OFPOF

Tam Zamanı! Kendi Meyve Ağacınızı Yetiştirebilmek için 8 Altın Tavsiye

-
414
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Tam Zamanı! Kendi Meyve Ağacınızı Yetiştirebilmek için 8 Altın Tavsiye
0 izlenme
Ofpofer
-

Herkes günümüzde doğaya dönüş özlemi içinde. Herkes kendi meyve ağacını yetiştirebilir. İşte 8 meyve ağacı için 8 tavsiye!

Bugün her türlü meyveyi, marketten almak mümkün. Bununla beraber insanın kendi meyvesini yetiştirmesi, zor, zor olduğu kadar da keyifli bir süreç...

1. Mandalina

Mandalina

Aydınlık fakat doğrudan güneşe maruz kalmayan bir yere konulmalı. Fazla su tutmayan toprak kullanılmalı, tohumun baharda ekilmesi gereklidir. Mandalina büyüdüğünde saksı değiştirilmeli.

2. Limon

Limon

Limon fidesi suyu sever, toprağı nemli kalmalıdır. Ayrıca güneşi de çok seven limon  güneşe yakın olmalıdır.

3. Avokado

Avokado

Önce şekildeki gibi 3-4 kürdanla fide elde edilmesi gereklidir. Toprağa ekmeden önce 2-6 hafta beklenmelidir. Mart ile Haziran ayında toprağa ekilmesi uygundur.

4. Armut

Armut

Tohumlar nemli turba yosununa sahip bir plastik torbaya konmalı. Bu torba 60-90 gün arası buzdolabında tutulduktan sonra 2 gün boyunca ılık suda bekletilen tohumlar ekilmeye hazırdır. Toprağa ekildikten sonra haftada bir sulanması uygundur.

5. Elma

Elma

Elmanın verimli olması için iki çeşit tohumu karıştrmak ve bunları 70-80 gün buzdolabında bekletmek gereklidir. İlkbaharda ekilir. On günde bir sulamak yeterlidir.

6. Erik

Erik

Kurutulmuş tohumlar bir kavanozda filizleninceye kadar 6-8 hafta buzdolabında tutulur. Toprağa ekildikten sonra 6 saat güneşlenmeli, ve toprağı fazla ıslak olmamalıdır.

7. Kiraz

Kiraz

Kiraz tohumları 10 hafta boyunca buzdolabında tutulmalı, filizlendikten sonra toprağa ekilmelidir. Kiraz, kumlu toprak, bol güneş ışığı ve nem sever.

8. Şeftali

Şeftali

Tohumlar bir havluya sarılı olarak, 8 hafta boyunca buzdolabında bekletilmelidir. Toprak, derin ve kumlu olmalıdır. Şeftali, fazla su sebebiyle çürüyebilir, ayrıca güneş ışığı şeftali için olmazsa olmazdır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.