısına neden olur. Duruşunuzu değiştirmek, kalkmak, yürümek ve en az iki saat streç yapmak çok önemlidir. Eğer hatırlayabilirseniz, her 30 dakikada bir bunu yapmaya çalışın.

6. Dengenizi geliştirin

6. Dengenizi geliştirin

Egzersiz yapmak için kullanabileceğiniz farklı fitness ekipmanları mevcuttur. Kum gibi herhangi bir dengesiz yüzey üzerinde yürümek de çok yardımcı olur. Denge, beyninizi, sinir sisteminizi ve kaslarınızı bağlayarak daha iyi koordinasyon yaratır ve duruşunuzu geliştirir.

7. Egzersiz yapın

7. Egzersiz yapın

Kobra duruşu: Karnınızı uzatmalı, bacaklarınızı düz bir şekilde arkaya almalı, kollarınızı vücut boyunca geri uzatmalı ve ayaklarınızın üst taraflarını yere koymalısınız. Nefes alıp arka kaslarınızı kullanarak başınızı ve göğsünüzü zeminden yavaşça yükseltin, ancak kollarınızı kullanmamalısınız. Kalçalarınızı yerde tutun ve boynunuzu rahatlatın. Sonra yavaşça geri çekilin ve bu egzersizi üç kez tekrarlayın.

Sandalye duruşu

Sandalye duruşu

Dizlerinizi bükün ve ayağa kalkın, ancak dizlerinizi bükerken nefesinizi verin. Dizlerinizi 90 dereceden fazla bükmeyin ve ayak parmaklarınızın üzerinde durmayın. İki nefes alıp, ayağa kalkın ve bu egzersizi üç kez tekrarlayın.

Plank

Plank

Yere koymuş olduğunuz ellerinizi ve dizlerinizi kullanarak başlayın. Her iki bacağı da düz bir şekilde arkaya uzatın. Parmaklarınızı yere koyun, sonra tek bir düz çizgi oluşturacak şekilde sırtınızı ve bacaklarınız uzatın. Bu duruşu olabildiğince uzun tutun.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.